Pandemi ve Duygularım eTwinning Projesi

Türkiye genelinde 9 okulun katılımıyla gerçekleştirilen Pandemi ve Duygularım e-Twinning projesi, okul rehber öğretmenleriyle oluşturulmuş ve Şubat 2021 itibariyle başlamıştır.

Mayıs ayı itibariyle sonuna yaklaşılan projede; pandemi sürecinde çocukların yaşadığı korku, kaygı, öfke gibi duygularla baş etme stratejileri geliştirmek amaçlı 8 haftalık online grupla psikolojik danışma etkinlikleri yapılmıştır.

Projeden Beklenen Sonuçlar şu şekilde ifade edilmiştir:

*Öğrencilerin kendilerini ve duygularını tanımalarına ilişkin becerileri artar,

*Grupla yapılan çalışmalara ilişkin becerileri ve bilgi düzeyleri artar,

*Kendi ruhsallıklarına dair bilgi düzeyleri artar,

*Kendilerini grup içinde ifade edebilme becerileri artar,

*Kendileriyle ilgili duygusal sorunları çözme kapasiteleri gelişir.

Proje üyesi okullardan 14er öğrenci seçilmiş ve öğrenciler kendi rehber öğretmenleriyle online psikolojik danışma çalışmalarına katılmıştır. Oturum planları proje üyesi öğretmenler tarafından yapılandırılmıştır. Bu çalışmalarda, psikolojik danışma teknikleri web.2 araçları ile hazırlanmış ve oturum sonrasında da çocukların web.2 araçlarıyla çalışmaları sağlanmıştır. Aynı zamanda tüm çocukları bir araya getirecek 2 webinar düzenlenmiştir. Alanında uzman konuklarla "Masal Anlatımı" ve "Duygularla Dans" etkinliği düzenlenmiştir. Çocukların proje öncesi ve sonrası duygu düzenleme stratejilerindeki değişimi görmek adına öntest-sontest çalışması yapılmış ve geçerliği-güvenirliği olan bir ölçek kullanılmıştır.

Projenin, okullarda yürütülen rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin online eğitim sürecinde de etkili kullanılması ve proje formatına dönüştürülerek ölçülebilir, gözlemlenebilir ve yaygınlaştırılabilir olmasının; rehberlik ve psikolojik danışma faaliyetlerine katkı sağladığı düşünülmektedir.

Projenin Blog Sayfası:

Pandemiveduygu.blogspot.com/

Projenin Facebook Grubu:

Facebook.com/pandemiveduygularim/

Projenin Twitter Hesabı:

Twitter.com/VePandemi

Projenin Instagram Hesabı:

Instagram.com/pandemiveduygularim

Gönderen: mervebogeyilmaz, 03 Mayıs 2021 22:47 Okunma: 181
Yorumlar:
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK