Uzaktan Eğitim TV Ders Programı Açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı Uzaktan Eğitim Ders Programını açıkladı.

Uzaktan eğitim kapsamında, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri 23-27 Mart tarihlerinde TRT ve EBA üzerinden eğitim görecek.

TRT - EBA TV UZAKTAN EĞİTİM YAYINLARIYLA İLGİLİ AYRINTILI BİLGİLER:

1. TRT - EBA TV kaç kanaldan yayın yapacak? 3 farklı kanal, HD ve SD olmak üzere toplam 6 kanaldan yayın yapılacaktır.

2. Hangi kanallar olacak?

TRT - EBA TV İlkokul, TRT - EBA TV Ortaokul ve TRT EBA TV Lise olmak üzere üç kanal uzaktan eğitimde kullanılacaktır.

3. TRT - EBA TV televizyon kanalları yayın akışlarına nereden ulaşabilirim?  Yayın akışlarına eba.gov.tr ana sayfasından ve TRT internet sitesinden günlük ve haftalık yayın akışına ulaşılabilecektir. Ayrıca, her akşam yayın sonlandıktan sonra ve sabah yayın başlayana kadar televizyon ekranından görüntülenebilecektir.

4. Öğrenciler gün boyu TV başında mı olacaklar? Öğrenciler TRT - EBA TV'den ve eba.gov.tr üzerinden yayın akışını takip ederek, kendi sınıflarına ait ders anlatımlarını, o haftanın hangi gününde ve saatinde yapılacağını öğrenecek ve kendileri için belirlenen saat aralığında yayını takip edeceklerdir. O saatler dışında ekran başında olmaları gerekmeyecektir.

5. TRT - EBA TV yayınlarının tekrarları olacak mı? Yayınlar aynı kanalda ve gün içinde 1 veya 2 kez tekrar edilecek. Tekrarlayan yayın akışı da yine eba.gov.tr ve TRT internet sitelerinden öğrenilebilir. Ayrıca eba.gov.tr üzerinden de yayınlanan içeriklerin kayıtlarına ulaşılabilecek.

6. Dersi hangi öğretmenler anlatıyor? Milli Eğitim Bakanlığı'nın seçtiği alanında başarılı öğretmenler ders anlatım videoları ile konuları anlatıyor.

7. Yayınların TÜRKSAT uydu parametreleri nelerdir? HD Alış bilgileri: Alış frekansı :12.084 MHz Polarizasyon : Yatay (H) Sembol oranı : 13.750 FEC : 2/3 SD Alış bilgileri: Alış frekansı :11.916 MHz Polarizasyon : Dikey (V) Sembol oranı : 30.000 FEC : ¾

8. Eğitim kanalları uydu ayarları nasıl yapılacak? SD (Standart çözünürlüklü) TRT - EBA TV İlkokul SD, TRT - EBA TV Ortaokul SD, TRT - EBA TV Lise SD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 1916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS (TURKSAT Kanal Güncelle Sistemi) sistemine sahip uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV'lerde TRT - EBA TV İlkokul SD 89. kanaldan, TRT - EBA TV Ortaokul SD 90. Kanaldan, TRT - EBA TV Lise SD 91. kanaldan izlenebilir. HD (yüksek çözünürlüklü) TRT - EBA TV İlkokul HD, TRT - EBA TV Ortaokul HD, TRT - EBA TV Lise HD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS sistemine sahip olan uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV'lerde TRT - EBA TV İlkokul HD 86. kanaldan, TRT - EBA TV Ortaokul HD 87. kanaldan, TRT - EBA TV Lise HD 88. kanaldan izlenebilir.

9. TKGS (TURKSAT Kanal Güncelleme Sistemi) sistemi olmayan cihazlarda SD (standart çözünürlüklü) kanal bulma nasıl yapılacak? 1916 MHz frekansında geçmişte tarama gerçekleştiren ve daha sonra listesindeki kanalları silmeyenler, daha önce 11916 Mhz frekansında yayın yapan uydu alıcısı ya da uydu alıcılı televizyonunda TRT - EBA TV İlkokul SD, TRT - EBA TV Ortaokul SD, TRT - EBA TV Lise SD kanallarını görecektir. Eğer bu kanallar listede görünmüyorsa, 11916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametrelerini uydu alıcısına ya da uydu alıcılı TV'ye girerek manuel tarama yöntemiyle ya da TURKSAT'ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network Search (Şebeke Arama) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle TRT - EBA TV İlkokul SD, TRT - EBA TV Ortaokul SD ve TRT - EBA TV Lise SD yayınları bulunabilir.

10. TKGS (TURKSAT Kanal Güncelleme Sistemi) sistemi olmayan cihazlarda HD (yüksek çözünürlüklü) kanal bulma nasıl yapılacak? Uydu alıcılarında ya da uydu alıcılı TV'lerde 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametrelerini girerek manuel (elle) tarama yöntemi ya da TURKSAT'ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network Search (Şebeke Arama ) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle TRT - EBA TV İlkokul HD, TRT - EBA TV Ortaokul HD ve TRT - EBA TV Lise HD yayınları bulunabilir.

11. SD uydu alıcım var kanalları izleyebilecek miyim?  Evet, her 3 kanal da aynı zamanda SD yayın sağlayacaktır. 12. Farklı sınıflarda okuyan iki çocuğum ama sadece bir tane televizyonum var. Çakışan yayınlar olduğunda ne yapacağım? Yayınlar ilgili kanalda 1 veya 2 kez tekrar edecektir. Tekrarlayan yayın akışı da yine aynı kanaldan öğrenilebilecektir. Bu akışlar doğrultusunda hangi çocuğunuzun, hangi saatlerde TV'yi takip edebileceğini planlayabilirsiniz. Ayrıca eba.gov.tr üzerinden yayınlanan içeriklerin kayıtlarına ulaşılabilecektir.

13. TV yayınlarında çocuğumun henüz hiç öğrenmediği bir konunun anlatımı olursa ya da çocuğumun kendi okulunda anlatılan konu ile arada kopukluk oluşursa ne yapabilirim?  Konu eksiği olan öğrenciler eba.gov.tr üzerinden kendi sınıfına ve eksik konularına ait içeriklere ulaşarak tamamlama çalışması yapabilir. Öğretmenleriniz tarafından EBA üzerinden gönderilebilecek çalışmalar (etkinlik, soru, diğer içerikler vb.) ile de öğrencilerin dersten uzaklaşmaması sağlanabilecektir. Ayrıca zorunlu tatil bittiğinde tüm sınıflarda telafi eğitimi de yapılacaktır.

14. TV yayınını izleyen çocuğumun öğretmenine soru sorma ihtiyacı olursa ne yapabilirim? Öğrenciler, kendi ders öğretmenleri ile eba.gov.tr üzerinden gruplarında yazışabilir, bilgi paylaşımında bulunabilmektedir. Ayrıca zorunlu tatil bittiğinde tüm sınıflara telafi eğitimi de yapılacaktır.

15. TURKSAT uydularından şifreli platform hizmeti veren D-Smart, Tivibu Uydu ve Digiturk (TURKSAT aboneleri) eğitim yayınlarını nasıl takip edebilir?  TURKSAT uydularından şifreli platform hizmeti veren D-Smart, Tivibu Uydu ve Digiturk Türksat Uydusu platformları da kendi akıllı kanal sıralamasına eklemek suretiyle yayınları abonelerine iletecektir.

16. Eutelsat uydusu üzerinden de abonelik ve platform hizmeti veren Digiturk Eutelsat uydu platformu üzerinden eğitim yayınları nasıl takip edilebilir? Eutelsat uydusu üzerinden de abonelik ve platform hizmeti veren Digiturk Eutelsat uydu platformu, yayınları Türksat uydusu üzerinden alıp Eutelsat'ta bu yayınlara kendi platformu içinde kapasite ayıracak ve yayınları Eutelsat uydusu üzerinden abone olanlara da iletebilecektir.

17. D-Smart, Digiturk, Tivibu, Kablonet ve TV+ gibi platformlardan izlemek için kanal ekleme işlemi yapmama gerek var mı?  Kanalları izlemek için herhangi bir kanal arama/ekleme işlemi yapmaya gerek bulunmamakla birlikte alıcı tipine göre kapatma/açma işlemine ihtiyaç duyulabilir.

18. Uydu alıcımda bu frekans var ama yayınları izleyemiyorum ne yapmalıyım? Uydu alıcınızda manuel kanal ekleme bölümünde yukarıda belirtilen frekansları girerek tekrar aratmanız gerekmektedir.

ÖĞRENCİLER EBA'YA NASIL GİRECEK?

Öğrenciler, EBA'da iki şekilde şifre oluşturabiliyor. Birincisi, ‘eba.gov.tr’ye girildikten sonra, önce ‘öğrenci’ butonuna sonra ‘EBA Hesabı Oluştur’ butonuna tıklanarak veliye ya da öğretmene başvurmadan, güvenlik kodu, T.C. kimlik numarası, öğrenci numarası ve nüfus cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı seri numaraları girilmesi yoluyla.

Bunun için yapılacak işlem basamakları şöyle:

- EBA Hesabı Oluştur butonuna tıkla.

- e-Okul bilgilerini girip ‘Giriş’ butonuna bas.

- EBA hesabın için yeni şifreni belirle.

- Kendinin ya da velinin e-Posta adresini ve cep telefonu numarasını gir ve ‘Şifre Oluştur’ butonuna tıkla.

- Girmiş olduğun cep telefonu numarasına gelen doğrulama kodunu gir ve ‘Gönder’ butonuna bas.

 

Egitimhane.com

Gönderen: tekmen, 19 Mart 2020 12:24 Okunma: 34649
Yorumlar:
hsntmk
20 Mart 2020 18:08
0     3
Arkadaslar tvnizde ayarlarfa tkgs ayarini bulun ve acin. Tvniz kanalllari otomatik günceller. Ve eba tvleri karsiniza gelir. Eksi yani ise kanallarin yerlerini degistiremiyorsunuz.
mosit
20 Mart 2020 13:32
1     5
3.sınıf her gün 2 ders görünüyor yanlış mıyım?
ataogretmen
20 Mart 2020 11:53
10     0
İnternet EBA için konuşursak, her okuldan sadece idare ve birkaç öğretmen e-okul sistemine aynı anda girdiğinde sistem kitleniyorken, o gün öğrenciler EBA'ya internet üzerinden girdiğinde sistem bunu nasıl kaldıracak? Sorun 2; Şu an tv kanalları aktif değil sanırım, alternatif olarak TV'den izlemeye çalıştılar diyelim, eskiden dünya kupasında şifre muhabbeti vardı, kimse girememişti, herkes soluğu uyducularda almıştı, kanallar o gün açılırsa çoğu kişi ayar yapamaz, gene uyduculara gitmeleri gerekir, o gün eğitim aksar, ben tv'yi bilgisayardan izlediğimden, şu andaki tvler oto günceller mi kanalları bilgim yok ama sorun olacağı kesin, en azından kanalları yarın test yayını olarak aktive etmeleri lazım ki bizde velilerden sıkıntı yaşayanları yönlendirebilelim. Her işimizi son dakikaya bırakmakta üstümüze yok.
madalyon2018
19 Mart 2020 22:25
1     1
türksat yayınımız yok. eba tv nin türkcell tv+ ta da olmasını istiyoruz. geriye sarıp dersi tekrar izleyebiliriz. ayrıca trt nin internet canlı yayınında da olursa izleyen artar.
kartal3x
19 Mart 2020 21:48
4     0
➡EBA TV ilkokul / Ortaokul / Lise Kanalları
➡ile Artık Televizyonda Hem SD Hem HD
➡Frekans SD:11916 V 30000 Fec:3/4
➡Frekans HD:12084 H 13750 Fec:2/3
nazifer5180
19 Mart 2020 19:47
5     0
şu an test yayını olduğu için çıkmaz. pazartesi yayına girecek..nazifer5180
19 Mart 2020 19:41
3     1
EBA TV NE ZAMAN AÇILIYOR?...
EBA TV, 23 Mart 2020 Pazartesi tarihinde açılacak. Kanal şu anda test yayın olarak devam ediyor.

Test yayın açılmaması veya bulunmaması normal
laylaylom_
19 Mart 2020 18:58
3     2
Matematik konularında bölgesel farklılıklar var sanırım. Bazı bölgelerde açılar konusu varken bizde şu anda grafikler konusu vardı . Onu nasıl halledecekler acaba.
harabeyim
19 Mart 2020 18:54
6     0
Bu frekanslar ile arama yapınca EBA yerine uçan
en_alttaki
19 Mart 2020 17:57
2     1
HD Frekansta uçan kuş TV çıkıyor
SD frekansta kanal B
Q7
19 Mart 2020 16:48
6     0
Arkadaslar ben frekansları giriyorum uçan kuş diye bir kalan çıkıyo sizde de aynı mi
laylaylom_
19 Mart 2020 14:09
1     0
Tv de direkt bu kanallar çıkacak mı yoksa bu frekansa göre mi arattırıp bulunacak?
yilfer10
19 Mart 2020 13:51
0     4
bakanımızın açıklamasına göre birebir kaldığımız yerden anlatılamayacak konular. ne alması gerekir bu zamana kadar ,sınıf bazında o konular özet mahiyette anlatılacağını ifade etti. eba.gov.tr olayı sürekli var. oradan interneti olan herkes istediği zaman devam edebilir. ben öğrencilerime günlük ders programı çıkardım. dersleri de 20 dk. tuttum. ders kitabı sayfasını vereceğim. okuyup not almaları gereken yerleri yazacaklar. şimdilik yapacağımız budur. interneti olmayanlara sms mesajı çekeceğim hergün..
muallimmusa
19 Mart 2020 13:48
3     2
Ben ebaya giremiyorum. Girebilen var mı? Daha şimdiden böyle yaparsa haftaya hiç girilmez heralde.
Polyanovo
19 Mart 2020 13:31
6     0
Peki konular? Her sınıf seviyesi aynı konuda değil ki.
nurdan90
19 Mart 2020 13:31
7     0
Biz hazırız da EBACAN hazır değil saklambaç oynuyor müdür de zorlayıp duruyor.....
zekirdek
19 Mart 2020 13:06
6     0
bide eba can ikide bir oturumu sonlandırmasa ne güzel olur
yücel Ali
19 Mart 2020 13:00
3     10
Frekans:11460
Sembol Oranı:06800
Polarizasyon:V(Dikey)
Ebe tv frekans bilgileri..
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK