Okullarda Covid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar Rehberi

Millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde hazırlanan "Okullarda Covid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar Rehberi" Türkiye geneli tüm okullarda uygulanacak.
 
 
Rehbere göre, bir sınıfta öğrencilerden herhangi birine Covid-19 pozitif tanısı konulması durumunda öğrenciler izleme alınacak ve okula devam edecekler. Aynı durumda öğretmenler de izleme alınacak ve eğitim vermeye devam edecekler.
 
Pozitif vaka çıkan sınıfta görev alan öğretmenler ve o sınıfın diğer öğrencilerin okul girişinde 14 gün boyunca günde en az iki defa semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar, kayıt altına alınacak. Bu sınıftaki çocukların teneffüs saatinin diğer sınıflardan farklılaştırılması sağlanacak.
 
Semptom veya yüksek ateş tespit edilen kişi sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre herhangi bir semptom göstermeyen öğrenci ya da öğretmen okula devam edecek, aksi durumda ise vaka olarak kabul edilecek.
 
Öğrencinin pozitif vaka çıkması durumunda aynı sınıfta 10 gün içinde 2. kez vaka çıktığı için sınıf öğrencilerinin tamamı, yakın temaslı olarak kabul edilecek. Bu öğrenciler, eve gönderilecek ve 14 gün boyunca temaslı takibine alınacak.
 
Öğretmenin pozitif vaka çıkması durumunda öğretmenin okul dışında riskli bir teması yoksa ilk pozitif vaka çıkan sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilecek. Bu öğrenciler eve gönderilecek ve 14 gün boyunca temaslı takibine alınacak.
 
Ayrıca bu durumda okulda tüm öğretmenler, temaslı kabul edilecek ve maske takmak koşuluyla okula devam edecekler. Temaslı öğretmenlerin okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak.
 
Semptom belirten veya yüksek ateşi tespit edilen öğretmen, sağlık kuruluşuna yönlendirilecek; sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre okula devam edecek veya vaka olarak kabul edilecek.
 
Öğretmenin okul dışında riskli bir teması olması durumunda ise diğer öğretmenler ve ilk vaka çıkan sınıftaki öğrenciler temaslı kabul edilecek, okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saat arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak. Semptom belirten veya yüksek ateş tespit edilen kişiler, sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre kişiler, okula devam edecek veya vaka olarak kabul edilecek.
 
Sınıfta ders veren öğretmende Covid-19 pozitif vaka saptanması durumunda şu uygulamalar yapılacak:
 
Öğrenciler temaslı kabul edilecek ve kuralına uygun maske takmak koşuluyla okula devam edecek. Diğer öğretmenler temaslı kabul edilip maske ile çalışmaya devam edecek.
 
Temaslı öğretmenler ve pozitif öğretmenin derse girdiği sınıftaki öğrencilerin okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar, kayıt altına alınacak. Semptom belirten veya yüksek ateş tespit edilenler, sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre bu kişiler, okula devam edecek veya vaka olarak kabul edilecek.
 
Servislerde öğrencilerden birinde Covid-19 pozitif vaka saptanması durumunda öğrenciler temaslı kabul edilecek ve kuralına uygun maske takmak koşuluyla okula devam edecekler. Bu durumda, servis şoförü ve rehber personel temaslı kabul edilecek ve kuralına uygun maske takmak koşuluyla çalışmaya devam edecekler.
 
"Temaslı kabul edilenler" ve "yakın temaslı kabul edilenler"
 
Hazırlanan rehbere göre, "temaslı kabul edilenler" ve "yakın temaslı kabul edilenler" olmak üzere iki ayrı durumda neler yapılacağına ilişkin  şu detaylara da yer verildi:
 
Temaslı kabul edilenler:
 
Öğretmenler ve öğretmenin derse girdiği sınıftaki öğrencilerin okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar, kayıt altına alınacak. Semptom belirten veya yüksek ateşi tespit edilenler, sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre bu kişiler, okula devam edecek veya vaka olarak kabul edilecek.
 
Yakın temaslı kabul edilenler:
 
Aynı sınıfta eş zamanlı (10 gün içerisinde) birden fazla vaka çıkması durumunda sınıftaki tüm öğrenciler, yakın temaslı olarak kabul edilecek. Bu öğrenciler, eve gönderilecek ve 14 gün boyunca temaslı takibine alınacak.
 
Okul öncesi ve kreşlerde pozitif vaka çıkması durumunda yapılacaklar
 
Okuldaki öğretmen veya öğrencilerden birinde Covid-19 vakası çıkması durumunda Covid-19 döneminde yapılan temizliğe ek olarak Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nin "Covid-19 kapsamında okullarda alınması gereken önlemler" başlığı altındaki bilgilere göre temizlik yapılacak.
 
Covid-19 tespit edilen öğretmen ve öğrenci, Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'ne göre izole edilerek tedavi edilecek. Öğretmen veya öğrencinin ailesinde pozitif bir vaka tespit edildiğinde vakanın tespit edildiği ailedeki öğretmen veya öğrenci yakın temaslı kabul edilecek.
 
Okul öncesinde pozitif vaka çıkması durumunda tüm sınıf, yakın temaslı kabul edilecek. Bu sınıftaki tüm öğrenciler, yakın temaslı kabul edilerek eve gönderilecek ve 14 gün boyunca temaslı takibine alınacak.
 
Kreşlerde de öğretmen veya öğrencilerden birinin okula pozitif olduğu hâlde gelmesi durumunda bu sınıftaki öğrencilerin hepsi, yakın temaslı olarak kabul edilerek eve gönderilecek ve 14 gün boyunca temaslı olarak takip edilecek.
Gönderen: lcomart, 05 Eylül 2021 21:52 Okunma: 9854
Yorumlar:
Migren
07 Eylül 2021 15:47
4     0
Bence tablolar güzel hazırlanmış, içerik yanlış
korhan83
07 Eylül 2021 14:22
9     1
Maskeni tak dalgana bak.
JuRNaL
06 Eylül 2021 22:34
14     0
Benim ev arkadaşim pozitif. Saglik bakanliginin talimatina gore ben yakin temasli oldugum icin 14 gun boyunca izolasyonda olmam gerekiyor. Ki bana o şekilde mesaj geldi. Ancak bu yaziya gore mudurum beni arayarak p.tesi goreve gelmemi soyledi ve ben bugün okuldaydim.

Sacma olan mevzu şu. Normalde yakin temasli herkesin simdiye kadar 14 gun sure boyunca izolasyonda olmasi gerekirken sosyal ortami belki butun mesleklerden daha yogun olan ogretmenlerde, mesela 1000 ogrencili 50-60 ogretmenli bir okulda gorev yapan yakin temasli bir ogretmen risk teskil etmiyorsa bu durumdaki her meslekten kisilerin de gorevinde olmasi hatta sokakta,markette vs bulunmasinin da risk teskil etmemesi lazım.
carpediem03
06 Eylül 2021 07:41
21     0
Mükemmel bir rehber, (!) haftada 2 kez öğretmene pcr yaptırmak için can atanların, sınıfın tamamı covid olsa, maske tak çalışmaya devam demediği kalmış.
Broşürün özeti : maske tak çalışmaya devam, öğretmende aşı yoksa 2 kere pcr !
koyay
06 Eylül 2021 06:57
19     0
Ateş ölçe ölçe bitecek bu iş herkes egitim ödeneğiyle ateş ölçer alsın.
zuzu6777
06 Eylül 2021 06:53
11     1
Uyum haftasında 1.sınıf öğretmenimiz covid oldu.Sınıf kapatıldı 15 gün karantinada.Moralim çok bozuk geçmez bu sene.Dip dibe 25 öğrenci uyum haftası diye gelmeyenler var..ikişerli oturuyorlar mesafeyi nasıl ayarlayacağımı bilemiyorum.Mevcudum 33 geçen hafta uyum diye gelmeyenlerde bu hafta gelecekler 3 eerli oturtacam.Bari süreyi ve öğlen arasını bi düzeltselerdi.Hastalık bitmiş gibi davranıyorlar.Umarım çocuklara bişey olmaz.
airtor
06 Eylül 2021 06:31
11     0
Bulmaca gibi olmuş
Bunlarda deneme yanılma ile hazırlamışlar bu tabloyu.Daha cok değişir bu işler
ilgar06
06 Eylül 2021 00:12
8     0
Planlamada eksik durumlar var. 10 gün içerisinde sınıftan 2. pozitif vaka çıkması durumunda 14 gün karantinadan bahsediyor ama 10 gün içinde okulda öğretmenler arasında 2. pozitif vaka çıkması durumunda ne yapılacağından bahsedilmemiş.
cmustafaengin
06 Eylül 2021 00:09
33     0
Eğer okuyan, okuduğunu anlayan bir toplum olsa idik, şu yazıdan sonra 1 kişi dahi çocuğunu okula göndermez idi! Ne demek pozitif çıkan sınıfta devam etmek? Ne demek o sınıfın okulda olması derdi ama maalesef bunu deyince öğretmenler yatmak istiyor diyorlar...
enes5838
05 Eylül 2021 23:05
18     0
İşin içinden çıkılmaz bir hal aldı.
Brezilya-Arjantin maçında bile covidden sıkıntı çıktı.
İş o kadar saçma bir hal aldı ki...
smyi
05 Eylül 2021 22:56
36     0
Bu yazıyı hazırlayanları getirsek, pozitif vaka çıkmış bir sınıfa girmeyi kabul ederler miydi?
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK