Milli Eğitim Bakanı Selçuk Eğitimdeki Durumu Anlattı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Eğitimde dijital dönüşüm yaşıyoruz. Her okulu mobil olarak izleyebileceğiz. Okulun herhangi bir sınıfındaki akıllı tahtada neye dokunulduğunun datasını toplayabileceğiz” dedi.

Batuhan Yaşar'ın Türkiye Gazetesi'nde yer alan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile yaptığı röportaj şöyle:

Zaman zaman köşemizi röportajlara açıyoruz.. Eğitim yıllardır tartıştığımız konuların başında geliyor.. Eleştiriler var.. Başarılı mıyız değil miyiz soruları soruluyor.. Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a her şeyi açıktan, yekten sorduk.. Sorularımıza açık yüreklilikle, samimiyetle cevap verdi.. Eğitimin içinden, merkez noktasından geldiği o kadar belli ki.. Dev camianın nabzı avuçlarında atıyor.. Her konuya hâkim.. Detaylarla ilgileniyor.. Yarı yıl tatili başlamak üzere.. Sözü fazla uzatmadan sizleri bu söyleşi ile başbaşa bırakalım:

ÖZEL OKULLAR MESELESİ

¥ Özel okullarda yaşanan sıkıntılar bir süredir Türkiye’nin gündeminde. En son Doğa Kolejinde yaşandı. Sayıları hızla artan özel öğretim kurumlarının açılma şartları konusunda yeni bir düzenleme getirilecek mi?

- Yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığımız bir konu. Burada eğitimle ilgili bir kurumun bir özel okul açması talebine ilişkin olarak eğer eğitimden kazandığı parayı eğitime harcayacaksa ve buradaki sürdürülebilirlik konusunda gereken teminatı verebilecekse, mesela öğretmen maaşı gibi, oradaki idari personelin maaşı gibi, bir okulun bir yıllık giderlerinin, diğer cari giderlerinin ne olacağı gibi, bu hususlarda bir teminat ortaya konulması ihtiyacı var. Ve üzerinde çalıştığımız taslak da bunları içeriyor. Tabi bu nihayetinde Meclis’imizin vereceği bir karar. Bu hadiseyle ilgili olarak da tabi toplumun Millî Eğitim Bakanlığından normal olarak bir beklentisi var. Ancak, bu okullardaki problem eğitimsel bir problem olmanın ötesinde finansal bir problem ve kaynak yönetimi konusunda bir sıkıntı var görünüyor. Fakat çok kısa süre içerisinde bu tümüyle çözülmüş olacak diye ümit ediyoruz.

PISA’DA YÜKSELİYORUZ

¥ Bununla bağlantı PISA’da da bir eleştiri var yıllardır... - PISA’da yükselmeye başladık. 2021’deki PISA araştırmasında çok daha iyi noktaya geleceğiz.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK

¥ Kadro bekleyen öğretmenler konusu var. Seksen bin civarında sözleşmeli öğretmen devlet okullarında görev yapıyor. Bunların kadro beklentileri var. Bu beklenti karşılanacak mı?

- Kanun çok açık, 4+2 yıllık bir sözleşmelilik söz konusu iken biz bunu 3+1’e indirdik, yani dört yıl içerisinde kişinin kadrolu öğretmen gibi bir statüye geçmesini sağlıyoruz. Şimdi Türkiye şu dönemde belirli şartları oluşturmadan sözleşmeli öğretmenlikten vazgeçme durumunda değil. Ve sözleşmeli öğretmenlik sayesinde bütün bölgemizde eşit dağılımlı bir öğretmen ihtiyacı karşılanabiliyor. Sözleşmelilerin dışında ücretli öğretmenlerimiz de var. Ücretli öğretmenliğin şartlarının daha da iyileştirilmesi konusunda bazı çalışmalarımız var.

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR DALI

¥ Yerli otomobile katkı konusunda sizin de çok ciddi çalışmalarınız var. Bu konudan biraz bahseder misiniz?

- Bursa’da ‘Elektrikli Araçlar Dalı’ açıyoruz. Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi var, onların destek verdiği; bu okulda başlayacak ve buraya da merkezi sınavla öğrenci alacağız elektrikli otomobille ilgili dala. Elektrikli araç üretiminde araçların servis hizmetleri, bakım hizmetleri, onarımları vs. gibi birçok husus var. 9, 10, 11, 12. sınıflarda da farklı derslerle elektrikli araçlar ele alınacak. Mesela 9. sınıfta önce bir temel motorlu taşıtlarla ilgili bir bilgi aldıktan sonra, 10, 11, 12’de de elektrikli araçlar teknolojisi, elektrik motorları, üreteçler, elektrikli araçların hareket ve iletim sistemleri, batarya teknolojileri, yakıt hücreli elektrikli araçlar, otonom teknolojiler, yani kendi kendine giden arabalar, şarj teknolojileri ve aynı zamanda da o dalda gerekli olan mesleki yabancı dil konusunda eğitim alacaklar. Bunlar olduğunda çocuklar 12. sınıfa da geçmiş olacaklar ve üretim yapılan tesislerin içinde, servis bakım hizmetlerini veren işletmelerde pratik olarak yetişmelerini sağlamış olacağız. Taslak bir müfredat hazırlandı…

İTHALATA GÖRE OKUL

¥ Bu ilk defa olacak Türkiye’de. Çok önemli. Bu başarılı olursa diğer alanlarda da başarılı olunur…

- Biz ‘Türkiye neyi ithal ediyor?’ diye bir ithalat çözümlemesi yaptık ve gördük ki, mesela mikro mekanik diye bir alan var ve asgari bin 500 kişi lazım her sene istihdam edilecek. Fakat mezun sayısı sıfır. Hemen Bursa’da bir okul açtık, mesela hakemlik lisesi, futbol hakemliği, Futbol Federasyonuyla birlikte. İhtiyaç var okula ama hakem yok. Çim teknisyeni gerekiyor golf sahaları vesaire için. Ahşap oyuncak ithal ediyoruz ama bunun üretimi yapılmıyor, okullarda öğrenci yetiştirilmiyor. O zaman bunun okullarını açtık geçen sene, çok başarılı şu anda. Yüzlerce okul açtık iş garantili.  İthalat yaptığımız alanda ‘Eleman arıyorum bulamıyorum’, ‘İş arıyorum bulamıyorum’ çatışmasını çözmemiz lazım. Tam da bunun için şunu yapıyoruz: İllerdeki sektörlerin dağılımına baktık ve bu illerdeki sektörlerle o ildeki meslek liselerinin alan ve dallarının dağılımına baktık; örtüşme çok düşük. Şimdi ne yapmaya başladık bir yıldır? Bu örtüşmeyi yüzde 100 hâle gelecek şekilde dönüştürüyoruz.

EĞİTİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM VAKTİ

¥ 2020 projeksiyonlarınız vardır mutlaka bizim bilmediğimiz, kamuoyunun da bilmedikleri…

- Dünyadaki dijital dönüşüme bağlı olarak eğitimin de dönüşmesi üzerinden hareket ediyoruz. Her okulun parmak izi gibi tekil olarak incelenebilmesi, izlenebilmesi, değerlendirilmesi ve geliştirilmesi aşamalarının mümkün kılındığı bir yıl olacak bu yıl. Her bir okulu ben mobil olarak izleyebileceğim. Hatta şöyle düşünün: Her bir okulun herhangi bir sınıfındaki akıllı tahtada neye dokunulduğunun datasını da toplamak mümkün olacak. Yani sadece okulun geneli değil. Bunun pilot uygulaması yapıldı. Sadece okulun fotoğrafını çekmek, MR’ını çekmek önemli değil. Tamam, bunu belirledin. Diyelim ki ‘30 ana parametrede senin şu parametrelerde durumun iyi, şurada zayıfsın, şurada gelişmen gerekiyor’ dedik. ‘Tamam da nasıl yapacağım?’ diyecek okul? 922 ilçede öğretmen destek noktası kuruyoruz. Bu noktaların her birisi her bir okulda neye ihtiyaç olduğunu biz merkezi olarak belirleyebiliyoruz. Ankara Keçiören’de büyük bir merkez kurduk, burada yaklaşık 120 tane uzman çalışacak ve 922 noktadaki uzmanlarla bir ağ içinde anlık haberleşme imkanına sahip olacaklar.

PROBLEMLER ANLIK GÖRÜLECEK

Anlık müdahale anlamına geliyor. Diyelim ki bir okulda öğretmenlerin toplumla ilişki konusunda bir eğitime ihtiyaçları var veya siber güvenlik konusunda bir eğitime ihtiyacı var, okulda o problemi görüyoruz. Görünce hem yüz-yüze hem de uzaktan öğretimle, hizmet içi eğitim nasıl yapılacak, bu okulun finansman problemi nedir, altyapıyla ilgili fiziksel olarak problemi ne? Bu okulda akıllı tahtayla ilgili durum nedir? Bu okulda öğrencilerin kantinde neyi tükettiğine ilişkin veri nerededir? Bunu artık bu sene, 2020 bunun yaygınlaşma yılı olacak.

 

 

Röportajın devamı için tıklayınız.

 

Batuhan YAŞAR / Türkiye Gazetesi

16 Ocak 2020 12:17 Okunma: 2490
Yorumlar:
0192837465
17 Ocak 2020 18:04
5     2
proje yani sürekli laf...
ne yaptınız kıytırık, meslekle alakasız 2-3 seminer dışında...
kamyon arkası yazılar benzeri sürekli slogan...
kadriye71
17 Ocak 2020 15:29
1     2
Akıllı tahta mı, internet mi? Onlar ne ki?
göbekligeneral
17 Ocak 2020 08:14
1     3
Bir ben umudumu yitirdim galiba.oysaki bakanımız ne hızlı başlamıştı sanki set çekenler var gibi geliyor bana.
irish
16 Ocak 2020 20:12
6     1
”Okulun herhangi bir sınıfındaki akıllı tahtada neye dokunulduğunun datasını toplayabileceğiz”

Akıllı tahta mı?
php_korsan
16 Ocak 2020 19:10
1     1
sağlık bakanı:eş tayinlerinde sure ve kıdem şartı kaldırılacak
php_korsan
16 Ocak 2020 18:12
4     2
İlkokul öğretmenine yönelik birşey yok.
oguz08
16 Ocak 2020 15:24
7     1
Eğitimdeki durum şudur: Öğretmen tüm dertlerle kendi başına cebelleşiyor. Onca sorun varken bakan/lar sadece konuşuyor. Bunun vebalini nasıl verecekler acaba?!
adaletlazım
16 Ocak 2020 14:24
8     1
Hep aynı şeyler. Eğitimin iyiye gittiği falan yok. Öğretmen eski saygınlığını kazanmadan da olmaz. Pisa da yükselişe geçmemiz de normal zaten diplerdeyiz, bundan aşağısı yok.
sevmelek
16 Ocak 2020 13:22
8     1
(Diyelim ki bir okulda öğretmenlerin toplumla ilişki konusunda bir eğitime ihtiyaçları var ....) etme sayın bakanım
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK