Uzman Ve Başögretmenlik Süreci

Çevrimdışı M.zsy

  • Tecrübeli Üye
  • ****
  • 83
  • 131
  • 83
  • 131
# 25 May 2022 20:31:23
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
Oluru saklamayan ekders çizelgesini tutar mı?




Onlar tutmazsa mal müdürlüğünde vardır, orada yoksa banka kayıtlarından çıkar. Devlette olan hiçbir şey silinmez. Elbet bir yerden çıkar.

Çevrimdışı mgulen14

  • Uzman Üye
  • *****
  • 1.193
  • 1.653
  • 1.193
  • 1.653
# 25 May 2022 20:31:51
1. Türk Eğitim-Sen, 3 Şubat 2022’de kabul edilen Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun  uygulanmasına yönelik “Aday Öğretmenlik ve Kariyer Basamakları Yönetmeliği” nin iptali için 25.05.2022 tarihinde Danıştay’a başvurdu.

2. Bilindiği gibi Türk Eğitim-Sen; öğretmenlerin kariyer planlamasının sınavla yapılamayacağını, sınavın sadece bilgiyi ölçtüğünü, oysa öğretmenlik mesleğinin sadece bilme değil, bildiğini aktarma mesleği olduğunu, bu nedenle kariyer planlamasında tek ölçütün tecrübe olması gerektiğini her fırsatta yinelemişti. Çıkarılan yönetmelikte yer alan kurs ve sınav şartının kabul edilemeyeceğini bildiren sendikamız, 10 yılını dolduran her öğretmene uzman, 20 yılını dolduran her öğretmene ise başöğretmen unvanı verilmesini talep etmişti. Ancak ne yazık ki sendikamızın bu uyarıları görmezden gelindi, MEB eğitim programı ve sınav şartından vazgeçmedi.

3. Dosyanın somut norm denetimi yapılmak üzere Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesi talep edildi.

Bu nedenle söz konusu yönetmeliğin iptali için yargıya başvuran Türk Eğitim-Sen; ayrıca iptali istenilen maddelerin dayanağı olan 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunun 6.maddesinin anayasaya aykırı olması nedeniyle somut norm denetimi yapılmak üzere dosyanın Anayasa Mahkemesine gönderilmesini talep etti.

4. Türk Eğitim-Sen’in dava dilekçesinde “Öğretmenlerin kariyer basamaklarına sınav şartına bağlı ayrıştırılması, öğretmenler arasında çalışma barışını bozacak, velilerin çocuklarını uzman ve başöğretmene verme yarışına sokacaktır” ifadelerine yer verildi.
Sınav yapılmaksızın 10 yılını doldurmuş her öğretmen uzman, 20 yılını doldurmuş her öğretmen de başöğretmen olmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

5. Ücretli öğretmenlikte geçen sürelerin değerlendirmeye alınmamasını yargıya taşıyan Türk Eğitim-Sen dava dilekçesinde “Bu durum zaten uzun olan 10 yıllık hizmet süresinin daha da uzamasına neden olacaktır. Ücreti öğretmen zaten kadrolu yahut sözleşmeli öğretmenin ifa etmiş olduğu görevi aynı sorumluluk çerçevesinde aynı bakanlığa bağlı olarak yapmaktadır. Fiilen aynı görevi ifa eden kişilerin yaptıkları görevlerin yokmuş gibi değerlendirilmesi eşitlik ilkesine aykırılık arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

Çevrimdışı mgulen14

  • Uzman Üye
  • *****
  • 1.193
  • 1.653
  • 1.193
  • 1.653
# 25 May 2022 20:32:58
Sadece yönetmeliğe değil, yönergeye de dava açıldı.

Yönetmeliğin uygulanması amacı ile 13.05.2022 tarihinde yayınlanan Öğretmenlik Kariyer Basamakları Mesleki Gelişim Çalışmaları ve Eğitim Programına İlişkin Yönerge yayınlandı. Türk Eğitim-Sen söz konusu yönergenin 8. Maddesi ile uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik ile ilgili Mesleki Gelişim Çalışmaları Tablolarında yer alan çalışma alanlarından en az ikisinden birer çalışma yapmaları gerektiği şeklindeki düzenlemenin iptali için de Danıştay nezdine dava açıldı.

Türk Eğitim-Sen, duyuruya dava açtı.

Yine eğitim programının yaz tatilini kapsayacak şekilde yapılmasının yürütmesinin durdurulması istendi. 18.05.2022 tarihinde Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Eğitim Programı ile Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınav Duyurusu yayınlanmış, duyuruda yer alan Uzman Öğretmenlik Eğitim Programına göre uzman öğretmen unvanı için 180 saatlik eğitimin 18 Temmuz 2022-05 Eylül 2022 tarihleri arasında, Başöğretmenlik Eğitim Programına göre başöğretmen unvanı için 240 saatlik eğitimin 18 Temmuz 2022-19 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılması şeklindeki düzenlemenin iptali talebiyle de dava açıldı.

Çevrimdışı Mercury

  • Tecrübeli Üye
  • ****
  • 221
  • 400
  • 4. Sınıf Öğretmeni
  • 221
  • 400
  • 4. Sınıf Öğretmeni
# 25 May 2022 20:51:09
Bundan 9 yıl önce yetiştirme kursları vardı. İlkokullarda hafta sonları kurs veriyorduk. Şimdi ne okul kaldı,ne de belge. Yani belge kanıt yok diye biz o kursu yapmadık mı, gerekli şartları taşımıyor muyuz? İl dışına geziler yapıldı. ama belge yok. Bazı okullar ortaokul oldu, ilkokul kapandı. Belgeler belki de imha edildi. Bu işler karışık, muhtemelen çok fazla dava konusu olacaktır, bununla uğraşmak yerine sadece 10 yıl çalışma şartı aranacaktır.

Çevrimdışı yeni-üye

  • Tecrübeli Üye
  • ****
  • 921
  • 526
  • 921
  • 526
# 25 May 2022 21:06:06
Okul gazetesi çıkarıyoruz. Bunun remiyeti nasıl olacak nasıl bir belge düzenleyelim

Çevrimdışı ROSEÖZİ

  • Tecrübeli Üye
  • ****
  • 265
  • 208
  • 265
  • 208
# 25 May 2022 21:24:51
Bep geliştirme biriminde fiilen görev yapmış olmak.Kaynastırma öğrencim için bep yapmıştım.Bep belgesini mi yüklemek gerekir?

Çevrimdışı sınıfdeniz

  • Moderatör
  • *****
  • 4.675
  • 132.418
  • 4.675
  • 132.418
# 25 May 2022 21:28:19
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
Yürütmeyi durdurmalı dava açınca öyle olmuyordu sanırım hocam, yani kısa sürede uygulanmaya başlanıyordu
Umarım öyle olur öğretmenim ve bizim lehimize sonuçlanır.
Merak ettiğim bugüne kadar öğretmen lehine sendikaların açtığı davalar kazanıldı mi ya da kaçta kaçı kazanıldı?

Çevrimdışı sufkta

  • Bilge Meclis Üyesi
  • *****
  • 9.623
  • 35.969
  • 4. Sınıf Öğretmeni
  • 9.623
  • 35.969
  • 4. Sınıf Öğretmeni
# 25 May 2022 21:39:32
Arkadaşlar 2009 yılındaki yiboya görevlendirme yazımı buldum. Yazıda bayan belletmeni eksik olduğu için ........... isimli öğretmeni görevlendirerek sorunumuzun çözümü için lüzumlu görülmektedir diye bir ibare var. Bu benim 1 yıl boyunca belletmenlik yaptığıma kanıt değil mi? Bu belgeyi mi yüklemek gerekiyor?? Cevap verirseniz sevinirim

Çevrimdışı TRAKYA

  • Tecrübeli Üye
  • ****
  • 471
  • 128
  • 471
  • 128
# 25 May 2022 21:39:52
Belletmenligi mebbisde gorunen var mi acaba benimki gozukmuyor napmaliyim

Çevrimdışı yaylali-4661

  • Yeni Üye
  • 1
  • 0
  • 1
  • 0
# 25 May 2022 21:45:52
Arkadaşlar , 2. Üniversiteden mezun olmak kriter sayılıyor mu ?

Çevrimdışı yamankaya

  • Uzman Üye
  • *****
  • 3.738
  • 12.731
  • Okul Müdürü
  • 3.738
  • 12.731
  • Okul Müdürü
# 25 May 2022 22:00:33
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
Arkadaşlar 2009 yılındaki yiboya görevlendirme yazımı buldum. Yazıda bayan belletmeni eksik olduğu için ........... isimli öğretmeni görevlendirerek sorunumuzun çözümü için lüzumlu görülmektedir diye bir ibare var. Bu benim 1 yıl boyunca belletmenlik yaptığıma kanıt değil mi? Bu belgeyi mi yüklemek gerekiyor?? Cevap verirseniz sevinirim

Kaymakamlık ya da valilik onaylı ise olur sayın hocam.

Çevrimdışı sufkta

  • Bilge Meclis Üyesi
  • *****
  • 9.623
  • 35.969
  • 4. Sınıf Öğretmeni
  • 9.623
  • 35.969
  • 4. Sınıf Öğretmeni
# 25 May 2022 22:02:50
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
Kaymakamlık ya da valilik onaylı ise olur sayın hocam.
Evet altta hem ilçe milli eğitim müdürünün hem de kaymakamın imzası var

Çevrimdışı yamankaya

  • Uzman Üye
  • *****
  • 3.738
  • 12.731
  • Okul Müdürü
  • 3.738
  • 12.731
  • Okul Müdürü
# 25 May 2022 22:08:00
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
Evet altta hem ilçe milli eğitim müdürünün hem de kaymakamın imzası var

Taratıp yüklemeniz yeterli olacaktır sayın hocam sistem aktif olduğunda.

Çevrimdışı carpediem03

  • Bilge Üye
  • *****
  • 5.296
  • 10.965
  • 1. Sınıf Öğretmeni
  • 5.296
  • 10.965
  • 1. Sınıf Öğretmeni
# 25 May 2022 22:08:09
Arkadaşlar her türlü kaymakamlık olurlu görevlendirme vs ilçedeki özlük dosyanızın içerisinde de olabilir.  Ben müdür yardımcılığı görevlendirme evraklarımı ararken ilçe özlük dosyamda olabileceğini farkettim.

Çevrimdışı carpediem03

  • Bilge Üye
  • *****
  • 5.296
  • 10.965
  • 1. Sınıf Öğretmeni
  • 5.296
  • 10.965
  • 1. Sınıf Öğretmeni
# 25 May 2022 22:11:15
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
1. Türk Eğitim-Sen, 3 Şubat 2022’de kabul edilen Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun  uygulanmasına yönelik “Aday Öğretmenlik ve Kariyer Basamakları Yönetmeliği” nin iptali için 25.05.2022 tarihinde Danıştay’a başvurdu.

2. Bilindiği gibi Türk Eğitim-Sen; öğretmenlerin kariyer planlamasının sınavla yapılamayacağını, sınavın sadece bilgiyi ölçtüğünü, oysa öğretmenlik mesleğinin sadece bilme değil, bildiğini aktarma mesleği olduğunu, bu nedenle kariyer planlamasında tek ölçütün tecrübe olması gerektiğini her fırsatta yinelemişti. Çıkarılan yönetmelikte yer alan kurs ve sınav şartının kabul edilemeyeceğini bildiren sendikamız, 10 yılını dolduran her öğretmene uzman, 20 yılını dolduran her öğretmene ise başöğretmen unvanı verilmesini talep etmişti. Ancak ne yazık ki sendikamızın bu uyarıları görmezden gelindi, MEB eğitim programı ve sınav şartından vazgeçmedi.

3. Dosyanın somut norm denetimi yapılmak üzere Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesi talep edildi.

Bu nedenle söz konusu yönetmeliğin iptali için yargıya başvuran Türk Eğitim-Sen; ayrıca iptali istenilen maddelerin dayanağı olan 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunun 6.maddesinin anayasaya aykırı olması nedeniyle somut norm denetimi yapılmak üzere dosyanın Anayasa Mahkemesine gönderilmesini talep etti.

4. Türk Eğitim-Sen’in dava dilekçesinde “Öğretmenlerin kariyer basamaklarına sınav şartına bağlı ayrıştırılması, öğretmenler arasında çalışma barışını bozacak, velilerin çocuklarını uzman ve başöğretmene verme yarışına sokacaktır” ifadelerine yer verildi.
Sınav yapılmaksızın 10 yılını doldurmuş her öğretmen uzman, 20 yılını doldurmuş her öğretmen de başöğretmen olmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

5. Ücretli öğretmenlikte geçen sürelerin değerlendirmeye alınmamasını yargıya taşıyan Türk Eğitim-Sen dava dilekçesinde “Bu durum zaten uzun olan 10 yıllık hizmet süresinin daha da uzamasına neden olacaktır. Ücreti öğretmen zaten kadrolu yahut sözleşmeli öğretmenin ifa etmiş olduğu görevi aynı sorumluluk çerçevesinde aynı bakanlığa bağlı olarak yapmaktadır. Fiilen aynı görevi ifa eden kişilerin yaptıkları görevlerin yokmuş gibi değerlendirilmesi eşitlik ilkesine aykırılık arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

Ne zaman sonuçlanır acaba ?

 

Şu an 1.029 kişi ve 184 üye var.

Aktif üyeler için tıklayınız.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK