Öğretmen Çocuklarına Kontenjan Sınırı Olmadan Nakil İmkanı

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yapılan düzenlemede öğretmen çocuklarının nakil ve geçiş işlemleri konusunda değişikliğe gidildi. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Tayin olan öğretmenlerimizin çocuklarının liselere nakil konusunda yaşadığı sıkıntıları gidermek amacıyla okul değişikliği işlemlerindeki kontenjan şartını kaldırdık." dedi.

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yapılan yeni düzenlemeye göre, görev yeri değişikliği yapan öğretmenlerin öğrenci olan çocuklarının liselere nakil ve geçişlerinde gideceği okulda boş kontenjan kriteri aranmayacak. 

15 Kasım 2022'de Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe dair detayları paylaşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Görev yeri değişen öğretmenlerimiz, lise çağındaki çocuklarının nakil işlemlerindeki kontenjan sınırı nedeniyle kendi merkezî sınav puanlarının daha altında ya da kayıt alanlarının uzağında okullara gitmek durumunda kaldığına yönelik sorunları bize ilettiler. Biz de tayin olan öğretmenlerimizin çocuklarının liselere nakil konusunda yaşadığı sıkıntılarını gidermek amacıyla okul değişikliği işlemlerindeki kontenjan şartını kaldırdık. Buradaki kriterimiz, merkezî sınav puanıyla öğrenci alan okullarda öğrencinin taban puanı, ortaöğretim kayıt alanı içinde tercihe bağlı olarak öğrenci alan okullarda ise yerleştirme dengesinin sağlanması olacak." dedi. 

Görev yeri değişen öğretmenlerin çocukları, ortaöğretim süresince bir defaya mahsus olmak üzere kontenjan şartı aranmadan nakil yapabilecek.

 • 11 2
 • 22 Kasım 2022 17:59 5.609
 • MEB
 • creasy
 • halisane42
  24 Kasım 2022 00:47
  4 0
  2 çocuklu tek çalışanlı bir öğretmenin çocukları bireysel yıllık gelirde baraja takılıp bursluluk sınavına girmeye hak kazanamadiktan sonra şimdi bunun ne anlamı var, laf olsun torba dolsun işte, dostlar alışverişte görsün, tribünlere oynamak amaç olsun!!?
 • abatitus
  23 Kasım 2022 20:36
  2 0
  Bursluluğa nasıl girebiliyor çocukları bizlerin. Eşim çalışmadığı halde benim çocuklarım bu sınava giremediler. 5000 sınırına takılmıştık
 • tarkan61
  22 Kasım 2022 23:13
  7 3
  Ne büyuk kıyak ! 24 Kasım öncesi geçim derdindeki öğretmenleri bir nebze olsun rahatlattı ! Sormadan edemiyorum; bu olaylar Türkiyede mi yaşaniyor !?
 • huseyinyesilot
  22 Kasım 2022 20:51
  9 7
  Çok olumlu bir uygulama.Sayın bakanımıza teşekkürlerimi sunuyorum.İnşallah bursluluk sınavında da öğretmen çocuklarına ayrılan kontenjan tekrardan eski yüzdeye çıkarılır.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK