Türkiye'ye Yasak ama Ders Kitabına Serbest

Türkiye’yi terör örgütleriyle aynı zeminde gösteren ifadeler yer aldığı iddiasıyla, devletin 2 yıl önce erişim yasağı koyduğu uluslararası internet ansiklopedisi Vikipedi’ye giriş yasağını yine devlet deldi.

MEB Talim Derbiye Kurulu Başkanlığı, 9'ncu ve 12'nci sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitapları'nın içeriği Vikipedia'dan hazırlandı. Siteye giriş saat ve dakikası da kaynakça bölümünde belirtildi. Talim Terbiye Kurulu, onaylandı. Okullara ücretsiz dağıtıldı. Edebiyat ders kitapları zayıf içerikleriyle dikkat çekti.

‘2023 Eğitim vizyonu’ vurgusu da yapılan kitaplarda Milli Eğitim Bakanlığı, ‘Bu kitaba sığmayan daha neler var?’ diye bir sloganı da, kitabın arka kapağına bastı.

Eğitimin 2023 vizyon sloganı,

“Bu kitaba sığmayan daha neler var?”

Etik davrandığı da görülen MEB, kitapların kaynakça bölümünde, siteye ne zaman girdiklerini, dakika ve saat olarak da bildirmeyi ihmal etmedi. Talim Terbiye Kurulu onaylı kitapların, ortaöğretimde ücretsiz dağıtıldığı ve 5 yıl geçerli olduğu da vurgulandı. ‘2023 Eğitim vizyonu' vurgusu da yapılan kitaplarda Milli Eğitim Bakanlığı, ‘Bu kitaba sığmayan daha neler var?' diye bir sloganı da, kitabın arka kapağına bastı.

Sosyal medyadan müfredat

Ortaöğretim 9'uncu sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı'nı Mustafa Sıddık Özcan hazırladı. Merkezi Ankara'da bulunan Sonuç Yayıncılık'da Talim Terbiye Kurulu'nun 78 sayılı onayıyla ders kitabı olarak bastı. Kitapta sadece girişi yasak olan Vikipedia gibi dijital yayınlar değil aynı zaman da çok sayıda kişisel blok, ulusal basından gazeteler, köşe yazarları da müfredat oluşumunda yararlanılan kaynaklar olarak görülüyor.

2 yıl önce erişim yasağı koyduğu uluslararası internet ansiklopedisi Vikipedi'ye giriş yasağını yine devlet deldi.

 

 

Sultan UÇAR / 

24 Eylül 2019 19:23 Okunma: 7369
Yorumlar:
olcaytoh
27 Eylül 2019 13:50
0     0
resimlerin upload edildi yer wikimedia ve orası engelli degil.wikipedia engelli.YANİ HABER ÇOK ZORLAMA OLMUŞ.
göbekligeneral
26 Eylül 2019 07:46
1     1
Meb o kadarını düşünememis ya da becerememiş yıldıray hocam.
yildirayg
25 Eylül 2019 22:56
11     0
Bu haber kısmen doğru değil. Nedeni de şu;
Buradaki adresler fotoğraf adresi yani vpn olmadan ya da herhangi bir engelleme olmadan bu fotoğrafa erişim mevcuttur.
Nasıl elde edildir diyorsanız,
İnternet arama motorlarında herhangi bir kelime aradığınızda görseller seçeneği mevcut. Bunu seçtiğimizde yasaklı site bile olsa bütün fotoğrafları görmeniz mümkün. Ama erişim engeli adrese tıklarsanız erişim engeli ile karşı karşıya kalırsınız.
Bu da o fotoğrafın adresi:
Kopyalayıp deneyebilirsiniz
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/98/Arpadfeszty.jpg/1280px-Arpad-feszty.jpg

Bir uyarı yapmak istiyorum.
Özellikle okul İnterneti çok kısıtlı bir çıkmaz demeyin. Bunun gibi görsel arama yaptığınızda yasaklı tüm sitelerin yayınladığı tüm fotoğrafları gösterilir. Aralarında uygunsuz içerikler de olabilir. Bu yüzden öğrencilerin önünde görsel arama yapmayınız.
smyi
25 Eylül 2019 20:59
1     1
adamlar vpn kullanıyor herhalde. erişim tarihlerine baksanıza.
zekirdek
25 Eylül 2019 10:01
4     0
olur öyle..
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK