Konu: Sözleşmeli Öğretmenlerde Doğum İzni  (Okunma sayısı 28136 defa)

tubaege

  • Aktif Üye
  • **
  • İleti: 52
  • Teşekkür 28
    • Çevrimdışı
  • # 27 Eki 2009 00:14:14
sözleşmesi fesh olan arkadaş mahkemeyi kazandı ve geri döndü.Türk eğitim senliydi.Şu an görevde.

sebocan

  • Moderatör
  • *****
  • İleti: 26.463
  • Teşekkür 416762
    • Çevrimdışı
  • # 27 Eki 2009 00:15:33
Milli eğitimin maaşı vermemesi de nerden çıktı. Memlekette her il farklı bir uygulama mı yapıyor?
Bu nasıl iş anlamadım. Ücretsiz izin diye bir şey var bu arada o da 1 yıllık ancak 2-3 ay sonra gelip de ben şimdi göreve başlamak istiyoruz dense sözleşme imzalanıp göreve başlanabiliyor. Sözleşmeleri feshedilenler ise açtıkları davaları kazandılar.

tubaege

  • Aktif Üye
  • **
  • İleti: 52
  • Teşekkür 28
    • Çevrimdışı
  • # 27 Eki 2009 00:18:17
Evet.Her il ayrı uyguluyor.Bu işi nasıl çözebiliriz.Bunu konuşmalıyız.Ne olacak sözleşmelinin bu hali?

sebocan

  • Moderatör
  • *****
  • İleti: 26.463
  • Teşekkür 416762
    • Çevrimdışı
  • # 27 Eki 2009 00:24:46
Sözleşmelilerin 16 haftalık doğum izinleri ücretlidir. Bunun haricindeki uygulamalar neresi olursa olsun keyfidir.


Sözleşmeli personel seçiminde uygulanacak sınav ile istisnaları, bunlara ödenebilecek ücretlerin üst sınırları ile verilecek iş sonu tazminatı miktarı, kullandırılacak izinler ve bu hususlara ilişkin esas ve usuller Bakanlar Kurulu'nca kararlaştırılır." Sözleşmeli bayanlar artık doğum yaptıklarında para almaya devam edecekler
29 Mart 2009 günkü Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararıyla 4/B'lilerin çalışma şartlarında önemli değişiklikler yapıldı.
Artık bayan sözleşmelilere doğum izni de geldi, şimdiye kadar bir gün bile doğum izni verilmeyen sözleşmeli bayanlara şimdi, memur ve işçilere verildiği gibi verilen hallerde de ücretleri ödenmemekteydi. Yeni düzenleme ile bu hatalı durum düzeltilerek "Sözleşmeli kadın personele, doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta süre ile ücretli doğum izni verilir" hükmü getirilmiştir.
Ayrıca, bu süre boyunca kendisine ücreti de ödenmeye devam edilecektir ama "Doğum izni sebebiyle SGK'ca ödenen geçici iş göremezlik ödeneği ilgilinin ücretinden düşülür" hükmü getirilmiştir. Öte yandan, doğum yaptığı için sözleşmesi feshedilen kadınlara da göreve dönebilme hakkı da getirilmiştir.
Yeni düzenlemeye göre;
Ek Madde 1 - Doğum ve askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilen sözleşmeli personelin pozisyonu saklı tutulur hükmü de getirildi.

tubaege

  • Aktif Üye
  • **
  • İleti: 52
  • Teşekkür 28
    • Çevrimdışı
  • # 27 Eki 2009 00:31:04
Bursada görev yapan arkadaşım doğum izni süresince mem den hiç maaş almamış.Süre bitince sgk dan 4 aylık toplu para olarak 4000 e yakın para almış. 
 Hatayda ise mem doğum izni süresince maaş yatırmış.Kişinin sgk ile hiç bir işi olmamış.
   Peki hangisi doğru? Ne yapmalıyız bizler?

sebocan

  • Moderatör
  • *****
  • İleti: 26.463
  • Teşekkür 416762
    • Çevrimdışı
  • # 27 Eki 2009 00:33:59
Hocam ben Hatay'da görev yapıyorum ve durum bahsettiğiniz gibi... Yani doğru...

vahdetbetul

  • Uzman Üye
  • *****
  • İleti: 465
  • Teşekkür 279
    • Çevrimdışı
  • # 30 Eki 2009 21:51:00
peki doğum iznini 32.haftadan önce kullanabilir miyiz? mesela 30.haftada bu izne başlayabilir miyiz?

stcstc

  • Yeni Üye
  • İleti: 1
  • Teşekkür 0
    • Çevrimdışı
  • # 06 Kas 2009 22:30:03
arkadaşlar ben sözleşmeli olarak yeni atandım.eşimden uzaktayım.1 senemi doldurduktan sonra eş durumundan giderim inşallah:(doğum iznine ayrıldıktan sonra,iznim görevden sayılıyomu yoksa,kaldığı yerden 1 senemi doldurmammı gerekiyor

asortik19

  • Bilge Üye
  • *****
  • Okul Müdürü
  • İleti: 4.828
  • Teşekkür 2659
    • Çevrimdışı
  • # 06 Kas 2009 22:53:45
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
arkadaşlar ben sözleşmeli olarak yeni atandım.eşimden uzaktayım.1 senemi doldurduktan sonra eş durumundan giderim inşallah:(doğum iznine ayrıldıktan sonra,iznim görevden sayılıyomu yoksa,kaldığı yerden 1 senemi doldurmammı gerekiyor

dogum izni zorunlu verilmesi gereken bir izindir.
görevden sayılır.
hizmet puanınızı alırsınız.

sebocan

  • Moderatör
  • *****
  • İleti: 26.463
  • Teşekkür 416762
    • Çevrimdışı
  • # 06 Kas 2009 22:58:39
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
peki doğum iznini 32.haftadan önce kullanabilir miyiz? mesela 30.haftada bu izne başlayabilir miyiz?

Maalesef olmuyor hocam. Rapor hakkınızı kullanırsınız. Sözleşmeli hamile kalmasın hocam  :D

vahdetbetul

  • Uzman Üye
  • *****
  • İleti: 465
  • Teşekkür 279
    • Çevrimdışı
  • # 06 Kas 2009 23:23:53
sebocan öğretmenim, teşekkür ederim bilgi için.

ama üzüldüm ya...

sebocan

  • Moderatör
  • *****
  • İleti: 26.463
  • Teşekkür 416762
    • Çevrimdışı
  • # 06 Kas 2009 23:29:35
Kadrolu bir öğretmen neredeyse 1 yılını raporlarla kapatabiliyor da sözleşmeli öğretmen 30 günden fazla rapor alamıyor... Çok üzücü bir durum...

vahdetbetul

  • Uzman Üye
  • *****
  • İleti: 465
  • Teşekkür 279
    • Çevrimdışı
  • # 06 Kas 2009 23:33:07
üzücü ama buna da şükür diyorum, 4/cli günleri düşündükçe. doğum izni, aylıksız izin yoktu. nereden nereye...

sebocan

  • Moderatör
  • *****
  • İleti: 26.463
  • Teşekkür 416762
    • Çevrimdışı
  • # 06 Kas 2009 23:41:41
Evet hocam beterin beteri var :)

sebocan

  • Moderatör
  • *****
  • İleti: 26.463
  • Teşekkür 416762
    • Çevrimdışı
  • # 04 Oca 2010 08:43:51
Sözleşmeli öğretmen doğum izninin bitiminde göreve başlamadan acilden giriş yaparak rapor alma hakkı var mı? Bilgisi olan arkadaşlar var mı?

Örnek: Doğum izni 5 Ocak 2010'da bitiyor ve 6 Ocak'ta işe başlama... 5 Ocak tarihli hastaneye acilden giriş yapılabilir mi?

NOT: doğum izni çalışılan yerde kullanılmıyor...

 

Egitimhane.Com ©2006-2023