Merve Öğretmen Alternatif Tıp Kurbanı Oldu

32 yaşında meme kanseri teşhisi konan İngilizce öğretmeni Merve Gülşah Şahin, kemoterapiyi reddetmesinin ardından Bursa’da bir aile hekimine gitti. Aile hekiminin ‘alternatif tıp’ yöntemleri önerdiği ‘tedavi’nin ardından, genç kadın yaşamını yitirdi. Aile, genç kadının doktorundan şikayetçi oldu.

Milliyet’in haberine göre İngilizce öğretmeni Merve Gülşah Şahin’e 32 yaşında meme kanseri teşhisi konuldu. Hastalığının ikinci evresinde olduğu anlaşılan ve onkologların kemoterapi alıp ve kitle küçüldükten sonra da ameliyat olması gerektiğini söylenen Şahin, kemoterapiyi reddetti.

Aidin Salih isimli şahsın kitabında yer alan alternatif tıp yöntemleriyle iyileşeceğine inanıp, bu yöntemleri uygulayan ve konuyla ilgili bir aile hekimine giden Şahin’in hastalık dönemini anlatan kardeşi Çiğdem Hatipoğlu, 1 yıl boyunca gerçek anlamda tıbbi bir işlem görmediklerini, ultrason bile yapılmadığını anlattı.

AÇLIK ORUCUYLA TEDAVİ

Bitkilerle ve açlık orucuyla “tedavi” edilmeye çalışılan Şahin’in tümöründe küçülme olmadığını anlatan kardeş Hatipoğlu, 4. evrede radyoterapi ve kemoterapi sürecine başladıklarını ancak metastaz nedeniyle Şahin’i kurtaramadıklarını anlattı. Hatipoğlu, “Doktorun kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum ancak kanser konusunda korkunç şekilde bilgisiz olduğunu net bir şekilde gördük. Hastalık seyrini ultrasonda izlemeden, tümöre bile bakmadan, tümörün büyümesini iyiye yormasından dolayı Gülşah ölüme gitti. Bizim ciğerimiz yandı. Kanser hastaları onkolog dışında kimseye güvenmesin. Aidin Salih’in kitabını okuduğumda çoğu kanseri, kanser olarak değerlendirmediği gibi bazı bilgiler gördüm” diye konuştu.

‘DOKTOR GÖZÜNE, TIRNAKLARINA VE KAN DEĞERLERİNE BAKTI’

Doktorun üç ayda bir gerçekleştirdiği muayenede kardeşinin yalnızca el, ayak tırnakları ile kan değerlerine ve gözlerine baktığını söyleyen Hatipoğlu, kardeşini ölüme götüren ihmaller nedeniyle doktordan şikâyetçi olduklarını belirtti. Hatipoğlu şunları söyledi:

 “Tetkiklere gerek duymuyordu. Kardeşim, öylesine inanmış ve umutluydu ki, süreci sorgulamıyordu. Ancak zamanla tümör gittikçe büyüdü ve fark edilir hale geldi. Bir gün aniden tümör bölgesinden kan akmaya başladı. Etraf kan gölüne dönmüştü. Doktoru aradığımızda tümörün vücuttan atılmaya başladığını söyledi. O günden sonra tümör, sürekli açık halde iltihap akan bir yaraya döndü. Gülşah, bir türlü hastaneye gitmeye ikna olmuyordu. Annem son çare doktoru arayıp ateş püskürdü ve sonrasında doktor Gülşah’tan ultrason için hastaneye gitmesini istedi. Ardından da kararını değiştirip, hastaneye gitti.”

30 Temmuz 2019 14:56 Okunma: 7861
Yorumlar:
metink5
04 Ağustos 2019 19:26
5     0
Muratcan671 siz de psiko terapi yaptırmayı deneyin insanların acılarıyla alay etmemeye iyi gelir.
cbci
02 Ağustos 2019 18:14
4     0
@muratcan671 şaka mısınız? Kanserle hacamat ne alaka? Sizin başınıza böyle bir hastalık gelirse doktora gitmezsiniz hacamat yaptirirsiniz
muratcan671
02 Ağustos 2019 17:13
0     14
keşke bir de arapların insanlığa hediyesi hacamat yaptırmayı deneseymiş hoca hanım...
ogretmen1089
02 Ağustos 2019 09:18
4     6
Öğretmen olup alternatif tıp saçmalığına inanma sonucu doğal seleksiyona uğramış. Alternatif tıp yaşatmaz, öldürür.
halil_41
02 Ağustos 2019 01:05
1     0
Allah kimsenin başına vermesin.
Allah rahmet eylesin.
seyfi ünaldı
31 Temmuz 2019 21:25
13     0
Umut dünyası mı dersin, çaresizlik mi? Rabbim düşman başına vermesin. Allah rahmet eylesin.
carpediem03
31 Temmuz 2019 20:56
5     12
Kemoterapiyi reddeden, aşıyı reddeden. Bu devirde bu cehalet, üstelik bir öğretmen. Allah rahmet eylesin. Yazık olmuş.
hazer
31 Temmuz 2019 16:29
1     2
Steve jobs pankreas kanseri teşhisi konulunca 6 ay boyunca bitkisel tedavi yöntemleri kullanmış...o bile bu yola giriyorsa ...
ozlemmis
31 Temmuz 2019 00:23
5     1
İkinci evre nispeten erken evre sayılır önce kemoterapi alınmaz. Önce ameliyat olur. Sonra kemoterapi alır. Biraz ileri olmuş hastalığı ama tıp tedavi şekilleri çok ilerledi. Önce tedbir sonra tevekkül. Allah rahmet eylesin
hazanın dünyası
30 Temmuz 2019 23:57
4     0
Allah rahmet eylesin.
suekin
30 Temmuz 2019 21:00
8     6
alternatif tıp denilen şey bence tam bir kandırmaca. avuç avuç hap içiriyorlar. sağlıklı beslenme resmen yasak. çok da pahalı. neden acaba? :/
x_direction
30 Temmuz 2019 20:04
10     1
Çok acı bir süreç. Hastanın kemoterapiden korktuğunu ve bu yüzden doktoru reddettiğini düşünüyorum. Bazı tip tümörlerin ne yazık ki henüz tedavisi bulunamadı. meme kanserinde bile çok farklı tümörler var. bazıları kolayca tedavi edilebilse de bir kısım tümörler özellikle geç evrede kötü ilerliyor. Hastalar kemoterapiden korksa da eskiye nazaran korkulacak bir tedavi olmadığını bilmeleri lazım.
Farklı bir çare bulunana kadar belli oranda büyümüş tümörlerin kemo ve radyoterapi dışında çaresi yok. Ülkemizde kansere alternatif tedavi bulduğunu söyleyen adamların çoğu ne yazık ki şarlatan. İnsanların en çaresiz zamanında umut tacirliği yapıyorlar. Üstelik fitoterapi için kullanılan şifalı bitkilerin çoğu doğal ortamında yetişmediği için tedavide etkili değiller. Bu devirde kanserden korunmak için çok prensipli yaşamak lazım.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023