Türk Tipi Z Kuşağı CEO Değil Memur Olmak İstiyor

Türkiye’nin Z kuşağı girişimciliğe yönelik meslekler yerine memuriyeti tercih ediyor. 12 ilde yapılan ankete katılan öğrencilerin yalnızca 6’sı kendi işini kurmak isterken yüzde 43’ü devlet memuru olmak istediğini söyledi

2000'li yılların başında doğup teknolojiyle içiçe büyüyen Z kuşağının gelecek beklentilerine yönelik Türkiye'de yapılan bir araştırma ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. 12 ilde 45 lise ve dengi okulda bin 120 öğrenciyle yapılan anket sonuçlarına göre Türkiye'deki Z kuşağı rekabet isteyen, girişimciliğe yönelik mesleklere ilgi duymuyor. Türk gençleri geleceğin cafcaflı meslekleri yerine devlet memuru olmayı hayal ediyor. Kendi işini kurmak yerine sabit gelirli bir işte çalışmayı tercih edeceğini söyleyen Türk gençleri bu özelliğiyle dünya genelindeki Z kuşağının temel benzerliklerinden ayrılıyor. "Bugün ve Yarın: Hayalimdeki Gelecek Araştırması" isimli çalışmanın sonuçlarını ilkkez SABAH'la paylaşan Altınbaş Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Murat Acet "Meslek seçiminde kişisel kazanç ve ekonomik bağımsızlık ilk amaç olmakla beraber anket katılımcısı gençler bu ideale sabit bir iş ve gelirle ulaşmanın mümkün olduğu kanısı taşımaktadır. Bağımsız, rekabete dayalı bir meslek ve sabit olmayan bir gelir, aileden özerklik, gelişim fırsatları gibi faktörlerin en düşük puanlara sahip olması oldukça dikkat çekicidir" dedi.

HEDEF: MEMURİYET

2000 yıllarda doğan lise öğrencilerinin üniversite, meslek seçimi ve kariyer gelişimleriyle ilgili farkındalıklarını saptamayı amaçlayan çalışma kapsamında öğrencilere 20 soru soruldu. "Gelecekteki meslek ve iş idealin nedir?" sorusuna öğrencilerin yalnızca yüzde 6'sı "kendi işimi kurmak" şeklinde yanıt verdi. Öte yandan ankete katılanların yüzde 43 gibi büyük bir çoğunluğu devlet memuru olmak istediğini söyledi. Yüzde 23'ü özel sektörde çalışmak istediğini, yüzde 18'i de aile mesleğini sürdürmeyi hedeflediğini belirtti.

YETENEK SON SIRADA

"Üniversite ve meslek seçiminde hangi seçenek senin için daha önemlidir?" sorusuna öğrencilerin çoğunluğu "üniversitenin itibarı" olarak cevap verdi. 354 öğrenci "tercihim üniversite ve itibarı önceliklidir" derken 306 katılımcı da geleceğinin en önemli kararlarından biri olan meslek seçiminde "taban puanım yetmesi yeter" cevabını verdi. Bu soruya istek ve yeteneklerimi dikkate alırım diyen öğrenci sayısı 189'la en son sırada yer aldı.

GELENEKTEN KOPMUYORLAR

Raporun sonuçlarını değerlendiren Acet Türk gençlerinin kendisinden önceki kuşaklarla benzer özellikler taşıdığını söyledi. Acet "Daha az sorumluluk alan düşünce, seçim ve eğilimleri, meslek seçimi ve kariyer planlamada aile ve yakın çevrenin hala en belirleyici faktör olması en kırılgan alanlar olarak tespit edilmiştir. Bu haliyle kendinden önceki x ve y kuşaklardan tamamen ayrılmaktan öte kısmen onların özelliklerini de barındıran 'Türk tipi Z kuşağı'ndan söz edilebilir" dedi.

 

CEYDA KARAASLAN / 

24 Ocak 2019 23:36 Okunma: 2547
Yorumlar:
gülbahçem2
26 Ocak 2019 17:55
1     2
yıllar önce okulun kantininde oturuyorum... yanımda da bir güvenlik görevlisi.... evinde boya problemi olmuş... bir boyacıya evini boyatmış...ve o kadar çok para istedi ki... boyacılar çok para kazanıyor diye boyacının aldığı ücret yüzünden sitemkar ifadelerde bulunmuştu... bun de ona dedim ki... boyacılar çok para kazanmıyor... hemen ispatlayalım dedim...diyelim ki bir kızın var... 2 taliplisi var... biri boyacı.... diğeri asgari ücretli bir devlet memuru... kızını kime vermeyi düşünürsün... eğer dediğin doğru ise tercihin boyacı olmalı... samimi olarak söyle tercihin ne olurdu . ( kızın gönlünü vs karıştırmadan yanıtlayalım) demiştim... susmuştu..şu anda ülkemizde birçok esnafa sorsak... dükkanı kapat memur ol desek yanıt ne olur...büyük bir çoğunluk... memurluğa evet der...işte zincir market gerçeği....bir çok küçük esnafı silindir gibi üzerinden geçiyor...Almanya da taksi durağı kamunun..
hazanın dünyası
26 Ocak 2019 12:03
1     1
"Ne ekersen onu biçersin" Türk Atasözü
"... dünyası gördüğü kadardır." Hasan Yılmaz Kişisel gelişim uzmanı
php_korsan
26 Ocak 2019 10:05
1     3
Yemek sofrasında otobüste tüm televizyonlarda konuşulan konu ekonomi olunca...önce memuriyet yandan gelir dükkan açmak daha ağır basıyor.
gkhnkmn
25 Ocak 2019 20:25
7     3
Enflasyon, kriz , develüasyon vs vs. Dar gelirden veya orta gelirden gelen öğrenciler biriktirmek ,harcamamak meyillidir. Elindeki parayi işe yatirmaz. Altin alir, babasi da annesi de çünkü o evlenecek, abisi evlenecek, ev alacak ,araba alinacak, borç ödenecek, kredi ödenecek. Ne ceo sundan bahsediyosunuz. Bu çocuklari desteklemeden ufkunu genişletemezsiniz. Bunu okuyan bir çok öğretmen arkâdasimda memurluk diyor eminim. Hatta %43 ten de çok daha fazlası.
merulaalba
25 Ocak 2019 15:07
3     2
O yüzden 100 yıllardır gelişemiyoruz. Telefonu, bilgisayarı,arabayı x devleti icat etmedi ki. Bir şahıs icat etti. Bizim hayallerimiz kısıttlı maalesef.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023