Zor Gün Liseleri: Depremzedeler İçin İş Başındalar

Türkiye’nin dört bir yanındaki meslek liseleri depremzedelerin ihtiyaç duyduğu ürünleri üretiyor. Gönüllü öğretmen ve öğrenciler, yaşanılan büyük acının açtığı yaraların sarılmasına katkıda bulunmak için depremin yaşandığı günün ardından okullarına gidip üretime başladılar. Okullarda eğitim öğretime ara verildiği halde onlar deprem bölgelerine ekmek, battaniye, soba ve hijyen malzemesi gibi birçok ürünü gönderebilmek için gece gündüz demeden çalışıyorlar.

Hürriyet'ten Melike Çalkap'ın haberine göre; İstanbul’daki Çatalca Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) Müdürü Veli Kozak, yaşanan zor günlerin birlik, beraberlik ve yardımlaşmayla atlatılacağını söyleyip, “Meslek liseleri, zor günlerin liseleridir. Bu tarz kriz anlarında ellerinden ne iş geliyorsa başına geçer ve fayda sağlamak için üretmeye başlarlar” dedi.

‘ONLARIN ISINDIĞINI DÜŞÜNÜNCE İÇİM ISINIYOR’

İlk etapta 50 sobanın Deprem bölgesine ulaştırmak üzere yola çıktığını söyleyen Kozak, daha fazlasını üretmek için çalışmaya devam ettiklerini belirtti. Okuldaki üretime gönüllü olarak katılan 12’nci sınıf öğrencisi Murat Aslan diğer çalışanlar gibi yorgun ama depremzedeler için ufak bir fark yaratabilmenin verdiği huzurla, “çocukların sobanın başında ısındığını hayal ettikçe benim de burada içim ısınıyor” diyor. İstanbul Ümraniye Halide Edip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri de depremzedeler için ekmek ve battaniye üretimi yapıyor. Okulun 11’inci sınıf öğrencisi Ayşenur Kocaman, “Evimde oturup aklım deprem bölgesinde kalacağına en azından burada yardım çalışmalarına katılıp depremzedeler için bir şey yapmak istedim. Arkadaşlarımla birlikte geldik ve depremzedeler için battaniyeler, pijamalar, çoraplar diktik” diye konuşuyor. Ekmek yapımı için okulunun yolunu tutan 11’inci sınıf öğrencisi Didem Yıldız, deprem bölgesindeki insanların Yemek bulmakta zorlandığını görünce işe koyulan öğrencilerden sadece biri. Yıldız yaşlı gözleriyle, “Depremzedelerin beslenmesine destek olmak için elimden geleni yapıyorum” diyor.

‘TESİSATÇI DA OLUNUR, KAYNAKÇI DA’

Ümraniye Atatürk MTAL Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Merve Delibaş soba üretiminde gönüllü olarak çalışıyor. Merve Öğretmen, “böylesi zamanlarda Türk kadını tesisatçı da kaynakçı da olur” diyor. Okuldaki üretimde gönüllü olarak çalışan 10’uncu sınıf öğrencisi Erhan Örüç ise eğitim öğretime ara verilmesine rağmen depremzedelerin soğukta olduğunu bilerek sıcak evinde oturamayacağını ve üretim devam ettiği sürece elinden gelenin daha fazlasını yapmaya hazır olduğunu söylüyor.

‘ORALARA GİDEMESEK DE YANLARINDAYIZ’
 
İstanbul Silivri Yusuf Sarıbekir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde soba, kâğıt havlu ve tuvalet kâğıdı üretiliyor. Soba üretimine destek verirken gözleri dolu dolu olan bilişim teknolojileri öğretmeni Volkan Çınar’ın ağzından şu sözler dökülüyor: “Oralarda olamadık, gidemedik. Burada elimizden ne geliyorsa onu yapmaya çalışıyoruz. Oradaki insanların yanında olmaya çalışıyoruz.” Okulun müdür yardımcısı Neslihan Kubat ise, ailesinin deprem sırasında Malatya’da olduğunu ama can kayıpları bulunmadığını belirttikten sonra oradaki herkes için çok üzgün olduklarını anlatarak bir çok öğrencisi ve meslektaşı gibi üretime göz yaşlarını silerek devam ediyor. Okulun 9’uncu sınıf öğrencisi Alperen Sarıöz, deprem sonrası yapılan yardım çalışmalarına katılmak için okuluna koşan öğrencilerden. Sarıöz, “Depremzede arkadaşlarımızın ısınması için başlayan soba üretimine gönüllü olarak yardım ediyorum. Evimde hiçbir şey yapmadan durmak istemedim. Şimdi oradaki kardeşlerim benim yaptığım sobalarla ısınacak. Bu içimi biraz olsun rahatlatıyor” diye konuşuyor. 9’uncu sınıf öğrencisi Gürkan Aygör ise sobaları hazırlarken depremzedeleri düşündüğünü ve içinde hissettiği acının çok daha azimle çalışmasına neden olduğunu titreyen sesiyle anlatıyor. Aygör, “Yaraları sarabilmek için ne kadar soba üretmemiz gerekiyorsa üreteceğim” diyor.
 
HANGİ OKUL NE ÜRETİYOR
 
*İstanbul Gültepe Şehit Cihan Erat MTAL - Plastik tabldot tabak, çatal, kaşık

*İstanbul Esenler Turgut Reis MTAL - Bez bebek

*İstanbul Beyoğlu İstanbul Ticaret Odası MTAL - Uyku tulumu

*Ankara Gölbaşı Mogan MTAL - Ekmek ve simit

*Ağrı Eleşkirt MTAL - Ekmek

*İzmir Ödemiş MTAL - Konteyner ev

* Bursa Mehmet Kemal Coşkunöz MTAL - Üçlü priz

* Konya Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen MTAL - Soba, çoklu şarj istasyonu, temassız dezenfektan istasyonu, mazotla çalışan fırın

*Muğla Şehit Ziya İlhan Dağdaş MTAL - Sıvı sabun, dezenfektan ve hijyen malzemeleri

* Manisa Soma MTAL - Konteryner ev ve seyyar tuvalet

*Çanakkale Lapseki İçdaş MTAL - Soba

*Çanakkale Biga İçdaş MTAL - Soba

*Tekirdağ MTAL - Soba

* Ardahan Kazım Karabekir MTAL - Soba

* Tunceli Atatürk MTAL - Ekmek

 *Karabük MTAL - Soba

*Çanakkale MTAL - Soba

* Bitlis Güroymak MTAL - Seyyar Tuvalet

 *Balıkesir Şehit Çoban MTAL - Soba

 *Ardahan Şehit Türkmen Tekin MTAL - Ekmek

 

 • 4 0
 • 17 Şubat 2023 11:35 2.622
 • OmehD8
  17 Şubat 2023 18:17
  5 0
  Bir şeyleri düzeltmeye başlamak bir çok şeyi düzeltmektir.
  İnşaallah Meb ders kitabı, çalışma kitabı ve diğer konularda da öğretmenine kulak verir de devletimizin parası daha güzel, faydalı kullanılmış olur.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK