Uyum Eğitimine ve Yüz Yüze Eğitime İlişkin Açıklamalar Yazısı Yayınlandı

Covid-19 salgını nedeniyle Bakanlığımıza bağlı resmî ve özel öğretim kurumlarında yapılacak eğitimlere ilişkin hususlar ilgi (a) yazıyla bildirilmiştir. Ancak Covid-19 salgınının seyrindeki güncel gelişmeler nedeni ile okulların yüz yüze eğitime açılmasına ilişkin olarak aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Buna göre;

 1. Okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül 2020 tarihlerinde sadece 1 (bir) gün okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1’inci sınıflarda uyum programı, yüz yüze eğitim şeklinde gerçekleştirilecektir.
 2. Yüz yüze uyum eğitimlerinin hangi gün olacağı okul yönetimince planlanacaktır.
 3. Okulun fiziki şartları da dikkate alınarak ihtiyaç duyulması halinde, sosyal mesafe kuralına uygun şekilde şubedeki öğrenciler gruplara bölünerek yüz yüze eğitim yapılacaktır. Sınıf mevcudunun bölünmesiyle ortaya çıkan grupların okula gelecekleri günler birbirinden farklı olacaktır.
 4. Okul öncesi eğitime ve ilkokul 1’inci sınıfa başlayan öğrencilerimizin okullardaki yüz yüze eğitime katılması zorunlu olmayıp velinin isteğine bağlı olacaktır.
 5. Okul öncesi eğitimde günde otuzar dakikalık 5 etkinlik saati süreyle uyum eğitimi yapılacaktır.
 6. Uyum haftasından sonraki 28 Eylül – 2 Ekim 2020 tarihlerini kapsayan hafta ve devamında okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 2 (iki) gün olmak üzere günde otuzar dakikalık 5 etkinlik saati süreyle eğitim yapılacaktır. Diğer taraftan okul öncesi eğitimde 21 Eylül 2020 tarihine kadar eğitime yüz yüze devam eden kurumlarda bu tarihten itibaren de aynı planlama doğrultusunda eğitime devam edilecektir.
 7. Okul öncesi eğitimde yerleşim yerinin genel şartları, çocukların hazır bulunuşluk düzeyleri ve ihtiyaçları da dikkate alınarak eğitim programının gelişim alanları, kazanım, gösterge ve kavramlar bazında her öğretmen tarafından kendi sınıfına özgü biçimde ele alınması sağlanacaktır.
 8. İlkokul 1’inci sınıflarda her biri otuzar dakikalık 5 ders saati süreyle uyum eğitimi yapılacaktır.
 9. Uyum haftasından sonraki 28 Eylül – 2 Ekim 2020 tarihlerini kapsayan hafta ve devamında ilkokul 1’inci sınıflarda haftada 2 (iki) gün Ek-1’de yer alan ilgi (ç) yazı eki Çizelge doğrultusunda yüz yüze eğitim yoluyla dersler işlenecek, ders saatleri arasında onar dakikalık dinlenme süresi verilecek olup okul müdürlükleri tarafından teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli planlamalar yapılacaktır.
 10. İlkokul 1’inci sınıflarda ilgi (c) Çizelge’de yer alan diğer dersler ve ders saatleri uzaktan eğitim yoluyla canlı ders, EBA TV ve EBA portal uygulamalarıyla işlenecektir.
 11. İlkokul 1’inci sınıf derslerine ilişkin öğretim programlarındaki bütün kazanımların yüz yüze ve uzaktan eğitim yoluyla bir bütün şeklinde işlenmesi sağlanacak ve derslerin işlenmesi sırasında Bakanlığımızca yayınlanan basılı ve dijital içeriklerden yararlanılacaktır. Covid-19 salgını ile ilgili hijyen tedbirlerinin eksiksiz ve zamanında gerçekleşmesi sağlanarak ilgi (b) Kılavuza uygun olacak şekilde il/ilçe millî eğitim müdürlükleri ve okul yönetimi tarafından gerekli tüm önlemler alınacaktır. -Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim. Ziya SELÇUK Bakan
Gönderen: tekmen, 11 Eylül 2020 11:42 Okunma: 7124
Yorumlar:
HAMZA97
14 Eylül 2020 12:34
0     2
uzaktan yapmaya başladım e harfini yazdık 21 eylül çok geç
tatanka82
13 Eylül 2020 20:18
5     1
Ne yani birinci sınıf öğretmenleri hem 2 gün 5 ders verip , bide canlı ders mi verecek? Sınıflar nasil bolunecek ??? Sayın bakanımız; a,b,c planlarımız, simülasyonlarımiz!! hazır diyordu. Yüzyüze eğitim kararı çıkınca teknik hazırlık gibi bişey demisti Ziya hocam yapmayın Allah aşkına bu nasıl bı karar??
fronta
12 Eylül 2020 16:50
2     0
25 kisilik sinifi iki gruba ayirmayacaklarini söylüyorlar. Adana/Seyhan Bakanlığın açiklamasi dikkate alinmiyor maalesef. Seminer döneminin son haftasina girdik. Ortada yapilan bir şey yok. Bir sürü okula yeni müdürler atandi. Onlarda şaskin. Yukardan gelecek talimatlara bakiyorlar.
Werthar
11 Eylül 2020 20:23
5     1
Açıklamada keşke sınıfta bulunabilecek öğrenci sayısıda belirtilseydi. Mesela öğrenci sayısı 10 olan bir sınıfta öğretmene 10 çocuk aynı anda gelsin diyen yöneticide olur. Sınıfı 2 grup yapalım 5-5 gelsin diyen yöneticide olur. Sınıf mevcudunu 5e bölelim günlük 2 çocuk gelsin hocam sende hergün okula gel diyen yöneticide olur. Bu durum yöneticinin inisiyatifine bırakılmasa daha iyi olurdu
mrcmrt
11 Eylül 2020 15:23
9     1
Hala aynı şeyi söylüyorum. Coronadan dolayı görevi başında ölen öğretmenler şehit sayılmalıdır. Ailesi ona göre işlem görmelidir
hayat_turkusu
11 Eylül 2020 12:44
5     5
Laylaylom_ hocam size katılıyorum. Allah rahmet eylesin. Veladdalin amin
laylaylom_
11 Eylül 2020 11:54
24     9
1. sınıf öğretmeni 4 gün okulda 5 saat ders işleyecek sonra da canlı ders yapacak. Aynı zamanda her gün nöbetçi olacak. Sonra virüse yakalanıp ölecek.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK