Okulda ve Sınavda Kız Çocukları Daha Endişeli

TÜİK’in 2022 yılı Çocuk Araştırması, okul baskısı ve sınav stresinin kız çocuklarında daha fazla görüldüğünü ortaya koydu. Uzmanlar, kız çocuklarındaki bu endişenin toplumsal baskıdan kaynaklandığını belirterek, “Eğitimi çıkış yolu olarak görüyorlar” değerlendirmesi yaptı.

Hürriyet'ten Melike Çalkap'ın haberi; TÜİK Türkiye Çocuk Araştırması 2022 yılı verilerini yayımladı. Araştırma kapsamında 0-17 yaş grubundaki 14 bin 705 çocuk ile ilgili bilgiler derlendi. Verilere göre, okul derslerinin baskısı altında hissettiği belirtilen 6-17 yaş grubundaki erkek çocukların oranı yüzde 12.7 iken, aynı yaş grubundaki kız çocukların oranı ise yüzde 14.1 oldu. Sınava iyi hazırlanmış olsa bile kendini çok endişeli hissettiğini belirten 13-17 yaş grubundaki çocukların oranı yüzde 50.5 oldu. Bu oran aynı yaş grubu erkek çocuklarda yüzde 43.9, kız çocuklarda yüzde 57.6 olarak belirlendi.

ÇIKIŞ YOLU EĞİTİM

Uzmanlar, okul derslerinin baskısını hisseden ve sınav konusunda kendini endişeli hisseden kız çocuklarının sayıca daha fazla olmasında bir-den çok faktörün etkili olduğunu belirtiyor. Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurten Sargın, şu değerlendirmeyi yaptı: “Kız çocukları aileleri tarafından daha fazla kısıtlanan ve engellenen bireyler. Bu nedenle eğitimi bir çıkış yolu olarak görüyor. Başka bir faktör ise kız çocuklarının erkeklere kıyasla daha başarı odaklı olmaları.

DOĞRU ROL MODEL

Eğer Kız Çocukları evin en büyük kardeşiyse diğer kardeşlerine doğru rol model olabilmek adına bir misyonları da olabiliyor. ‘Eğer hata yapmaz-san, çalışır başarılı olur ve eline de mesleğini alırsan kız kardeşlerini de ona göre okutacağız’ denilebiliyor. Anneler, ‘Benim gibi olma’ söylemleriyle kız çocuklarına bir sorumluluk yükleyebiliyor. Haliyle kendini baskı altında hissetme durumu da artıyor.”

MAHALLE BASKISI

- Erkek egemen bir toplumda mahalle baskısının yoğun bir şekilde yaşandığına dikkat çeken Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seher Balcı Çelik de şunları söyledi: “‘Erkek her işi yapar ama kızların böyle bir şansı yok’ şeklindeki düşüncelerden oluşan mahalle baskısı buna sebebiyet veriyor. Hatta Türk toplumunda kız çocuklarına yaygın bir şekilde kullanılan şöyle bir söylem var, ‘Okumazsan seni kocaya veririm’. Bu tarz söylemler kız çocuklarının kaygılarının artmasına neden oluyor. Ancak akademik başarıya göre çocukların kaygısı da değişiyor”

 

  • 1 3
  • 31 Mart 2023 12:45 3.202
  • Aktif Haberler
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK