Okullara Cep Telefonu Düzenlemesi

MEB okullarda cep telefonu kullanımını mercek altına alıyor. Eğitimciler yasaklanmasının derslerde motivasyonu artıracağı görüşünde. Bakanlık da 2018’de yayımladığı genelgede revizyona hazırlanıyor.
 
 
Ailelerin ve öğretmenlerin korkulu rüyası haline gelen ve okul çağındaki çocuklarda ciddi boyutlara ulaşan cep telefonu bağımlılığı (phubbing) için harekete geçildi. Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği’nin koordinesinde, Afyon’da önümüzdeki ay yapılacak ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile akademisyenlerin de temsil edileceği “cep zirvesi”nde, “okullarda cep telefonu yasaklansın mı” sorusuna yanıt aranacak. Zirveyi, Milliyet’e değerlendiren uzmanlar, yasaklama halinde öğrencilerin derse olan motivasyonunun artacağını söyledi.
 
Bazı öğrencilerin öğretmenlerinin ve arkadaşlarının zor anlarını sosyal medyada paylaşmaları tartışma yaratmıştı. MEB de, 2018’de yayımladığı, “Okullarda güvenlik önlemlerinin alınması genelgesi” ile cep telefonlarının derslik, laboratuvar vb. yerlerde eğitim-öğretimin yürütüldüğü alanlarda kullanılmasına izin verilmemesi için gerekli tedbirlerin alınmasını istemişti. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle de kişilik haklarını ihlal edecek şekilde izinsiz ses ya da görüntü kayden veya yayınlayan öğrencilere kınama cezası getirilmişti.
 
Bakanlıktan hazırlık
 
Edinilen bilgiye göre, MEB’in öğrencilerin cep kullanımına ilişkin hazırlıkları sürüyor. 2018’de yayımladığı genelgeyi revize etmeye hazırlanan bakanlık çalışmalara başladı. Yakın zamanda genelgede revizyon yapılacak.
 
Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği’nin koordinesinde, MEB ve akademisyenlerin de temsil edileceği “cep zirvesi”nde, “okullarda cep telefonu yasaklansın mı” sorusunun yanıtını aranacak. TBMM Teknoloji Bağımlılığı’nı Araştırma Komisyonu’nda konuşan Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burcu Yılmaz, “28-29-30 Ağustos’ta Afyon’da gerçekleştireceğimiz toplantıda ‘Cep telefonu yasaklanmalı mı, yasaklanmamalı mı’yı bilişim teknolojileri açısından irdeleyeceğiz. 6 yıldır öğretmenler cep telefonunun yasaklanmasını istiyor.  Ben hep şerh koşuyorum, ‘çözmeyecek’ diye. Yasaklayarak çözebileceğimiz hiçbir şey yok” dedi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü hocalarından Prof. Dr. Betül Ulukol da ‘Okula cep telefonları yasaklansın” önerisinin geldiğini, ancak bunun olumlu sonuç doğurmayacağını kaydetti.
 
Öğretmenler şikâyetçi
 
Okullarda öğrencilerin cep telefonlarının yasaklanıp yasaklanmaması konusunu Milliyet’e değerlendiren Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, öğrencilerin cep telefonu kullanmasından öğretmenlerin muzdarip olduğunu söyledi. Geylan, “Bu durum çocuğun okuldaki derslerini, okuluna olan motivasyonunu olumsuz etkiliyor. Öğretmenlerimiz okulda cep telefonu kullanılmasından şikayetçi. Yasaklamak ne kadar mümkün, ama bundan dolayı öğretmenlerimiz memnun olur. İşin bir de sosyal boyutu var. Çocuklarından haberdar olmak isteyen veliler var. Buna da sınırlama getirilebilir. Okula gelirken teslim alınır. Çıkışta öğrenciye telefonları geri verilir. Bu tip bir formül bulunur. Ama okullarda çocukların cep telefonu kullanımına sınırlama getirilmesi kesinlikle derse olan konsantrasyonunu, motivasyonu olumlu etkiler” diye konuştu.
 
 ‘15 yaş altı için önerilmiyor’
 
Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, çocukların derste cep telefonu kullanımı ile ilgili, “Okullarda öğrencilere ailelerinin ulaşması, iletişim kurabilmesi veya öğrencilerin iletişim ihtiyaçlarını karşılama konusuna ise, farklı çözümler üretilebilir. Öğrenciler telefonlarını belirlenen zaman dilimlerinde ailelerine ulaşma veya iletişim ihtiyaçlarını giderme şeklinde değerlendirebilir” dedi.
 
Eğitim Bir Sen Genel Sekreteri Latif Selvi ise, Öğrencilerin bir başka arkadaşını, öğretmenin fotoğrafını çekmesi ya da telefonun sağladığı imkanlarla birtakım olumsuzlukları okullarda yaygınlaştırmaları gibi problemli bir durum söz konusu olduğunu kaydetti. Selvi, “Ancak bunu sadece cep telefonunu yasaklayarak giderebileceğimiz gibi bir yaklaşım da yetersizdir” diye konuştu.

 

Gönderen: serencam27, 23 Temmuz 2019 10:54 Okunma: 5644
Yorumlar:
dürüst
24 Temmuz 2019 17:58
3     0
Öğrenciye telefon zarar. Zihinlerini dağıtıyor. oyun, sosyal medya falan, öğrencilere zarar veriyor. Öğretmenlerde derste telefonlarını kullanmamalı, en azından sessize almalı ve kendini işine vermeli.
alper bocut
24 Temmuz 2019 14:37
5     2
Arkadaşlar benim öğrenciliğimde ev telefonumuz bile yoktu.Bu yüzden de hiç zor durumda kalmadık.Okulda telefonun işi ne.İlkokullarda her velinin numarası öğretmende var zaten.Ortaokul lisede de okul telefonları var.
tarkan555
24 Temmuz 2019 13:54
2     2
Yilfer10 hocam da demek ki bizdeki sıkıntıdan yaşamış ... çok nadir de olsa bazı öğretmen arkadaşların okulda oldugunun bilincinde olup en azından dersin 40 dakikasında bireysel teknolojisini kapatıp ya da sessize alıp işine odaklanmalı ! Acil bir durum cikarsa fikrinin arkasina sığınan arkadaşlar acil durumu olsun anında duyulur merak etmeyin... Geçen yıllarda birkaç öğretmeni müdürümüzün uyarmışlığı da oldu . Arkadaşlar bu telefon bağımlılığı inanın sadece öğrenci de yok son birkaç yıldır teneffuslerde öğretmenler odasında neredeyse herkes elindeki akılĺı telefon ile meşgül
Bilinçli insanlar da sürecin çarkına yavaştan yavaştan dahil oluyor ...somut sosyal iletişim sanal iletişime kurban ediliyor
mangovlar
24 Temmuz 2019 08:51
2     4
akıllı saatler de bu genelgede yer almalı
yilfer10
23 Temmuz 2019 21:49
6     3
ümit üstünel adlı kişiye :
okuldayız efendim. okulun telefonu yok mu. oradan herkes size ulaşır.
BAYRAM ALİ
23 Temmuz 2019 20:32
10     0
Askerlere kullandırılan tuşlu telefon serbest olabilir.
Köyden, kasabadan gelen öğrenciler var. Acil durumlarda telefon şart. Suyunu çıkarmadan kullanılabilir.
ümit üstel
23 Temmuz 2019 17:55
6     16
teneffüs haricinde telefonlar kapanmalı diye düşünen arkadaş acil durumlarda dumanla haber bekler artık... ya da kimsesi yoktur, dünya da tek başına kalmıştır. abartmakta üstümüze yok...
yilfer10
23 Temmuz 2019 16:57
8     19
çocuklara yasak ise öğretmenlere de yasak olmalı. teneffüs haricinde telefonlar kapanmalı yada sessize alınmalı.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023