Kolej Gibi Devlet Okulu

Türkiye'nin en kalabalık anasınıfına sahip ilk 10 okulu arasında yer alan Tekirdağ Çorlu Fevzi Çakmak İlkokulu, farklı bir okul profili sergiliyor. Devlet okulu olmasına karşın okulda İngilizce’den kodlama eğitimine, bisiklet parkurundan dans, tekvando kurslarına, özel oyun alanlarından, meyve-sebze bahçesine, basketbol sahasından halı sahaya kadar pek çok alanda eğitim veriliyor.

14 yıllık eğitimci olan Okul Müdürü Adem Çamcı, yaklaşık 2 bin öğrencisi bulunan okulda ikili öğretim yapıldığını, anasınıfında okuyan 320 öğrenciyle Türkiye’nin en kalabalık ilk 10 okulundan biri olduklarını söylüyor. Velilerinin yüzde 85’inin Anadolu’dan göç etmiş, asgari ücretle geçimini sağlayan kişiler olduğunu belirten Çamcı, kolejlerde bile bulunmayan birçok olanağı okul etkinlikleriyle velilerin ve hayırsever insanların katılımıyla hayata geçirdiklerini anlattı.

GENÇ EĞİTİMCİNİN ANISINA

Öğrencilerin gelişimi için yaptıkları, pek çok kolejde bile bulunmayan faaliyetleri Çamcı şöyle özetledi: “Kitap okuma bahçesi, ahşap oyun alanı, bisiklet parkuru, trafik eğitim alanı, basketbol sahamız var. Geçen yıl bale, jimnastik kurslarımız vardı, bu yıl talep üzerine modern dans, tekvando eklendi. Genç yaşta hayatını kaybeden öğretmen arkadaşımızın adını verdiğimiz Erdinç Engin STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) ve kodlama laboratuvarı kurduk. Otistik öğrencilerimize 17 farklı meyve ağacı, 60’a yakın çam ağacı ile seramızın olduğu bahçede eğitim fırsatı sunuyoruz. Okulöncesi öğrencilerimiz serada mevsimine göre kendilerinin yetiştirdiği çilek, domates, biber, marul, maydanozları topluyorlar.”

BİSİKLETİ OLMAYAN ÇOCUKLAR

440 metrelik bisiklet parkurumuzda 18 bisikletimizle öğrencilerimiz eğitim görüyor. Kendi bisikletleri olmayan öğrenciler, bisiklet heveslerini giderirken, trafik kurallarına uygun biçimde bisiklet kullanmayı da öğreniyorlar. Bale, jimnastik, modern dans eğitimleri özel kurslarda çok pahalı. Biz de çocuk kulüpleri yönetmeliği kapsamında bu fırsatı onlara sunduk. Diploması, eğitim belgesi olan öğretmenlerle çalışıyoruz. Anaokulumuzda İngilizce dersini oyunla veriyoruz. Şimdi hedefimiz okulumuza kapalı spor salonu kazandırmak.

 

Aysel Alp

27 Aralık 2018 23:29 Okunma: 8806
Yorumlar:
hacile
30 Aralık 2018 08:01
1     0
Yönetimini ve öğretmenlerini tebrik ediyorum.Çok hüzel başarı bu hale getirebilmek.Her öğrenciye hitap edenbir şeyler var.Yeğenimin çocukları bu okulda ve başarılılar.
sehery
29 Aralık 2018 21:14
1     0
okul bu hale geldiyse veli desteği ile gelmiştir.
divane
28 Aralık 2018 16:32
1     0
Kolej gibi!!! Bugün bur çok özel okulu ve özel okula giden öğrencilerin aldığı eğitime bakıyorum da benim mahalle ortaokulda okurken aldigim egitimi alabilmek icin dunyanin parasini oduyorlar.
melekcik4242
28 Aralık 2018 14:11
0     0
Sevgi Saygı Tüm Başarıların Anahtarı Bence!
ssszmzh
28 Aralık 2018 14:09
12     0
Kolejin yüceltildiği, devlet okulunun yerildiği bir başlık atılmış habere. Bundan rahatsız olan bir ben miyim?
Bu karşılaştırmayı yapmadan da okulun çalışmaları övülebilirdi.
emntstn
28 Aralık 2018 09:46
15     0
Bu Okulun bulunduğu bölgede başka bir okulda çalışıyorum. Okulun veli potansiyeli de zengin ailelerden oluşmuyor. Okul müdürünün çabaları takdire şahan. Öğretmenlerde müdürlerini çok seviyorlar.
racama
28 Aralık 2018 09:21
11     0
Bütün bunların devlet okulunda yapılması çok güzel. Bunu gerçekleştiren kadroya (hepsine) tebrikler.
metci
28 Aralık 2018 01:07
11     4
Okul çok güzel ama devlet okulları arasındaki bu uçurum, eğitimde fırsat eşitliğine ters... Keşke tüm okullarımız böyle olabilse...
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023