Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü temaslı takibi, salgın yönetimi, evde hasta izlemi ve filyasyon rehberini güncelledi.

1. SAĞLIK ÇALIŞANLARI HARİCİNDE KALAN TEMASLI TAKİBİ

Kesin veya olası COVID-19 enfeksiyonu olan bir kişi ile damlacık enfeksiyonuna yönelik korunma önlemleri alınmadan yakın temas etmiş olan kişiler, son temaslarından sonraki 14 gün boyunca; özellikle ateş ve solunum semptomları açısından telefon ile sorgulanarak izlenmeli, gerekir ise ev ziyareti yapılmalıdır. Temaslı takibi İl/İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından organize edilir ve yürütülür.

1.1. Olası COVID-19 olgusu tespit edildiğinde temaslılara yönelik yapılması gerekenler

Olası COVID-19 enfeksiyonu olan bir kişi tespit edildiğinde;

1. Bu kişi ile temas etmiş kişiler ve temasın özellikleri (yakın temas kriteri olup olmadığı) belirlenerek iletişim bilgileri kayıt altına alınır.

2. Olası olgunun PCR sonucu negatif gelirse;

a. Temaslılara yönelik herhangi bir önlem alınmaz.

b. Yakın temaslıları; maske ile çalışmaya devam ederek 14 gün boyunca kendilerini ateş ve solunum semptomları açısından takip etmeleri konusunda bilgilendirilir.

3. Test sonucu negatif gelirse temaslılarla ilgili herhangi bir işlem yapılmaz.

4. Test sonucu pozitif gelirse;

a. Yakın temaslılar; temaslı algoritmalarına uygun 14 gün boyunca ateş ve/veya solunum semptomları açısından evde takip edilir ve sözlü ve yazılı olarak bilgilendirilir, onamları alınır. Gerekli görülen durumlarda aktif takip (telefon veya ziyaret ile) yapılabilir.

b. Temaslılar; maske ile çalışmaya devam ederek 14 gün boyunca kendilerini ateş ve solunum semptomları açısından takip etmeleri konusunda bilgilendirilir.

c. Temaslı veya yakın temaslılarda 14 günlük takip süresi içerisinde ateş ve/veya solunum semptomları (öksürük, nefes darlığı) gelişirse tıbbi maske (cerrahi maske) takarak sağlık kuruluşuna başvurması sağlanır. Sağlık kuruluşuna başvuran hastalar olası vaka algoritmasına göre yönetilir.

 

daha fazlası

07 Eylül 2020 12:43 Okunma: 7375
Yorumlar:
mcan60
07 Eylül 2020 21:01
4     0
1.1. / 4.b. Temaslılar; maske ile çalışmaya devam ederek 14 gün boyunca kendilerini ateş ve solunum semptomları açısından takip etmeleri konusunda bilgilendirilir.

Bu maddeden anladığım; Evinde vb. covid19 tanılı biri varsa herhangi bir teste veya işleme tabii tutulmadan okula, işe devam. Yakın temaslı öğrenciler ve öğretmenler için de durum aynı gibi. Yine temaslı algoritması ile ilgili bölümde diyor ki :
Yakın temaslıların başka bir nedenle hastaneye yatışı gerekmiyorsa 14 gün boyunca evde kalması ve toplu alanlardan uzak durması istenir. Toplu alanlara gitmesinin zorunlu olduğu hallerde ise mutlaka maske takmalı, sosyal mesafe kuralına uymalıdır.

Bu ifadeden anladığım, tanı koyulmuş birinin yakın temaslısına test öngörülmüyor. Mecbur değilse evde oturulması mecbursa maske takılması öneriliyor. Kendinin taşıyıcı gibi düşünülmesi ama maskeyi takıp sağlıklı gibi devam edilmesi uygun görülüyor..

Sonuç olarak anladığım yakın temaslı da olunsa hastahanelik durumda olmadan covid19 için olumlu veya olumsuz bir tanılama süreci öngörülmüyor. Diğer mesleklerde ve alanlarda nasıl olur bilemiyorum ama aklıma bir soru takıldı: Okulda veya sınıfta aile bireylerinden biri covid19 tanılı yani kendisi yakın temaslı bir öğretmen veya öğrenci maske takıp devam mı edecek??
adanadas
07 Eylül 2020 16:16
6     2
Hersey kişinin insafına kalmış. İsterse elini kolunu sallayıp gezip durur. Artık karantina da yok.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK