Öğretmenler Arası Ödüllü Kısa Öykü Yarışması

BÖLÜM-1 YARIŞMANIN AMACI

Türk edebiyatının önemli eserleri yıllar boyunca öğretmen yazarlar tarafından verilmiştir. Mehmet Âkif’ten Refik Halid’e, Necip Fazıl’dan Tanpınar’a, Yahya Kemal’den Çamlıbel’e, Halide Edip’ten Gülten Dayıoğlu’na edebiyata önemli eserler kazandıran isimler, aynı zamanda öğretmendir ve edebiyatın sesi okullardan yükselmiştir. Millî Eğitim Bakanlığı, bu geleneğin devamını sağlamak ve okullarımızdaki suskun kalemlerin sesini duyurmak için, bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan Hasan Âli Yücel Edebiyat Ödülleri kapsamında Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması düzenlemiştir.

BÖLÜM-2 YARIŞMANIN KONUSU

2019 Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması’nın teması “Anadolu” olarak belirlenmiş olup “Anadolu” teması ekseninde yazılacak bütün öyküler yarışmanın kapsamında kabul edilecektir.

BÖLÜM-3 KATILIM ŞARTLARI

 • Yarışmaya Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel okul/kurumlarda, eğitim öğretim hizmetleri sınıfında fiilen görev yapmakta olan öğretmen ve yöneticiler katılabileceklerdir.
 • Başvuru yapılan eserin, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Millî Eğitim Temel Kanunu ile Türk Millî Eğitiminin genel amaçlarına uygun olarak, ilgili yasal düzenlemelerde belirtilen ilke, esas ve amaçlara aykırılık teşkil etmeyecek şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bu şekilde hazırlanmayan eserler değerlendirilmeye alınmayacaktır.
 • Başvuru sahipleri en fazla bir eser ile yarışmaya katılacaklardır.
 • Yarışmaya başvurusu yapılan eserin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, ödül almamış ve herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekmektedir.
 • Yarışmada il birincisi olan öyküler, bir kitapta toplanacaktır. Yarışmaya eser gönderen öğretmenler bu hususu kabul etmiş sayılırlar. Yarışmaya katılanlar katıldıkları eserin her türlü yayım hakkını Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne ücretsiz olarak devrettiğini kabul ve yayımlanan eser için telif ücreti almayacağını taahhüt eder.
 • Eser içeriklerinde geçecek olan özel ve tüzel kişilere ait isimlerin kullanımıyla ilgili yasal hak ve sorumluluklar katılımcıya aittir.
 • Yarışmaya başvuru yapanlar eserlerini Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu’na uygun şekilde, A-4 kâğıt boyutu ebadında, Times New Roman karakteriyle 12 punto büyüklüğünde, sayfa kenar boşlukları her yandan 2,5 cm boşluk, her satır arası 1,5 nk ve en fazla 10 sayfa olacak şekilde Word formatında hazırlayıp dijital ortamda ve ıslak imzalı EK-1 Başvuru Formu ve Taahhütnamesi ile görev yaptıkları okul/kurum müdürlüklerine teslim edeceklerdir. Biçimsel ve teknik şartları taşımayan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Eserde yazarın kişisel bilgileri yer almayıp, kişi bilgisi yerine rumuz kullanılacaktır. Rumuz bilgisi öykünün ilk sayfasının sol üst köşesinde yer alacaktır.
 • Millî Eğitim Bakanlığı, eser ile ilgili her türlü tasarruf hakkına sahiptir.
 • Başvurusunu tamamlayan her katılımcı kılavuzdaki tüm hususları kabul etmiş sayılacaktır.
 • İnceleme ve değerlendirme komisyonu üyeleri yarışmaya katılamazlar.
 • Yarışma ile ilgili değişiklik yapma hakkı, internet sitesinden önceden duyurmak kaydıyla Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne aittir.

 BÖLÜM-4 TAKVİM

Yarışmaya Katılım Tarihi ve Değerlendirme Süreci

 • Başvuru sahiplerinin eserlerini okul/kurum müdürlüklerine teslim etmesi. (8 Ağustos -30 Eylül 2019)
 • Okul müdürlüklerinin başvuru yapılan eserleri ilçe millî eğitim müdürlerine göndermesi. (02 Ekim 2019)
 • İlçe millî eğitim müdürlüklerinin birinci eseri belirlemesi ve belirlediği eserin il millî eğitim müdürlüklerine göndermesi. (3 - 11 Ekim 2019)
 • İl millî eğitim müdürlüklerinin il genelinde birinci eseri belirlemesi ve belirlediği eseri Bakanlığa göndermesi. (14 - 25 Ekim 2019)
 • Bakanlık jüri değerlendirmesi ve dereceye giren eserlerin ilan edilmesi. (28 Ekim - 15 Kasım 2019)
 • Ödül Töreni (24 Kasım Haftası)

BÖLÜM-5 ÖDÜLLER

Değerlendirme sonucunda verilecek ödüller:

 • 1’inci olan eser - 10.000 TL,
 • 2’nci olan eser - 5.000 TL,
 • 3’üncü olan eser - 2.500 TL,
 • Mansiyon Ödülü - 1.000 TL,
 • Jüri Özel Ödülü – 1.000 TL ile ödüllendirilecektir.

Dereceye girenlere, ödül töreninin tarihi ve yeri Bakanlığımız tarafından bildirilecektir.

BÖLÜM-6 SONUÇLARSonuçların Açıklanması

İnceleme ve değerlendirme süreci bitiminden itibaren ilk beş derecede yer alan eser sahipleri 24 Kasım haftası içerisinde oygm.meb.gov.tr  adresinden ilan edilecek ve aynı hafta içerisinde ödül töreni düzenlenecektir.

BÖLÜM-7 DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

Eser Değerlendirme Kriterleri

 • Türkçeyi kullanma gücü (Anlatılmak isteneni, ifade edebilecek doğru sözcükleri kullanabilme, dil bilgisi kurallarını uygulama, yazım ve noktalama becerisi) (25 Puan)
 • Özgünlük ve edebi nitelik (25 Puan)
 • Üslup ( Etkili bir başlangıç yapabilme ve uygun başlık koyabilme, anlaşılır bir anlatım düzeni oluşturma) (25 Puan)
 • Öykü metninin temaya uygunluğu ve etkileyiciliği (25 Puan)

BÖLÜM-8 BAŞVURU FORMU

Bu form doldurulup ıslak imzalı olarak, ekleri ise dijital kayıt ortamında ( DVD, CD, USB bellek ) okul/kurum müdürlüklerine teslim edilecektir.

Başvuru formunu indirmek için tıklayınız>>

 

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü

14 Ağustos 2019 16:38 Okunma: 5155
Yorumlar:
HERYERDE
23 Eylül 2019 12:51
0     0
Var mı katılacak olan?
erguvan
03 Eylül 2019 00:52
0     0
Başlayan varmı hocalarım nasıl gidiyor gerçekten konu çok kapsamlı toparlanması çok zor
erhanaga007
19 Ağustos 2019 01:17
2     0
Hatırlayanlar bilir bi ara yılın öğretmeni seçilen bir kişinin üniversite diploması sahte çıkmıştı. Bu sistem içinde güzel ve paralı işlerin gerçek öğretmenlere verilmesi mucizedir. Ve mucizeler eskide kaldı.
tahir1699
18 Ağustos 2019 18:25
6     2
Bu zam pazarlığında 3+2,5 teklifini görünce,
Bu kısa öykü yarışması hiç ilgimi çekmiyor.
Öğretmenlerimi oyalıyorlar mı ne????
nrmys
17 Ağustos 2019 22:33
5     2
Şu ilçe komisyonları neyi, neye göre değerlendirdiklerini bir söyleseler veya seçilen eseri yayınlasalar, deseler ki birinci eser bu, biz de okusak da takdir etsek...
tolunays
17 Ağustos 2019 13:31
6     1
Başvuru yapanlar gönderdikleri eserin telif haklarını neden MEB'e devredecek ki? Ödül kazananlarınkini neyse de ötekileri almak hak gaspıdır.
Migren
16 Ağustos 2019 22:22
10     2
Çok güzel bir etkinlik fakat il ve ilçe komisyonlarına güvenemediğim için katılmayacağım.
gokhan67
15 Ağustos 2019 11:17
2     0
Rumuz konusuna ben de takıldım. Ama yarışma fikri gerçekten çok güzel. katılmayı düşünüyorum.
mü_ce
15 Ağustos 2019 00:11
33     4
Çok güzel bir etkinlik olduğunu inkar edemem. Hatta başvurmayı düşündüm; ta ki şartnameyi okuyana kadar!

Böylesine güzel bir yarışmanın merkezi bir yürütme komisyonunun olması gerekir diye düşünüyorum. Kaliteli bir jüri oluşturulup tüm eserlerin tek bir merkezden değerlendirilmesi çok daha güzel ve objektif olurdu. İlçelerde değerlendirmenin kim tarafından yapılacağı konusuna dair bir açıklama göremedim ben şartnamede, oluşturulacak komisyonun yani. İlçede ya da ilde oluşturulacak komisyonların değerlendirmesi ne derece objektif ya da edebi olur muallak! Rumuz uygulaması var; ancak bu durum bana çok da güven vermiyor açıkçası.

Artık her şeye ön yargıyla yaklaştığımın farkındayım, ama maalesef gördüklerim göreceklerimin teminatı gibi adeta...
snowball
14 Ağustos 2019 22:08
7     3
Ben de düşünüyorum katılmayı ama Anadolu geniş bir konu..Çerçevesini çizmek biraz zor
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023