Egitimhane.com
Ana SayfaForumDosyalarHaberlerOkullarTest ÇözOkul Yardım
Serbest KürsüDernekSitelerKitaplığımızGaleriVideolarAtama Rehberi
Yerel Forumİndir!VideolarİlkokumaAramaİletişimTüm Linkler
 
Egitimhane.Com  |  Eğitim-Öğretim  |  Eğitim-Öğretim  |  Konu: Tarih Şeridi
.
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 14
Konu: Tarih Şeridi
(Okunma Sayısı 341445 defa)
tekbaba
Uzman Üye
*****
Mesaj Sayısı: 1514
Tarih Şeridi...
03 Ara 2006 23:20:27


 Tarih şeridi  ve performans ödevi arasında bir ilişki kurabilir miyiz?
tekbaba
Uzman Üye
*****
Mesaj Sayısı: 1514
Ynt: tarih şeridi...
03 Ara 2006 23:43:35


Hepinizden özür diliyerek bir şey yazmak istiyorum.Eğitim-öğretim bölümünde o kadar önemli konu var ki sadece bakmakla yetiniyoruz.Bilgisayar önümüzde sadece bakıyoruz,yazmıyoruz,cevaplamıyoruz.Bizi ilgilendirmiyor mu diye mi?siz öğretmensiniz her konuda bilgi sahibi olmanız,yazacak bir cümleniz keşke olabilseydi.Var fakat zahmet edip yazmıyoruz.Ben devrimi tamamladım.sizler için yeni yeni konular açıyorum veya açılıyor sizler sadece
bakıyorsunuz.lütfen yazın,fikir beyan edin.şu an çok üzgünm.özür diliyorum
ve bir daha yazmamayı düşünüyorum.sizlerin çoğu köylerde diğer öğretmenlerden geri kalmayın lütfen.saygılarımla
MİRKELAM
Uzman Üye
*****
Mesaj Sayısı: 202
Ynt: tarih şeridi...
04 Ara 2006 00:20:53


Öğrencilere kendi ailelerinin ya da kendi hayatının tarih şeridini yapmasını fakat bunu yaparken kronoloji yaprağı gibi değil de hayatında oluşan dönüm noktalarını veya kendi için çok önem arz eden olayları işlemesi performans ödevi olarak verilebilinir. Tabiki öncelikle öğretmenin konu hakkında çerçeveyi belirgin çizmesi gerekli.
Bahsttiğiniz ilişki buysa bence uygulanabilir. Nihayetinde performans ödevinin amacı araştırmak, öğrencinin bilgi birikimini paylaşıma sunmak.
tekbaba
Uzman Üye
*****
Mesaj Sayısı: 1514
Ynt: tarih şeridi...
04 Ara 2006 16:51:46


Sayın hocam;
Ben konuya başka bir gözle bakmama müsaade eder misiniz?Tarih şeridini resim kağıdına veya resim defterine basit olarak çizdirsek,her öğrencinin çantasında olsa,bir konu işlerken, çıkarın bakalım tarih şeritlerini desek,hep beraber işlesek daha cazip olmaz mı?Öteki tarafta bir öğrenci veya biz işliyorduk.Haydi! Tarih şeridini her öğrencimiz kendi işlesin.İhmal etmemenizi rica ediyorum.
TMurat
Site Yöneticisi
*****
Mesaj Sayısı: 9040
Ynt: tarih şeridi...
04 Ara 2006 17:18:31


Geçen yıl sene başında değişen programla beraber iogm.meb'de tarih kavramının nasıl öğretileceğine dair yeni bir bilgi vardı. Sonraları çok aradım ama bulamadım.

Yanlış hatırlamıyorsam tarih kavramı öğretilirken tarih şeridi yerine önce kendi ailesinden başlanıp geriye gidilerek öğretilecek. Yani önce anne-baba ardından dede-nine ve daha eskisi şeklinde. 4. sınıf Sosyal bilgiler dersini işleyenler ilk konunun bu şekilde yapıldığını görmüşlerdir.
tekbaba
Uzman Üye
*****
Mesaj Sayısı: 1514
Ynt: tarih şeridi...
04 Ara 2006 18:47:21


Sayın TMurat kardeşim,benim amacım her öğrencinin çantasında olması taraftarıyım.Tarihsel olarak aile soy ağacının burada yapılamaz diyen yoktur.Nitekim bizim okulda 4. sınıf okutan bir arkadaşımız "SOSYAL BİLGİLER"dersinde tarih şeridi üzerinde yaptırdı Aile tarihini.Kimsede sen niye böyle yaptın diyemedi.Sevgiler.
Ayrıca bugün PAZARTESİ İZLENİMLERİMİ NEREYE YAZAYIM.
MİRKELAM
Uzman Üye
*****
Mesaj Sayısı: 202
Ynt: tarih şeridi...
05 Ara 2006 00:14:53


Sayın Tekin hocam. Tamam güzel demişsin. Bahsettiğiniz durum çok hoş. Ders işlerken hiç kimsenin arkasına dönmesine gerek kalmadan, öğrencilerin dokunup işleyerek kullanabilmesi açısından doğru, hatta çok işlevsel.
Fakat performans ödevi açısından, sadece bunu kendilerinin hazırlaması mıdır yani. Bahsettiğiniz, performans ödevi ile tarih şeridi arasındaki ilişki böyle bir olgu muydu?
Eğer böyleyse bu performans ödevinden çok derslerde kullanılabilecek materyal hazırlama ödevi olur. Affınıza sığınarak nacizane fikrimi beyan ettim.
Tecrübelerinizden faydalanmak isteriz.
tekbaba
Uzman Üye
*****
Mesaj Sayısı: 1514
Ynt: tarih şeridi...
05 Ara 2006 14:06:12


HOCAM,
Performans ödevi olarak dşünmeliyiz.Bu performans ödevinin,diğer performans ödevlerinden farklı olarak,zaman zaman kullanabileceğimizi belirtelim.Kısaca bu ödevin özelliğini kavrayalım.
 

relax61
Ziyaretçi
Ynt: tarih şeridi...
10 Ara 2006 17:48:06
bence tarih  şeridi bir proje ödevi olarak verilebilir.ayrıca ilişkilendirmeye gelince her dersle de ilişkilendirebiliriz.
mesela matematik dersi için ; matematikte olmuş önemli olay ve gelişmelerin bulunduğu bir tarih şeridi olabilir.
diğerleride bu şekilde yapıldığında öğrenciler için hem araştırma bilincini ortaya koyacak hemde ortaya çıkan sonuçlardan yapacakları sunum sonucu diğer arkadaşlarınıda  bilgilendirme imkanı doğuracaktır.
yilfer10
Tecrübeli Üye
****
Mesaj Sayısı: 88
(3. Sınıf Öğretmeni)
Ynt: tarih şeridi...
16 Ara 2006 12:53:44


arkadaşlar..müfettişler..grup toplantılarında..sınıftan tarih şeridinin kaldırılmasını istediler..sizler..sınıfta kullanıyor musunuz ?
TMurat
Site Yöneticisi
*****
Mesaj Sayısı: 9040
Ynt: tarih şeridi...
16 Ara 2006 13:06:15


yilfer öğretmenim tarih şeridi artık zorunlu değil. Bana gelen müfettişler "gerektiğinde" sınıfa asabileceğimi söylemişlerdi. Eski alışkanlık hala sınıflarımızı tarih şeridi "süslüyor!"
(kendi adıma söyleyeyim. Sınıfa asacak çok fazla malzemem yok. Tarih şeridini de kaldırısam sınıf boş kalır. Dil çıkaran )
tekbaba
Uzman Üye
*****
Mesaj Sayısı: 1514
Ynt: tarih şeridi...
16 Ara 2006 13:19:01


sayın hocam;
 Evet kullanıyorlar.Öğrencilerin kendilerinin yaptığı,çantalarında taşıdığı,tarih şeridini kullanıyorlar.Burada;aile tarihlerini,önemli bazı tarihleri işliyorlar.Müfettiş beyler!! İstediler diye öğrenciler tarih kavramından uzak mı kalsınlar yani?

ARKADAŞLAR:DEĞERLİ ÖĞRETMEN ARKADAŞIM (F.BEBEK. )HAZIRLADIĞI TÜM İLKÖĞRETİM SINIFLARIN KULLANILABİLECEĞİ 1. VE 2. YARIYIL NOT ÖLÇER ..ADLI DOSYA SİTEMİZİN DOWLAND-"DÖKÜMANLAR" BÖLÜMÜNE EKLENMİŞTİR.KENDİSİNE TEŞEKKÜR EDERİM.
duygucuk
Ziyaretçi
Ynt: tarih şeridi...
18 Ara 2006 21:05:16
sosyaldeki tarih şeridini nereden bulabiliriz?
tekbaba
Uzman Üye
*****
Mesaj Sayısı: 1514
Ynt: tarih şeridi...
18 Ara 2006 23:02:50


sayın "duygucuk" hocam kaçıncı sınıfı okuttuğunuzu bilemiyorum,ama kitaplarda tarih şeridi diye bir konu veya bölüm yok.Tarih şeridi;öğrencilerin tarih kavramını öğrenmeleri için kullanmaktayız.
Öğrencilerinize siz hazırlattırabilirsiniz.GÖRSEL SANATLAR dersinde.Tarih yazı ile başlar.Önceki devirler var.Taş devri - cilali taş devri-maden devri diye...devam eder.
SONRA;
1-İLK ÇAĞ
2-ORTA ÇAĞ
3-YENİ ÇAĞ
4-YAKIN ÇAĞ
Olarak 4 ana bölümden oluşur.
Tarih şeridinde;Belirtilen önemli tarihler vardır;
BATI ROMA İMP YIKILIŞI
FRANSIZ İHTİLALİ
İSTANBULUN FETHİ...
Bu Tarihler çağ yıkıp-çağ açmışlardır.İnşaallah yardımcı olmuşumdur.
ALİ BABA
Yeni Üye

Mesaj Sayısı: 3
Ynt: tarih şeridi...
19 Ara 2006 06:43:02


arkadaşlar tarih şeridi kalktı. bunun yerine zaman şeridi geldi. farkı mı? anlatayım. zaman şeridinde çağ kavramı yok. sadece milat, mlattan önce ve sonra ile yakın tarih( atatürk ile ilgili olan yerler daha ayrıntılı) olacak.
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 14
.  

Benzer Konular:

Egitimhane.Com  |  Eğitim-Öğretim  |  Eğitim-Öğretim  |  Konu: Tarih Şeridi


MySQL KullanıyorPHP KullanıyorPowered by SMF 1.1.19 |SMF © 2006-2011, Simple Machines LLCXHTML 1.0 Uyumlu!CSS Uyumlu!
Bu Sayfa 0.063 Saniyede 17 Sorgu ile Oluşturuldu
 

Egitimhane.Com ©2006-2023 rss