Yıllarca boş yere maaş yatırılmış!

Başöğretmen ve uzman öğretmenlerin Ankara’da farklı, 81 ilde tam tersi kadrolarla sisteme kayıt edildiği ortaya çıktı. Hak eden on binlerce öğretmen yıllardır eksik, hak etmeyenler fazladan uzmanlık ve başöğretmenlik maaş farkı almış. Milli Eğitim Bakanlığı inceleme başlattı.

Sözcü'den Sultan Uçar'ın haberine göre; Milli Eğitim Bakanlığı'nın, 16 yıl önce bir kez tanıdığı hakla 83 bin 350 kişiyi uzman öğretmen, 100 kişiyi de başöğretmen yaptı. Öğretmenlik Meslek Kanunu yaklaşık 3 ay önce çıktı. Böylece, uzman öğretmenlere bin 310 lira, başöğretmenlere 2 bin 620 lira maaş farkı ödenmesi ilk kez yasal statüye kavuştu. Bakan Mahmut Özer, “60 yıllık hayal gerçekleşti” sözüyle yasayı, öğretmenlere müjdelemişti. MEB'in meslekte 7 yılını dolduran 83 bin 350 öğretmene verdiği ‘uzman öğretmen' ve 100 öğretmene verdiği ‘başöğretmen' kadrolarını bile yönetemediği, kendi açtığı incelemeyle ortaya çıktı.

İNCELEME BAŞLADI

Maaşı, 16 yıldır 250 lira ile bin lira yüksek yatan uzman öğretmen ve başöğretmenler olduğu gibi bu unvanı mahkeme kararıyla hak ettikleri halde eksik yatan on binlerce öğretmenin mağdur edildiği saptandı. MEB kayıtlarında, “uzman öğretmen” veya “başöğretmen” görünüp, 81 ilde tam tersi unvanlarla yer alan öğretmenlerle ilgili çelişkili durum Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Cevdet Vural'ın dikkatiyle ortaya çıktı. 81 il valiliğini resmi yazıyla uyaran Vural, 13 Mayıs 2022'ye kadar başöğretmen-uzman öğretmen kadrolarının incelenip, MEB'e iletilmesini istedi. 83 bin 450 kadro tek tek inceleniyor.

HESAPLAR KARIŞTI

Resmi talimatta Genel Müdür Vural, “Bakanlık kayıtları ve valiliklerden gelen yazıların incelenmesi sonunda, mahkeme kararıyla sertifikası iptal edildiği halde il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince bazı öğretmenlere, uzman ve başöğretmen unvanı için eğitim öğretim tazminatı ödenmesine devam edildiği görüldü” diyerek, haksız ödemeye dikkat çekti. Bakanlık, valilik ve kaymakamlıklar aleyhine idari dava açıp kazanan ve mahkeme kararıyla ‘uzman öğretmen' ve ‘başöğretmen' unvanını hak eden öğretmenlere de dikkat çekerek, bu öğretmenlerin adlarına sertifika düzenlenmediği için mağdur olduğunun tespit edildiğini bildirdi, MEB ayrıca, bakanlık sistemi MEBSİS'de uzman öğretmen-başöğretmen görünen ama mali ve özlük haklardan yararlanmayan öğretmenler olduğuna dikkat çekti.

Maaşlar artacak!

Öğretmenlik Meslek Kanunu'ndaki değişiklikle, 20 yılını dolduran 75 bin 669 kişi baş-

öğretmenlik için başvurabilecek. MEB' de kadrosu olup doktoralı 2 bin 234 ve yüksek lisanslı 115 bin 257 öğretmenin “uzman öğretmenlik” için sınava girmeleri gerekmiyor. Uzman öğretmenlerin maaşı bin 310 lira ve başöğretmen maaşı 2 bin 620 lira artacak.

655 bin öğretmenin kadrosu değişecek

16 yıl önce meslekte 7 yılını dolduran 83 bin 350 kişi bir defaya mahsus uzman öğretmen ve 100 kişi de başöğretmen yapılmıştı. Yeni yasayla birlikte şimdi meslekte 10 yılını dolduran 496 bin 286 kişi uzman öğretmen olabilecek. Uzman öğretmen sayısı 579 bin 636'ya ve başöğretmen sayısı 75 bin 779'a çıkacak. Toplam 655 bin 415 öğretmenin kadro tipi ve maaşı değişecek.

Bakanlık 13 bin 673 davayı kaybetti

MEB aleyhine öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen unvanı ile ilgili 19 bin 107 dava açıldığını resmi yazıda anlatan Genel Müdür Cevdet Vural, davalardan çoğunun idare aleyhine sonuçlandığı, sadece 5 bin 434'ünün bakanlık lehine sonuçlandığı ve bu sertifikaların iptal edildiğini daha önce valiliklere bildirdikleri uyarısı da yaptı.

 

 • 8 5
 • 04 Mayıs 2022 08:25 8.386
 • Oddo38
  08 Mayıs 2022 14:24
  3 1
  Şırnak'ta çalışırken kafası pek de yerinde olmayan bir öğretmen ve emekliliği gelmiş başka bir öğretmen vardı. İdareten çok az sayılı sınıflar verilirdi bu arkadaşlara ve o sınıflarda da genelde çocuklar yazı yazardı.
  Hatta birisi öğretmenlik yapamıyor diye halk eğitimde müdür yardımcısı yapılmıştı.
  Devletin paraları böyle böyle çöp oluyor maalesef.

  Araştırılması lazım. Denetim sistemi sıfır. Yapılan denetimler de gerçekten iş yapan adamın moralini bozmak üzerine yapılıyor.
 • ogrtmnm_cnm_bnm
  06 Mayıs 2022 10:53
  9 1
  İlk görev yerim Muş'tu. Okula komşu evlerden birinde bir velimizle anlaştık ücreti karşılığında okulun zemin katında bir odada bize çay demliyordu. Teneffüslerde öğle arasında yemek yemek, çay içmek için orayı kullanıyorduk. Orada çay içerken ayda bir yada iki defa bir adam gelirdi. Bizimle oturur çay içer sohbet eder sonrada giderdi. Ben evi okula yakın velilerden biri sanıyordum. Garip gelmiyordu. Fakat sonradan öğrendim ki meğerse bu adam okulun kadrolu memuruymuş. Hiç abartısız söylüyorum ayda 3 defa gelmezdi. Geldiği günlerde de bizimle oturur çayını sigarasını içer giderdi. MEB özellikle doğudaki küçük ücra ilçeleri soruştursa bunlar gibi haybeye maaş alan binlerce adam çıkar ortaya. Ve bu sadece buzdağının görünen yüzü. Bir de MEB dışındakiler var. O zamanlar kahvede oturan adamın cebinde itfaiyeci kimlik kartı vardı. Belediyeden maaş alıyordu. Diyeceksiniz ki ne var bunda. Adam itfaiyeci işte. 65 yaşını geçmiş adam yürümeye mecali yok ama gel gör ki itfaiyeci ve maaş alıyordu.
 • halisane42
  05 Mayıs 2022 19:23
  11 0
  MEB'de daha inceleseler ne kadar haksızlıklar çıkar, yönetmelikleri yönetmelik değil ki MEM'den MEM'e/okuldan okula/ İdareden idareye herkes farklı uyguluyor, yüz yıl sonra yapılan haksızlıklar ancak anlaşılıyor, yazık ki ne yazık!!?
 • volkankaz
  05 Mayıs 2022 11:58
  14 0
  Tezli yüksek lisansı bitirdiğimde dava açtım kaybettim. Benden bir ay önce dava açanlar kazandı ve uzman öğretmen oldu. Nerede kaldı eşitlik.
 • Oddo38
  05 Mayıs 2022 09:29
  22 5
  Bir el eğitimi bitirmek için özellikle çalışıyor gibi uygulamalar.
  Öğretmenleri de iyice ayrıştıracaklar.

  Veliler zaten iyi öğretmeni hemen anlıyordu.
  Şimdi daha kolay anlayacaklar!
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.

Şu an 1.272 kişi ve 206 üye var.

Aktif üyeler için tıklayınız.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK