Isı Ve Sıcaklık Arasındaki Farklar!

Çevrimdışı TMurat

• Site Yöneticisi
  • 10.174
  • 64.871
  • 10.174
  • 64.871
06 Kas 2006 18:17:18
5. Sınıf fen teknoloji dersinde bu konu var. Kitapta açıklama yok. Tüm yük öğretmen üstünde. Yani öncelikle öğretmenin bu konuyu bildiği kabul edilmiş. Şimdi benim merak ettiğim bu konuyu öğrencilere nasıl verdiniz veya vermeyi düşünüyorsunuz? (Teknik olarak değil. Öğrencilerin anlayabileceği dilden nasıl anlattınız?)

hazal

# 08 Kas 2006 20:07:04
giresun merkez ... okulunda 5 leri okutuyorum.üniteye yeni giriş yaptım dikkatimi çekti.
sıcaklık o maddenin sahip olduğu joule ve kalori kelvin cinsinden ifade edilen değerdir
ancak ısı maddeler arası geçiş yapabilen bir değerdir(ör: geçen yıl bir etkinlik vardı ısı nereye akıyor diye )
benimde liseden ve üniversiteden hatırladığım bu kadar
zaten fen öğretmenine lügol ve biüret i anlatıyormusunuz nedir diye soru sorduğumdan bu yana daha soru soramaz oldum.8. sınıfın bile anlamadığı nitrik asite protein ve karbonhidratın tepkisini anlattığımıza göre einstein yetiştiriyoruz
umarım yeterlidir cevabım ok.

Çevrimdışı ERGENEKONCELAL

• Uzman Üye
  • 418
  • 770
  • Okul Müdürü
  • 418
  • 770
  • Okul Müdürü
# 08 Kas 2006 20:44:53
bana göre kitabın yerine göre o kadar önemi yok mesela müzik kitabında o kadar şarkı var düşünüyorumda kaç öğretmenimiz fülüt çalmayı biliyor ben zorlada olsa biraz öğrendim.bu tabi en basit ders hocamında değindiği gibi fen kitabı sanki doktora tezi gibi geliyor öğretmenin karşısına

Çevrimdışı TMurat

• Site Yöneticisi
  • 10.174
  • 64.871
  • 10.174
  • 64.871
# 09 Kas 2006 16:45:39
Arkadaşlar ben biraz özetleyeyim.
Öncelikle bu yazıya eğer fizikçi, kimyacı, mühendis gibi arkadaşlar rastlarsa kullandığım dile eleştiri yağdırmasınlar. Sonuçta hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin anlayabileceği dilde anlatmaya çalışacağım.

Klasik bilgi: ısı ve sıcaklık farklıdır.
Zor soru: aralarında ne fark var?

Öncelikle öğretmenlere:
Madde atom ve molekül denen parçacıklardan oluşur. Bunlar durmaz sürekli titreşim yaparlar. (Yay, gerilmiş lastiğin çekilip bırakıldığında titreştiği gibi.) Bu titreşimin boyutu (Mühendisler için: genliği) o atomların enerjisi ile doğru orantılıdır. Enerjisi yüksek atomların oluşturduğu maddeyi biz sıcak olarak algılarız. Yani bir madde ne kadar sıcaksa atomların titreşmesi o kadar fazla olur. (Mühendisler için: bahsedilen frekans değil genliktir.)

İki maddeye aynı miktar ısı ENERJİSİ verildiğinde bu enerjiyi tüm parçacıklara eşit dağıldığını kabul edersek, madde miktarı fazla olanda daha çok atom bulunduğu ve bu atomlara paylaşım sırasında daha az enerji düşeceği için atomların aldığı enerjiye bağlı olan titreşimi az olacak ve sıcaklık da o ölçüde fazla yüksek olmayacak.

Biraz karıştığının farkındayım. :D

Şimdi öğrencilere:
(Biraz köy öğrencilerini düşünerek anlatacağım. Artık siz bu bilgiyi genelleştirirsiniz.)

Ön bilgi: termometre ile ölçtüğümüz veya bedenimizle, elimizle hissettiğimiz sıcaklıktır. Isıyı ise ancak deney yaparak bulabiliriz.

1- İki tüp düşünelim. Her ikisine de aynı miktar su bulunan çaydanlık bırakalım. 10 dakika sonra her iki suyun sıcaklığı ve aldığı ısı aynı olacaktır. (Bundan doğal ne var diyeceksiniz. :D )
2- Yine iki tüp düşünelim. Çaydanlıklardan birinde az diğerinde çok su olsun. İkisi de aynı zaman ocakta kalsın. Mesela 10 dakika. Her ikisinin aldığı ISI AYNIdır. Çünkü tüplerin verdiği enerji aynıdır. Sıcaklıklar ise farklı olacaktır. Az olan su diğeriyle aynı enerjiyi almasına rağmen atom başına düşen enerji fazla olacağından bu daha fazla SICAK olacaktır.
3-İki çaydanlıkta aynı miktarda su olsun. Biri 10 dk. Diğeri 5 dk. Kalsın. 10 dk. Kalan daha uzun kaldığı için daha fazla ısı almış ve sıcaklığı daha fazla artmış olur.
4- İki odamız olsun. Bu iki odada aynı özellikte sobalarımız olsun. Her sobaya eşit miktarda odun attığımızı düşünelim. (Ör. 10 odun.) Aynı süre sonra odalara verilen ISI miktarı aynıdır. Ancak küçük odadaki hava daha az olduğu için daha fazla SICAK olur.

Sonuç olarak sıcaklık bir ölçüdür. Termometre ile ölçülür veya elimizle hissederiz. Isı ise bir enerjidir. Birimi kalori olsa da joule gibi bir enerji birimine basit bir çarpma ile dönüştürülebilir. (Emin değilim ama 4,18 gibi bir çarpandı.) Hatta bu kalori elektrik enerjisi cinsine bile çevrilir. ( Kw-h gibi.) nasıl olsa kalori bir enerji birimi.

Peki ısıyı nasıl ölçeriz? Bunu yanlış hatırlamıyorsam bir madde önce sıcaklığı ölçülür. Ardından suya atılır. Suyun termometre ile sıcaklık değişimi bulunur. O maddelere özgü özısı dedikleri birkaç çarpanla ısı miktarı hesaplanır. (Bunu tam hatırlamıyorum. Hey gidi gençlik hey :) bu yazıyı yazdığımda yaşlandığımı hissettim.)

Birkaç eleştiri:
5. sınıf kitabında şuna benzer bir ifade var:
“Isıtılan maddelerin ısısı artar. “ bu anlama gelen cümle hangi sayfadaydı şimdi bulamadım ama okuduğumda çok gülmüştüm. Bu cümleyi “Abdest almak kan dolaşımını hızlandırır.” Sözünü süzüp çıkaran, medyada günlerce konuşan saygıdeğer Prof’a havale etmek lazım.

Umarım işinizi görmüştür. Saygılarımla…..

salkin

# 10 Kas 2006 22:31:58
arkadaşıım ben coğrafyacıyım ama bildiğim kadarı ile sana yardımcı olayım en basiti maddenin içindeki durgun enerji yani dokunulunca hissedilen enerjidir.sıcaklık ise maddenin kinetik enerjisi olup termometre ile ölçülür.örneğin odun yanmadan önce elimize aldığımızda hissedilen ısı enerjisidir.odun yanınca ortaya çıkan enerji ise sıcaklık tır.

hazal

# 19 Kas 2006 14:52:26
ya özür diliyorom yine ben .ogün aceleyle yazmış olacağımki ısı kelimesi ile sıcaklık kelimesinin yerleri değişmiş olacaktı.şimdi düzeltiyorum ok  :)

Çevrimdışı fel

• Uzman Üye
  • 839
  • 722
  • 839
  • 722
# 19 Kas 2006 16:48:57
Arkadaşlar bende o konuyu anlattım .Bu konuyu anlatırken bir maddenin sıcaklığını arttıran güç ve etken ısıdır.Bununla beraber sıcaklık ise ölçülebilen yani dereceyle ölçtüğümüz kavramdır.yani odanın derece ile yani termometre ile ölçtüğümüz kavram sıcaklıktır.Başka deyişle çaydanlığın altında yanan o ateş ıısıdır yani güç ve etken AMA ÇAYDANLIĞIN SICAKLIĞINI ATTIRAN BİR ETKEN

nihatemin

# 19 Kas 2006 18:52:11
Ben şu elektrik devrelerindeki kısa devre olayını ayrıntılarıyla beraber anlamak istiyorum.Adıda (Türkçe olarak)Kirşof kuralı galiba.Aydınlatan birileri olursa sevinirim.

Çevrimdışı ayselirmak

• Üye
  • *
  • 17
  • 13
  • 17
  • 13
# 27 Kas 2006 16:03:47
hocam verdiğim linkteki eki indirin.bu sunu çok güzel ama izletin mutlaka.ısı bir enerji çeşidi.ısı verilmesine göre artıp azalan değer ise sıcaklıktır.ben çocuklarıma ısı annesi,sıcaklık ta onun sonucunda ortaya çıkan yavrulardır diye  hikaye şeklinde anlattım.ünite sunusu bilgisayar varsa kaçırmayın.
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
5. Sınıf fen teknoloji dersinde bu konu var. Kitapta açıklama yok. Tüm yük öğretmen üstünde. Yani öncelikle öğretmenin bu konuyu bildiği kabul edilmiş. Şimdi benim merak ettiğim bu konuyu öğrencilere nasıl verdiniz veya vermeyi düşünüyorsunuz? (Teknik olarak değil. Öğrencilerin anlayabileceği dilden nasıl anlattınız?)

Çevrimdışı omer68

• Uzman Üye
  • 1.202
  • 2.957
  • 2. Sınıf Öğretmeni
  • 1.202
  • 2.957
  • 2. Sınıf Öğretmeni
# 27 Kas 2006 16:28:48
Murat hocam çok güzel anlatmışsınız. Ağzınıza sağlık. Ben de deney yaparak aşağı yukarı aynı tarzda anlattım.

Çevrimdışı MİRKELAM

• Uzman Üye
  • 202
  • 152
  • 202
  • 152
# 27 Kas 2006 20:47:13
Arkadaşlar uzmanlık sınavına giren Fen Bilgisi öğretmeni var mı aranızda. Fen branşında taban puanın ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorum.

Helincik

# 28 Kas 2006 16:53:49
ısı ne ile ölçülür?

Helincik

# 28 Kas 2006 16:57:12
arkadaşlar acilll! ya ısı ne ile ölçülür?

Çevrimdışı habitat

• Uzman Üye
  • 2.007
  • 1.985
  • 2.007
  • 1.985
# 28 Kas 2006 17:08:18
ısı kalorimetre kabı ile ölçülür.
ölçüm sonucu kalaori (cal), kilkalori (kcal), ya da joule (jul) olan birimler ile ifade edilir.

Çevrimdışı TMurat

• Site Yöneticisi
  • 10.174
  • 64.871
  • 10.174
  • 64.871
# 28 Kas 2006 17:27:24
Isı  kalorimetre kabı yardımı ile ölçülür. Kütlesi ve sıcaklığı bilinen bir madde yine kütlesi ve sıcaklığı bilinen bir sıvı içine atılır. Bu sıvı dışarıya sıcaklığını vermeyen "termos" benzeri bir kap içine bırakılır. Bir süre sonra bu sıvının sıcaklığı ölçülerek bir denklem içinde kullanılır ve öz ısı denen bir katsayı bulunur.

Daha sonra maddedeki sıcaklık değişimi, kütlesi ve öz ısı değeri çarpılarak verilen veya alınan ısı bulunur.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK