Tüm Görevlendirmelerde Öğretmenlere Ek Ders Ücreti Ödenmelidir

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklama;

''Bilindiği üzere, devlet kurumları tarafından organize edilen çeşitli faaliyetlerde zaman zaman öğretmenlere de görev verilmekte; ancak, öğretmenlere yerine getirdikleri bu görevlerine bağlı olarak ek ders ücreti ödemesi yapılmamaktadır.

Halen yürürlükte olan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 16. maddesinde ek ders görevinin yapılmış sayılacağı haller düzenlenmiştir. Ancak, günümüz şartlarında bu hallerin(gezi, konferans, kurs ve seminerler) dışında da devletin kurumlarınca organize edilen ve öğretmenlerin resen/isteğe bağlı olarak katıldıkları hallerde bulunmaktadır. Bu haller, mezkur kararda yer almadığından öğretmenlere fiilen görev yapmalarına rağmen ek ders ücreti ödenmemektedir. 

Günümüzde yer alan, 16. madde de yer verilmeyen uygulama/faaliyetleri örneklendirecek olursak;

1- Okul Sporları kapsamında yapılan müsabakalar, 

2- İlçe ve il genelinde yapılan yarışmalar,

3- Zümre, veli, bilgilendirme vb. toplantılar,

4- Öğrencinin derse gelmesi durumunda ders yapılamayan haller,

Oysa ki, Anayasanın 125. maddesi son fıkrasındaki “İdare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür." hükmü uyarınca devlet kurumlarının düzenlenmiş olduğu her türlü faaliyete resen veya isteğe bağlı katılım sağlayan tüm öğretmenlere ek ders ücretleri kurumlarınca ödenmelidir. Bu ödemelerin yapılabilmesi için ek ders ödemelerine ilişkin mezkur kararın 16. maddesinin günümüz şartlarına göre güncellenmesi gerekmektedir. 

Türk Eğitim Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na yazdığımız yazı da Anayasanın 125. maddesi uyarınca devlet kurumlarının hangi işi olursa olsun yapılan tüm görevlendirmelerde,  öğretmenlere; görevlendirilmesi nedeniyle o gün alamadığı tüm ek ders ücretlerinin ödenmesini talep ettik. ''

 

Bakanlığa yazılan yazı için tıklayınız.

05 Mart 2020 22:20 Okunma: 4442
Yorumlar:
müdüryetkisiz
07 Mart 2020 13:23
6     0
Bide proje icat etmişler.zorunlu veli ev ziyareti yapacakmışım.ne işim var velinin evinde özel hayatında.para verilmiyor.çalışma saatimdende sayılmıyor.seminer dönemindede gidin dağda ağaç dikin demişlerdi.zorla sinemaya ,müzeye ,yemeğe gideceksiniz parasını ulaşımınıda siz sağlıyacaksınız dediler.iyice tadını kaçırdılar.
raul
06 Mart 2020 16:03
5     0
esim birans ogretmeni ben sinif ogretmeniyim esimin ise 30 saat ek ders haricinde girdigi ders yok. benim haftada 6 saat egzersiz 4 saat iyep olmasina ragmen esim benden daha fazla ek ders aliyor. her ay ortalama 350 tl sinif ogretmenleri 15 saat 18 saat muhabbetinden dusuk aliyo. bunu bir yilda dusunursek neredeyse 1 maas eksik aliyoruz bir mesleki kariyer boyunca ise ortalama 30 yil desek ilksan dan alacagimizdan daha fazla gelir kaybimiz var. bubadaletsizlik giderilsin once tabiki kurslarda alinan ucretlerde esitlensin
mehmetalibozlu
06 Mart 2020 13:45
2     0
kpomcm kanayan yara ama bu konuyu Hiçbir sendika dile getirmiyor galiba branş öğretmenlerini küsyürmek istemiyorlar. Yukarıdaki habere cevaben gittiğin yerde spor müsabakalarında ücret alıyorsan örneğin hakem olarak ekders kesilir alamıyorsan zaten ödenir
kpomcm
06 Mart 2020 10:04
31     2
Kurs açan branş öğretmeni 35 TL alırken, kurs açan sınıf öğretmeni 17 TL almaktadır. Branş öğretmeni maaş karşılığı 15 saat girerken, sınıf öğretmeninin ders saati 18'dir. İlk önce bu ayrımın kalkması gerekmez mi? Bu alenen yapılan bir haksızlık değil midir? Bu ve benzeri durumlarla karşılaştıkça ne şevk ne heyecan kalıyor.
zekirdek
06 Mart 2020 09:52
12     0
nerdee ...angarya işlerden uzak tutsunlar bizi ücret istemiyoruz
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK