YKS ve LGS Salgın Tamamen Bitene Dek Ertelenmelidir

Eğitim Sen tarafından yapılan açıklama;

''Milyonlarca öğrencinin geleceğini belirleyecek, aynı zamanda da yüzbinlerce öğrencinin, eğitim ve bilim emekçisinin sağlığını yakından ilgilendiren konularda 04 Mayıs 2020 tarihinde yapılan açıklamalar kaygılarımızı artırdı. 20 Haziran tarihinde yapılacak olan LGS ve 27-28 Haziran tarihinde yapılacak olan YKS öğrencilerimizin yaşamı açısından belirleyici öneme sahiptir. Salgının henüz bitmeyeceğinin belli olduğu bir dönemde, alınan önlemler ne olursa olsun, yapılacak olan sınavlara öğrencilerimiz kaçınılmaz olarak kaygı ile katılacaktır. Ayrıca, YKS’nin Temmuz ayında yapılacağı düşüncesi ile hazırlıklarını sürdüren, bu tarihe göre planlarını yapan öğrenciler, sınavın yeniden Haziran ayına alınması ile ciddi sorunlar yaşamıştır. Yaşamlarının başlangıcında çocuklarımıza yaşatılan travmayı kabullenmek mümkün değildir.

Öğrenciler, veliler, eğitimciler, bilim insanları günlerdir alınan kararların yaratabileceği olumsuzluklara dikkat çekmekte ve karar alıcıları yeniden düşünmeye davet etmektedir. Ortaya konulan eleştiri, öneri ve düşünceler yok sayılmakta, söz konusu kararların uygulanması durumunda öğrencilerimizin yaşamlarında oluşabilecek sorunlar göz ardı edilmektedir. Oysa, kamu yöneticilerinden beklenen, eleştiri, öneri ve düşünceleri takip ederek aldıkları kararlarda gerekli düzeltmeleri yapmalarıdır. Demokratik bir işleyişte olması gereken, yöneticilerin uygulamalarını ve politikalarını kamuoyunun düşüncelerine göre sürekli değerlendirme ihtiyacı hissetmeleri olmalıdır. Ancak, yaşadığımız gerçeklikte kamu yöneticileri bırakın kamuoyunun düşüncelerini dikkate almayı, bunların ifade edilmesini dahi istememektedirler. Eğitim Sen, koşullar ne olursa olsun öğrencilerimizin mağdur edilmesine sessiz kalmayacak, çocuklarımızın eğitim ve sağlık hakkı için mücadeleyi sürdürecektir.

Eğitim Sen, bir imza kampanyası başlatıyor ve sizleri öğrencilerimize yaşatılan bu haksızlığa karşı tepkimizi, talebimizi ortaklaştırmaya davet ediyor.  YKS ve LGS’nin ertelenmesi talebiyle başlattığımız kampanyamızı, dönemin koşullarından dolayı, elektronik ortamda gerçekleştirmek zorunda kaldık. İmza kampanyamıza www.egitimsen.org.tr  sitesinden ve ayrıca Eğitim Sen twitter, facebook ve instagram hesaplarından ulaşabilirsiniz. Kampanyamız 15 Mayıs 2020 tarihine kadar devam edecektir. Kampanya sonunda Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu sonuçları kamuoyu ile paylaşacak ve ilgili kurumlara iletecektir.

Öğrencilerimizin eğitim hakkı için verilen mücadele, geleceğimiz için verilen mücadeledir. Geleceğimize sahip çıkmak için birlikte mücadele dışında seçeneğimiz yok. HAYDİ…''

KAMPANYA KATILIM LİNKLERİ:

Change: chng.it/

Facebook: @EgitimSenGenelMerkez

Twitter: @egitimsen

 

EĞİTİM SEN

09 Mayıs 2020 18:32 Okunma: 3938
Yorumlar:
ab75
10 Mayıs 2020 16:11
2     1
Her zamanki gibi öyle olsun böyle olsun, peki ne olsun! Vallahi bilmiyorum, benim görevim ortalığı karıştırmak... Sağlıklı bir şekilde bu sınavın yapılması yönünde bir teklifiniz var mı, yok...Bazı yazılanlara inanasım gelmiyor, yazık.
uyvar64
10 Mayıs 2020 15:18
1     0
Orhangazi72 hocam karar Türk Eğitimsenden değil. Eğitimsenden çıkan bir karar.
orhangazi72
10 Mayıs 2020 01:10
2     5
sayın paylaşımcı liselere öğrencilerin nasıl yerleştirilecehini de açıklarsa iyi olur. CHP nin verdiği dilekçenin altına imza atarak taraf olup imtihanları temmuz ayında belirlenen terihte yapın deseydi daha iyi olurdu. Çok saçma bir karar Türk Eğitimsen den böyle bir karar beklemezdim doğrusu
tarkan555
09 Mayıs 2020 21:23
8     4
bence de ertelensin korona kaygısı sınav kayısıyla birleşip çift kaygı oluşturacak .Sınav olmaz ise en azından tek kaygıyla günler geçer
azkural
09 Mayıs 2020 20:17
15     18
Sınava girmemeleri daha büyük bir kaygı yaratacaktır. Sınavın uygulanış şekilli ve zamanı bence çok ideal. Masa başı saçma bir kampanya bence.
naciekinci
09 Mayıs 2020 19:45
9     6
Ertelenmeye ertelensin bence de. Ama o zaman Fen liseleri vs. bir yıl öğrenci olmasın. Buna da imza atılması lazım. Hem sınav olmadan hem de nitelikli okullara nasıl öğrenci secilecegini de öneri ile açıklamaları lazım.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK