Sınıf Yükseltme Nedir?

26 Temmuz 2014 tarih ve 29072 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan  Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde 10.07.2019 tarihinde birtakım değişiklikler yapılmıştı.

Her eğitim-öğretim yılının başında olduğu gibi bu eğitim-öğretim yılının başında da sınıf yükseltme konusu okul yöneticilerinin, öğretmenlerin ve velilerin merak ettiği konuların başında gelmektedir.

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin “İlköğretim kurumlarında sınıf yükseltme” başlıklı maddesinin detayları üzerinde duracağız.

SINIF YÜKSELTME NEDİR?

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 32. maddesinde sınıf yükseltme işlemlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar belirtilmektedir.

Sınıf yükseltme işlemleri ders yılının başladığı tarihten itibaren bir ay içinde gerçekleştirilir.

 • İlkokul 1, 2 ve 3 üncü sınıf öğrencilerinden bilgi ve beceri bakımından sınıf düzeyinin üstünde olanlar sınıf yükseltme sınavına alınırlar.
 • İlkokul çağında olup akranları ile birlikte okula devam edemeyen ve okuma yazma bilmeyen öğrenciler, birinci sınıf öğrenimlerini başarıyla tamamlamaları hâlinde yapılacak bir sınavla yaşına uygun bir ilkokul sınıfına yerleştirilir.
 • Sınıf yükseltme sınavına değişik sınıflarda olmak üzere bir defadan fazla da girilebilir. Ancak sınıf yükseltme aynı öğrenci için bir kez yapılır.

Sınıf yükseltme talebine ait iş ve işlemler yürütülmesi amacıyla Sınıf Yükseltme Sınav Komisyonu kurulur.

 • Sınav okul müdürünün başkanlığında sınıf öğretmeni ve bir üst sınıfın öğretmenlerinden oluşan komisyon tarafından yapılır.
 • Komisyon oluşturacak sayıda öğretmen bulunmaması durumunda komisyon  il  / ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından belirlenir.

Sınıf yükseltme işleminin başlaması için yazılı talep alınır.

 • Sınıf yükseltme talebini içeren dilekçe öğrenci velisinden alınır.
 • Sınıf Öğretmeni, veli isteğini dikkate alarak sınıf yükseltmek için okul idaresine öneride bulunur.

Sorular öğretim programlarında yer alan hedef / kazanımlarına uygun olacak şekilde hazırlanır.

 • Öğrenimlere 1. ve 2. Sınıfta devam eden öğrenciler için Türkçe, Matematik ve Hayat Bilgisi derslerinden sınav yapılır.
 • Öğrenimlere 3. Sınıfta devam eden öğrenciler için Türkçe, Matematik, Hayat Bilgisi ve Fen Bilimleri derslerinden sınav yapılır.
 • Sınavdan önce, sorularla birlikte cevap anahtarı da hazırlanır ve sınav kâğıtları ile birlikte saklanır.
 • Cevap anahtarında her soruya verilecek puan, ayrıntılı olarak belirtilir.
 • Farklı soru tiplerine yer verilebilir.

Sınav sonucu tutanakla tespit edilir.

 • Tutanak, okul yönetimince dosyada saklanır.
 • Başarılı olanların durumu e-Okul Yönetim Bilgi Sistemine işlenmek üzere ilçe milli eğitim müdürlüğüne bildirilir.

Başka Hangi Durumlarda Sınıf Yükseltme İşlemi Yapılır?

 • Sağlık durumu nedeniyle okula devam etmesinin uygun olmadığına ilişkin raporu olan öğrenciler rapor süresinin bitiminde okula devam ederler. Devam edemedikleri eğitim ve öğretim yılına ait derslerden sınava alınarak başarılı olanlar bir üst sınıfa devam ettirilir.
 • Diyanet İşleri Başkanlığının açmış olduğu hafızlık eğitimine devam etmelerini nedeniyle o eğitim ve öğretim yılı için izin verilen öğrenciler okula döndüklerinde devam edemedikleri eğitim ve öğretim yılına ait derslerden sınava alınarak başarılı olanlar bir üst sınıfa devam ettirilir.

SELÇUK ŞAHİN 

 

Egitimhane.com

Gönderen: wesser, 04 Eylül 2019 20:11 Okunma: 3474
Yorumlar:
hasanGUCENMEZ2
05 Eylül 2019 12:14
2     2
"Diyanet İşleri Başkanlığının açmış olduğu hafızlık eğitimine devam etmelerini nedeniyle o eğitim ve öğretim yılı için izin verilen öğrenciler okula döndüklerinde devam edemedikleri eğitim ve öğretim yılına ait derslerden sınava alınarak başarılı olanlar bir üst sınıfa devam ettirilir."Belirli bir süre okula gelme devamsızlık yap sonrada falanca yerdeydim de bir sınavla sınıfı geç pek adil değil.
ademk
04 Eylül 2019 22:01
6     0
Cok teşekkürler selçuk hocam emeğine sağlık gayet açıklayıcı bir çalışma olmuş.
suleyman45
04 Eylül 2019 21:23
7     0
Emeğine, bilgine sağlık Selçuk hocam. Çok güzel bir açıklama olmuş.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023