Uzmanlar Açıkladı: Asemptomatik Hastalarla Vaka Sayısı 300-350 Bin Arasında

Uzmanlar, vaka sayısının asemtomatik ve tespit edilemeyen hastalarla birlikte 300-350 bin arasında olduğunu belirtti.

Kovid-19 salgınında vaka rekoru kırılan Türkiye'de iki haftalık sürede virüsü kapanların ve ölenlerin sayısı ikiye katlandı. 19 Mart'ta 21 bin 30 vaka ve 87 ölüm gerçekleşirken, 2 Nisan'da bu sayı 42 bin 308 vaka, 179 ölüm olarak kayıtlara geçti.

Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre; İstanbul Aile Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Tamur, yaşanan tabloyu, "Ülke genelinde tespit edilebilen vaka sayısı 40 bine ulaştı ancak asemptomatik ve tespit edilemeyen hastaları da hesaba kattığınızda bu rakamın 300-350 bin arasında olduğunu tahmin ediyoruz" dedi. Vaka sayılarının gizlenmesi gibi bir durumun olmadığını ancak asemptomatik hastaların, Kovid-19'a yakalandıklarının farkında olmadıkları için böyle bir tablonun oluştuğuna dikkat çeken Dr. Tamur, şöyle konuştu:

"İstatiksel olarak bir Kovid-19 vakası yakaladığınızda 8-10 arasında vaka kaçmış olur. Bunu nedeni asemptomatik kişilerin hastalığı hayata geçirmesidir. Bu kişiler hasta olduklarını bilmezler ve test yaptırmaya gitmezler. Ancak taşıyıcı olduklarından virüs yayılmaya devam eder. Şu an için test poztif oranı yüzde 16-17'yi geçmiş durumda. Bir aile hekimine 17-18 pozitif vaka oranı söz konusu. 5 bin aile hekimi olduğunu düşünürsek, sadece İstanbul'da tespit edilen vaka sayısı 9 bin diyebiliriz. En büyük sorun temaslıların testi pozitif çıkanlar tarafından saklanıyor olması. Filyasyonda da sıkıntılı bir dönemdeyiz. 40 bin vaka, 30 bin hane demektir. 30 bin haneyi sorgulamak kolay değil" diye konuştu.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İsmail Balık da şu tespitlerde bulundu: "Ülke genelindeki vaka sayısının 350-400 bin arasında olduğunu tahmin ediyoruz. Varyant virüs yüzde 80 daha bulaşıcı bir özellik sergiliyor. Üçüncü dalganın zirve noktanda vaka tespit edilen vaka sayılarının 50-55 bin bandında olması muhtemel. Ülke olarak pandeminin en büyük vaka krizini yaşıyoruz. Şu anki yoğun bakım ve ölüm tablosu 20 binli vakaların yansıması. Son bir haftalık tablonun yoğun bakım ve ölümlere etkisi ise 10 gün sonra tam olarak ortaya çıkacak. 10 Nisan'da, bugünden çok daha kötü bir tablo göreceğiz."

'Milyon bandındayız'

Mevcut vaka tablosundaki rakamın test sayısına bağlı olarak tespit edilebilen kişiler olduğunu dile getiren Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise şunları söyledi: "Mevcut vaka tablosunu ne yazık ki 10 katı fazla düşünmemiz gerekiyor. Bu durum asemptomatik hastaların durumundan kaynaklı. Aktif vaka sayısının 300 bine yakın olduğu açıklandı. Toplam vaka sayısı için de 'Bir yakalanan 10 kaçan' kuralını hesaba katarsak, virüsü vücudunda taşıyan ve etrafa bulaştırma potansiyeli olanların milyon bandında olduğunu anlarız. Tarama testlerinin ciddi olarak artırılması gerekiyor. Mevcut tablonun ağır vaka ve ölüm sayılarına etkisini 10 gün sonra göreceğiz. Ne yazık ki ölüm oranları ve yoğun bakımlarda 10 gün sonra daha yüksek rakamları görmek kaçınılmaz."

'Sanıldığından daha kötüyüz'

Cavit Işık Yavuz (Halk sağlığı uzmanı): "En büyük sorunumuz detaylı verilerin açıklanmıyor olması. Pandeminin literatür rakamı 8.9 kattır. Yani bir tespite karşı 8.9 kişi tespitten kaçmış sayılır. Tespit edilen vaka sayısının sekiz katı kadar Kovid-19 bulaşan vatandaş olduğunu düşünüyoruz. Mutant virüsün yayılım ve bulaşma hızını da hesaba katarsak tablo sanıldığından daha kötü. Vatandaşlarımızın çok dikkatli hareket ederek mümkün olmadıkça kalabalık ortamlarda bulunmamaları gerekir."

'Bağışıklık için 4 ayda 130 milyon doz aşı gerekli'

Kazım Doğan (TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı): "Test pozitif oranı yüzde 20 sınırına dayanmış durumda. Mevcut tespit edilenlerin dışında 7-8 kat daha fazla vaka olduğunun bilinmesi gerekir. Test sonucu negatif olup klinik bulgusunda Kovid-19 saptanan kişiler Kovid-19 vakası olarak kayıtlara geçmiyor. Maalesef vatandaşlar geçim derdinden dolayı aile içindeki temaslı kişileri saklamaya başladı. Toplumsal bağışıklık için 130 milyon doz aşının 4 ay içinde yapılması gerekiyordu. 15 Ocak'tan bu yana birinci doz 9 milyon, ikinci doz 6 milyon olmak üzere, aşılanan vatandaş sayısı 15-16 milyon civarında."

 

Mert İnan /

04 Nisan 2021 12:40 Okunma: 7040
Yorumlar:
sondem
04 Nisan 2021 23:18
3     1
Hâlâ sürü bağışıklığından bahsedenler var.Keşke olsa ama şu an için kalıcı bir bağışıklık yok arkadaşlar.2 ayda 3 defa bu illete yakalananı duydum çevremde.
smyi
04 Nisan 2021 22:41
4     1
asemptomatik olanlar hastalığı yayıyor demişsiniz fakat bizde semptomatik olanlar da gayet başarılı şekilde hastalık yayıyor.
öğretmen1934
04 Nisan 2021 19:07
7     1
Bu hastalık bitmez..
ssszmzh
04 Nisan 2021 16:41
12     29
Asemptomatik diye bir şey yok.
40 bin vaka dediği pozitif ve hasta değil.
Hasta sayısı 1500'lerde.
Neden millete korku salıyorsunuz?
Açın geçen senelerin grip istatistiklerine bakın.
Şubat-Mart'ta grip zirvededir. Sonra azalır.
Vatandaşla dalga geçer gibi gripin zirve yapacağı vakitte normalleşme başlatıp sonra da "beceremediniz" diye vatandaşa atıyorsunuz suçu.
metzel
04 Nisan 2021 14:09
10     6
"...hastalığı ne pahasına olursa olsun önlemeye çalışacağıma..." ülkemizdeki doktorlar ettikleri Hipokrat yemininin bu cümlesine bağlı kalarak, "yüz yüze eğitim çok önemli, ekonomi şöyle mahvolur" gibi hezeyanlara sapmayıp işlerine baksalardı salgın bu kadar ağır geçmeyebilirdi. Ülkemizdeki doktorları yeminlerine sadık kalmaya davet ediyorum.
adivar
04 Nisan 2021 14:00
14     1
Sürü bağışıklığı sağlanır. Sonuçlarını tespit etmek için okullara tarama testi yapsalar net rakamlar çıkar. Sınıfta 1 öğrencim pozitif çıkınca 3 öğrencim belirti olmamasına rağmen test yaptırdı endişelendikleri için. 3ü de pozitif çıktı. Yani doktorlarımız doğru söylüyorlar.
cybermavi
04 Nisan 2021 13:19
8     1
O zaman iki aya herkes bağışıklık kazanirmi demek.iki ayda 24 milyon amsepmtomatik geçirecek anladığım bu benim.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK