Uzaktan Eğitim de İkiye Böldü

Uzaktan eğitimin kalıcı olacağının açıklanmasının ardından eğitim camiası ikiye bölündü. Kimi eğitimciler bilgi çağında bu eğitimin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekerken kimi  kademeli geçişi öneriyor. Kimi de Türkiye’de ekonomik anlamda dezavantajlı yaklaşık 3 milyon öğrenci online eğitime ulaşamazken hibrit eğitimin adaletsizliği artıracağını savunuyor.

Pandemiyle hayatımıza giren uzaktan eğitim, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yaptığı açıklamaya göre artık kalıcı oluyor. Bakan Selçuk, daha önce 2018’de yayınlanan 2023 Eğitim Vizyonu’nda “Ortaöğretim Tasarımı” planında uzaktan eğitimi içine alan bir modele geçmeyi amaçladıklarını açıklamıştı. Ayrıca çocuklara sertifikaya dayalı bilişim ve iş dünyasına ilişkin yeterlilikler kazandırılmasının yanı sıra 2024’te üniversite sınavının değişeceğini kaydetmişti.

O dönemde uzaktan eğitim çok tartışılmıştı. Bakan’ın işaret ettiği eğitim modeli, “Hibrit” bir sistem. Yani eğitimlerin bir kısmı yüz yüze bir kısmı ise uzaktan yapılacak bir model. Pandemi, hedeflenen tarihleri erteledi ancak sisteme geçişi de kolaylaştırdı. Konuyla ilgili eğitimcilerden görüş aldık. Uzaktan eğitime sıcak bakanlar da var Türkiye şartlarında bunun imkansız olduğunu düşünenler de.

İşte o görüşler:

‘Bu karardan dönülecek’

Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Orhan Yıldırım: Daha dünyada pratik uygulaması bulunmayan ya da gelişmiş birkaç ülkede kısmen yapılabilen bir uygulamaya Türkiye’de sanki hazırız gibi pandemi bitse de uzaktan eğitim kalıcı olacak söylemi son derece yanlış. Evlerdeki çocukların televizyon, bilgisayar, internet erişiminin olmadığı bir yerde çıkıp da uzaktan eğitime geçeceğiz denmesi endişe verici. Bakanlık, daha önce aldığı birçok karardan döndüğü gibi bu karardan da dönecektir ama telafisi olmaz. 2-3 yıl bunun uygulanması bile felaket olur. Bu nedenle karşıyız. Toplumla, eğitim paydaşlarıyla görüş alışverişinde bulunulmayan bir konuda asla taraf olmayız. YKS ve LGS’de uzaktan eğitimin, ne kadar fırsat eşitsizliğine neden olduğunu göreceğiz.

‘Google’dan fazla bilemez’

MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özcan: Uzaktan eğitim hayatımızda kalıcı olacak çünkü daha kolay ve ucuz. Bizim menfaatimize uygun ama hangi uzaktan eğitim?

K12 bağlamında uzaktan eğitim bizimle olmalı. Bu eğitimi mümkün kılan teknolojiyi kullanmamak rasyonel bir seçim olmaz. Konunun sosyal adalet boyutu var. Pandemiden önce her çocuğun bir okulu vardı ama okullar kapanınca öğrencilerin bir kısmı bu imkândan mahrum kaldı. Online eğitimin uygulamalı olması gerekir. Mottom ‘Uygulamalı çevrimiçi eğitim’. Öğretmen uygulama yapmalı, öğrenciyi aktif hale getirmeli yoksa hiçbir öğretmen Google’dan fazla bilemez. Öğrencinin derinlemesine düşünmesi sağlanmalı.

‘Kademeli geçilmeli’

Türk Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu: Hibrit sistem, belli dersler için uygulanabilir. Ama bizim gibi ülkelerde gelişim ve çalışma disiplini sorununu da göz ardı etmememiz gerekir. Başlangıçta dikkatli

ve kademeli götürülmeli. Uzaktan öğretim bütün kademeler için değil sadece lise için hibrit olabilir. Çünkü diğerinde somuttan soyuta geçiş süreci tamamlanana kadar uzaktan öğretimin faydasını beklememiz mümkün değil.

‘Arkadaşlarımı tanımıyorum’

Nehir Çetinkaya (9. Sınıf öğrencisi): Eğitimleri online alıyoruz. Bence zaman ve ders tekrarı açısından olumlu buluyorum. Ama yüz yüze olunca arkadaşlarımla fikir alışverişinde bulunabildiğimiz için okulun daha verimli olacağını düşünüyorum. Geçen yıl LGS’ye hazırlanırken uzaktan eğitimde odaklanma sorunu yaşadım. Lisede ilk senem olduğu için daha hiç kimseyle tanışamadım.

‘Odaklanamıyorum’

Ece Naz Revan (11. sınıf öğrencisi): Uzaktan eğitim sözel dersleri çok etkilemedi ama matematik ve fizikte çok yoruluyorum. Görsel eğitime önem veriyorum. Online eğitimde sürekli ekrana bakıyoruz o nedenle kendimi veremiyorum. Normal zamanda okulda öğretmenimizle sürekli diyalog halinde eğitim görüyorduk.

‘Dershaneyi zorunlu tutuyor’

Erim Arslan (11. Sınıf öğrencisi): Uzaktan eğitimde not tutmuyorum. Matematik dersinde öğretmen soru açıyor, çözüyor, ekran görüntüsünü alsam dersi dinleyemiyorum. Dersle senkronize olamıyoruz. Dil dersleri sıkıntılı. Eğitimin yüz yüze olması çok etkili. Öğretmenler bilgisayarlara aşina değil. Bu süreç, başarılı olmak için dershaneye gitme zorunluluğu oluşturdu.

 

Mine ÖZDEMİR GÜNELİ /

24 Mart 2021 23:11 Okunma: 9164
Yorumlar:
newzad
27 Mart 2021 16:57
0     3
Uzaktan Eğitim sadece afet kar tatili veya çocuğun okula gelemediği günlerde bireysel veya 2-3 öğrenci olursa faydalı olur diye düşünüyorum.
Örneğin evde eğitim veren öğretmenlerin çoğunun verimsiz olduğu söyleniyor. Bu işi sadece ek ders için yapanlar var.. Kendi sınıf öğretmeni veya kendi öğretmenleri bu görevi yaparlarsa daha verimli olur. Öğretmene de ek ders ücreti verilirse ek bir gelir de olur.
MEB in evde eğitim modelinden vazgeçip okula gelemeyen öğrenciler için tablet ve yeterli internet sağlarsa bence ekonomik olarak daha karlı olur. Diye düşünüyorum.
pucca
26 Mart 2021 17:56
6     7
Şu an uzaktan eğitim mecburen şartlardan dolayı yapılıyor.Tabi ki yüz yüze eğitimin birçok artısı var.Ama artık 21.yüzyıldayız.Uzaktan eğitimde de aynı başarı yakalanabilir.Öğretmen sınıfı iyi yönlendirir ve çocuk da öğrenmek isterse öğrenir.Uzaktan ,havadan,karadan her yerden öğrenir.Öğrenmek istemneyen de bahaneler üretir.
zuzu6777
26 Mart 2021 16:23
15     8
Çocuğum uzaktan eğitime devam ediyor.Kesinlikle yüz yüze eğitimin tırnağı olamaz.Sosyalleşme yok,hareket yok, deşarj olma yok .asosyallik cabası.Öğretmnle göz göze gelmek paha biçilemez.Duygularını anında paylaşabilmek.Çocuk bile artık açılsın çok sıkılıyorum diyor.Göz bozukluğu var ve çok oturmaktan iskelet sistemi de bozulacak.
öğretmen1934
26 Mart 2021 14:46
5     20
Dört duvar arasında yapılan ilkel eğitim metodu çok yakında inşallah son bulacaktır. Zaman teknoloji temelli ve kalıcı uzaktan eğitime geçiş zamanı.
Karakedi
26 Mart 2021 01:12
18     5
televizyon aptal kutusu derken bir de tablet telefon cikti.nasil bir nesil geliyor Allahim sen bizi koru.ogrenme yaparak yasayarak uygulamali birseyler ureterek yazarak cizerek olur.ekrana bakarak degil.
cihan4444
26 Mart 2021 00:51
14     2
5 10 seneye herkes miyop olacak
php_korsan
25 Mart 2021 20:46
13     6
İyi bir tablet ve yüksek bir internet kotasi öğrenciye verilerek, haftada sadece 1 gün olabilir.
ssszmzh
25 Mart 2021 20:30
23     3
Uzaktan eğitim ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde ayrı plan ve projelerle değerlendirilebilir.
Şu anki durum bir tercih değil mecburiyete doğru götürülmeye çalışılıyor.
6-9 yaş aralığındaki çocukları günde 3 saat telefon-tablet başında tutmanın, onları akranlarıyla, akrabalarıyla sosyalleşmekten men etmenin beden ve ruhlarına verdiği zararlar yakın zamanda ortaya çıkacak.
Teknolojiye evet, dijital faşizme hayır.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK