Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Takvimi Model Önerisi

Eğitim-Bir-Sen, Milli Eğitim Bakanlığına Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Süreci Tespitler/Bir Model Önerisi Raporu sundu.

Öğretmenlerin atama ve yer değiştirme sürecinin daha etkili işlemesi ve eğitim öğretim faaliyetlerinin bürokratik işleyişten olumsuz etkilenmemesi için mevcut verilerden yola çıkılarak durum değerlendirmesi yapan; daha eşitlikçi, daha adil ve daha dengeli bir eğitim sistemi için atama ve yer değiştirme takvimi önerisi getiren “Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Süreci Tespitler ve Bir Model Önerisi Raporu” da bakana takdim edildi.

Raporda, öğretmenlerin yüksek motivasyonla görevlerini yürütmelerine katkıda bulunmak amacıyla atama ve yer değiştirme takvimi için uygun bir model önerisi yer aldı. TSK başta olmak üzere çok sayıda kurumda kısa bir zaman aralığında başlayıp biten atama ve yer değiştirme iş ve işlemlerinin Millî Eğitim Bakanlığı’nda neredeyse tüm yıl sürmesinin eğitim ve öğretim faaliyetlerini aksattığı ve öğretmenleri huzursuz ettiği belirtildi. Devletin eğitim ve öğretim alanındaki görev ve sorumluluğunu, Türk milli eğitim sisteminin ağır yükünü omuzlamış olan Millî Eğitim Bakanlığı’nın çalışma zamanını eğitimden ziyade personel iş ve işlemlerine hasretmek zorunda kalmasının sebebinin, sürdürülebilir bir atama ve yer değiştirme politikası geliştirememiş olması olarak değerlendirildi.

Raporda, öğrencilerin ve eğitim öğretim faaliyetlerinin olumsuz etkilenmeyeceği en uygun öğretmen atama ve yer değiştirme takviminin aşağıdaki sıra dâhilinde hayata geçirilmesi önerildi.

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Takvimi Model Önerisi:

1.         İl içi isteğe bağlı yer değişikliği (Temmuz 3’üncü hafta)

2.         İller arası isteğe bağlı yer değişikliği (Temmuz 4’üncü hafta)

3.         Mazerete bağlı il içi ve iller arası yer değişikliği (Ağustos)

4.         Mülakatsız yapılacak olan öğretmenlerin ilk atamaları (Eylül 1 ve 2’nci hafta)

5.         Norm kadro fazlaları ile sıraya bağlı yer değişikliği başvuru ve atamaları (Ekim 1ve 2'nci haftalar)

6.        Tercihlerine atanamayan norm kadro fazlalarının sırasız kurumlara atanması (Ekim 3 ve 4'üncü haftalar);

7.         İl içi sıraya bağlı yer değişikliği atamaları (Ocak 3'üncü hafta)

8.         Mazerete bağlı il içi ve il dışı yer değişikliği (Ocak 4'üncü hafta - Şubat 1'inci hafta)

9.         Alan değişiklikleri (Haziran)

Sözleşmeli öğretmenlerimizin haklı talep ve beklentilerini paylaştık

Görüşmede, sözleşmeli öğretmenlerimizin sorunlarına kısmi çözüm getiren “Hizmet süresini 4 yıldan 3 yıla, kadroya atanma sonrası yer değişikliği talep sürelerini 2 yıldan bir yıla indiren” yasal düzenleme önemli bir adım teşkil etse de geçici bir çözüm olduğunun unutulmaması gerektiği ifade edildi.

Aile bütünlüğünü sağlamak arzusunda olan, işi ile eşi arasında tercih yapmak zorunda kalan çok sayıda sözleşmeli öğretmenin varlığı dile getirilerek sözleşmeli öğretmenlikte 3 yılını tamamlayanlara Ağustos ayında aile birliği mazeretine dayalı yer değişikliği hakkı tanınması talep edildi.

Ayrıca, sözleşmeli öğretmenliğin bir istihdam türü değil bir sorun kaynağına dönüştüğü, bunun nihai çözümünün kadrolu istihdam, sözleşmeli öğretmenliğin gerekçesi kılınan istihdamda güçlük çekilen bölgelerin kadro istikrarının sağlanmasının yolunun ise teşvik uygulamalarından geçtiği dile getirildi.

Bakan Selçuk ise paydaşların hazırladığı alternatif çözümler içeren akademik çalışmalar ve raporların kendi çalışmalarına katkısı açısından önemli olduğunu belirterek sendikamız tarafından sunulan raporları ve önerileri değerlendireceklerini ifade etti.

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Süreci Tespitler ve Bir Model Önerisi raporu için tıklayınız

Eğitim Çalışanlarının Sorunları ve Çözüm Önerileri raporu için tıklayınız

 

Eğitim-Bir-Sen

Gönderen: serencam27, 29 Temmuz 2019 16:09 Okunma: 7845
Yorumlar:
serencam27
01 Ağustos 2019 20:46
0     0
Ümit ediyoruz ki bu model önerisi dikkate alınıp en kısa zamanda uygulamaya konulur. İl içi sıra tayin tekrar hayata geçirilsin en azından
ahmet.55
01 Ağustos 2019 20:12
0     0
Duru 81 in yorumuna itiraz;iyi de bakanlık normları ekim ya da kasım aylarında güncelliyor.
ahmet.55
01 Ağustos 2019 20:11
0     0
Kesinlikle doğru bi takvim olmuş özellikle il içi ve il dışı için , norm güncellemelerinden sonra yapılması en doğrusu , ve sıra tayini geri gelmeli, iyi de bakanlık normları ekim ya da kasım aylarında güncelliyor.
nursac02
30 Temmuz 2019 17:30
2     4
Yanlış biliyorsam düzeltin. Sözleşmeli öğretmenliği destekleyen , hatta kadrolu öğretmenlerin de sözleşmeli olmalarını talep eden sendika kendileri değil mi ?
olcaytaner
30 Temmuz 2019 11:17
4     3
Rotasyon gerçekleşmedikçe, tayin işleri yürümez ve de her şehrimizde önce en ücra yere tayinleri çıkartılır sonra orada görev yapmadan hoop en merkezi okulda soluğu alırlar. Adalet mekanizması işlemiyor.
omerf
30 Temmuz 2019 05:10
14     0
Emekli müracaatları Haziran 15 te sonlandırılıp, yerleri il içi tayine açılmalı.
amanx2
29 Temmuz 2019 23:59
11     0
Ayrıca keyfi tayin iptalleri imkansız hale getirilmelidir. Bu tip iptal hakkını kullananlara örneğin 1 tayin dönemi cezası gibi cezalar uygulanmalıdır.
sifrak
29 Temmuz 2019 23:25
4     0
Nihayet Alan Degisikligi ile ilgili olumlu bir cumle gorebildik,sonlarda olsada yinede bunada sukur
suekin
29 Temmuz 2019 22:16
2     0
çıkan tayinler yapılsın.
amanx2
29 Temmuz 2019 20:51
2     5
Hem sıra tayini hem il içi isteğe bağlının olması yanlış. İkisinden biri tercih edilmeli. Ayrıca yönetici ataması ve zorunlu rotasyonlara da takvimde yer verilmeli.
duru81
29 Temmuz 2019 19:24
7     2
Kesinlikle doğru bi takvim olmuş özellikle il içi ve il dışı için , norm güncellemelerinden sonra yapılması en doğrusu , ve sıra tayini geri gelmeli,
tnrr06
29 Temmuz 2019 19:19
1     1
Destekliyorum.
göbekligeneral
29 Temmuz 2019 18:47
4     1
İliçi ile ildışı aynı anda ve mazarette olduğu gibi iki aşamada yapılsın.
isikayhan
29 Temmuz 2019 17:47
5     4
Bütün tayinler aynı anda yapılsın. Yılda 3 defa Ocak, Haziran ve Ağustos aylarında yapılsın. Başvuru yapanların boşalabileceği yerler de muhtemel boşalacak yerler olarak gözüksün.
mselimmm
29 Temmuz 2019 17:28
3     0
Gayet güzel yapsalar keşke. Sıra tayini bir değil en az iki kere olmalı. Değinmedikleei bir gusuta eşit kontenjan iki yıldır sendikalara söylüyorum. İl temmuz başında emeklilik işle leri den sonra tüm boş kontenjanları belirlesin tüm yer değiştirmeleri eşit kontenjan versinler.
ümit üstel
29 Temmuz 2019 17:01
3     4
İl içi neden il dışından sonra?
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023