Bakan Selçuk: Normalleşme Süreci Devam Ederse Okulları 1 Haziran'da Açarız

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN TÜRK'te önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, "Normalleşme süreci beklendiği şekilde devam ederse okulları 1 Haziran'da açarız." dedi.

Bakan Selçuk, CNN Türk canlı yayınında "Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge" programına katılarak soruları yanıtladı, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Uzaktan eğitimin 31 Mayıs'a kadar devam edeceği anımsatılarak, "Her şey yolunda gider, normalleşme planları hayata geçerse okullar ne zaman açılır?" sorusu üzerine Selçuk, "Normalleşme süreci beklendiği şekilde devam ederse okulları 1 Haziran'da açarız. Toplumun bilgisi dahilinde, Bilim Kurulu'nun önerileri, Bakanlıklarla aramızdaki iletişim, kabinede Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde yapılan çalışmalar, bunların hepsi yapılan istişareler neticesinde bir yere bağlanıyor." ifadelerini kullandı. 

Selçuk, sadece eğitim değil, ekonomi, turizm, hizmet sektöründe normalleşmenin bir bütün olarak görülmesi gerektiğini vurgulayarak, okulların bir an önce açılmasını temenni ettiklerini aktardı.

"Her şey yolunda giderse kısa bir süre için mi okulların açılacağı" şeklindeki soruya Bakan Selçuk, şu yanıtı verdi:

"19 Haziran okulların kapanma tarihi. 19 gün için açılır tabii. Öğretmenlerimizden, velilerimizden, öğrencilerimizden on binlerce talep alıyoruz. Mümkün olduğu kadar kısa sürede açılmasıyla ilgili bir beklenti var. Bizim açımızdan önemli olan çocuklarımızın sağlığı, onların güvenliği. Bu konuda emin olduğumuz anda okullarımızı açarız."   

"Simülasyonlar devam ediyor. Bir hafta içinde de neticelenmiş olacak" 

Bakan Selçuk, "İster 1 Haziran'da ister eylülde olsun, öyle görünüyor ki Türkiye, bu salgının yapısı gereği tedbirleri almaya devam edecek. Buna da hazırlıklı mısınız? Okul yapılarında birtakım değişiklikler, sosyal mesafe gibi çalışmalar da yapıyor musunuz?" sorusuna karşılık, şöyle konuştu:

"Bazı modelleme çalışmalarımız var. Örneğin, LGS yapılacak, kaç sıramız, sınıfımız var, Türkiye'deki yükseköğretimdeki bazı kurumlar, kuruluşlar da dahil olmak üzere çeşitli senaryolar üzerinden çalışıyoruz. Çocuklarımızı ne şekilde oturtursak bütün sıralarda sosyal mesafeyi dikkate alacak şekilde tedbirimizi almış oluruz. Bununla ilgili simülasyonlar devam ediyor. Bir hafta içinde de neticelenmiş olacak. Böyle baktığımızda da şunu görüyoruz; Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda okulların açılması halinde ya da sınavlar esnasında nasıl oturulmalı, ne kadar mesafe olmalı, öğretmenler neye dikkat etmeli, bütün bunlarla ilgili her birinin animasyon yaparak denemelerini yapıyoruz.

Yani çocuklarımızı ve öğretmenlerimizi okulun içine animasyonla alarak hangi sırayla, ne kadar mesafeyle, öğretmen nerede duracak, öğrenciler ne kadar aralıkla hareket edecekler vesaire bütün bunları çalışıyoruz." 

Selçuk, "1 Haziran'a hazır mısınız?" sorusuna da "Bize 'Pazartesi günü okul başlıyor' deseler biz başlarız, hazırız. Çünkü okulların dezenfektanlarla temizlenmesi, okullarda alınacak tedbirler, bununla ilgili altyapı, bu işlerin tedbir kısmına yönelik birçok husus meslek liselerinde ele alınan konular, üretim bandımızda olan birçok ürünü burada devreye sokmamız, alınacak tedbirlere katkı sağlamamız mümkün. Biz hazırız, çok net olarak." sözleriyle yanıt verdi. 

"Öğrencinin lehine bir bakış açısıyla sorumlu sınıf geçme söz konusu olacak" 

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, öğrencilerin birinci dönem notlarına göre, not ortalamaları ne olursa olsun bir üst sınıfa geçeceği, zayıf notları olanların da bir üst sınıfa sorumlu olarak devam edeceği yönündeki açıklamaları anımsatılarak, "Sorumlu geçmek ne demek? Nasıl bir geçiş olacak?" sorusuna karşılık, derslerle ilgili ayrı sınavların olduğuna işaret etti. 

Olağanüstü bir süreçte çocukları birinci dönemde zayıf not aldıklarına bağlı olarak sınıfta bırakmalarının ya da onları başka problemlerle karşı karşıya getirmelerinin doğru olmadığını vurgulayan Selçuk, "Öğrencinin lehine bir bakış açısıyla sorumlu sınıf geçme söz konusu olacak, üst sınıflarda bu sorumluluklarını yerine getirmek kaydıyla." dedi. 

Çocukların bir üst sınıfın derslerini anlayabilmesi için bu senenin derslerini içselleştirmesi, anlaması gerektiğine işaret eden Selçuk, işlenen bütün konuların sarmal bir yapısının bulunduğunu, ilkokul 4. sınıftaki bir konuyla lise 2. sınıftaki bir konunun birbirine bağlı olduğunu anlattı. 

Telafi eğitimleri 

Bakan Selçuk, telafi eğitimlerinin nasıl yapılacağına ilişkin soru üzerine, veriye dayalı olarak her bir öğrencinin bilmesi gereken kazanımların olduğuna işaret etti.

Çocukların mart ayından bu yana sadece akademik konularla ilgili bir ders içeriğiyle karşı karşıya bulunduğunu bunun tek başına okuldaki eğitimin karşılığı olmadığını belirten Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Birincisi televizyonla eğitim bir telafidir. İkincisi internet desteği ki her bir çocuğunuzun her bir öğretmenimizin internette EBA'da ne kadar kaldığı, neler öğrendiği, ödevlerini yapıp yapmadığı, kendisine yöneltilen soruları cevaplayıp cevaplamadığı bunların her birini kişi bazında görebiliyoruz. İnternetteki eğitiminin de ölçüsünü oradan anlayabiliyoruz. Bu da yani internet, televizyon tabanlı eğitim de bir telafidir. Üçüncüsü de yüz yüze telafi kısmı vardır. Telafi kısmının yüz yüzesi; diyelim ki 1 Haziran'da okulları açtık, bizim telafimiz başlar. Diyelim ki eylülde açtık, hemen başlar." 

Telafi eğitimlerinin sürecinin ne kadar olacağı sorusuna karşılık da Selçuk, bunun ölçme değerlendirme setleri aracılığıyla, öğrencilerden örneklem alarak ne kadar eksiği olduğunun belirlenerek saptanacağını kaydetti.

Selçuk, bu sürecin bölgelere, dezavantajlı çocukların durumuna, okul türlerine göre yapılacak belirlemeler ışığında farklı olabileceğini vurgulayarak, telafi süresinin hem genel hem de öğrenciye özel olarak belirleneceğini aktardı. 

Her öğrenciyi kişisel olarak saat saat izleyen, ona günlük, haftalık, yıllık program çizen yapay zeka temelli bir akademik destek yazılımlarının bulunduğunu anımsatan Selçuk, çocukları şahıs bazında da belirli sınıflarda izleme imkanına sahip olduklarını kaydetti. 

Bir başka soru üzerine, televizyon ve internet tabanlı eğitim sürecinin iyi gittiğini ama yapılması gereken çalışmaların, altyapıda desteklenmesi gereken süreçlerin bulunduğunu vurgulayan Selçuk, en az yüzde 90'a yakın iyi bir sürecin olduğunu yaptıkları ölçümlemeler ve geri bildirimlerle saptadıklarını anlattı. 

Bakan Selçuk, birçok dünya ülkesiyle de bu çalışmaları paylaşma imkanına sahip olduklarını, çalışmaların bir başarı hikayesine dönüştüğünü kaydetti. 

Ailelere önerilerinin sorulması üzerine Selçuk, her çocuğa özel yaklaşım sergilenmesi gerektiğine işaret etti. Ziya Selçuk, ailelerin çocuklarla ilişkisinin de önemli olduğunu vurguladı. 

"Mesele eve kapanmış olmak değil, mesele düzgün program yapmak." ifadesini kullanan Selçuk, yaşanan süreçte öğrencilere yönelik günlük program önerilerinin yayınlandığını, bu programın da televizyon ve Eğitim Bilişim Ağı'ndaki (EBA) eğitim saatleriyle ilişkili planlandığını dile getirdi.

"Yasak" bakış açısıyla bir yere varılamayacağına dikkati çeken Selçuk, "Çocuklar, ne tamamen serbest bırakılmalı ne de küçük bir çember çizip ona sıkıştırılmalı. Önemli olan geniş bir çember çizmek, çocuğa bu çemberin içinde istediği şekilde hareket edebileceğini söylemektir." ifadesini kullandı. Selçuk, sınırı olmayan çocuğun kişiliğinin gelişmeyeceğini vurguladı.

Uzaktan eğitimle ilgili soru üzerine Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı vizyon belgesinde, uzaktan eğitimin güçlendirilmesine, eğitim sisteminin karma modele doğru yönlendirilmesine yönelik çalışmaların da bulunduğunu hatırlattı.

EBA'yla ilgili çalışmaların yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) önce olduğunu bildiren Selçuk, şöyle devam etti:

"Orta vadede şunu göreceksiniz: Bir lise öğrencisi bütün derslerini sınıfta almak zorunda değil. ABD'den, Kanada'dan, Almanya'dan, Türkiye'den uzaktan ders alır, o da bizim akredite ettiğimiz dersse biz onu kredilendirir ve çocuğun notuna sayarız. Türkiye, böyle bir yere doğru gidiyor. Amacımız şu, bir çocuk günde 8 saat ders alır, 5-10 dakikalık teneffüslerle sürekli akademik bilgi alırsa çocuklar derinleşemezler, sosyal faaliyetlere vakit ayıramazlar. Arkadaşlarıyla sosyal sorumluluk projelerini yapamazlar. Çocuklara okulda zaman tanımak lazım, sürekli akademik dersle biz bir yere varamayız."

Uzaktan eğitimin, öğrencilerin derinleşmesine de katkı sağlayacağını dile getiren Selçuk, öğrencilerin artık uluslararası dersler, sertifikalar alması gerektiğini bildirdi. 

Selçuk, Kovid-19 sonrası, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının başlamasının ardından  öğrencilerin motivasyonunun artırılmasına, öğretmen eğitimine yönelik yapılacaklarla ilgili de planlamalara gidildiğini aktardı.

"LGS'de bütün senaryoyu çalıştık"

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 7 Haziran'da yapılacak merkezi sınavla ilgili açıklamalarının sorulması üzerine Selçuk, LGS'yle ilgili Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı'nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamada bulunacağını belirttiğini hatırlattı. Ziya Selçuk, bu konunun Sağlık ve İçişleri bakanlıklarını da ilgilendiren, görüş alışverişlerine bağlı üst bir mesele olduğunu dile getirdi.

Selçuk, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Sağlık Bakanlığıyla bu konuda bir toplantı yaptık. Bizim elimizde bir işlem tablosu var. Bir öğrenci sabah evinden nasıl çıkacak, kiminle çıkacak, yoldaki süreç nasıl işleyecek, okula girişteki düzen nasıl olacak, giriş kapısından, sınıfa nasıl girilecek, sınıfta oturma düzeni nasıl olacak? Temizlikle, dezenfeksiyonla iligili süreç nasıl işleyecek? Çocuğun masasına ne konulacak? Bütün bunların senaryosunu çalıştık. Çocukları riske atacak hiçbir kararı almayız. Riskin olmadığı, etkili, uygun tarih ne ise ona da karar verilir, velilerimiz hiç merak etmesin."

Çocukların motivasyonu düşünüldüğü için sınavda yüz yüze eğitim dışındaki içeriklerden soru sorulmamasına karar verildiğine dikkati çeken Selçuk, LGS konusunda problem çıkmaması için her türlü hazırlığın yapıldığını vurguladı. 

Uzaktan eğitimle ilgili soru üzerine Selçuk, uluslararası platformlarda toplantılar düzenlendiğini, Türkiye'nin bu konudaki tedbirlerinin uluslararası makalelere dönüştürülmesi için çalışma yapıldığını bildirdi. Selçuk, internet ve televizyon tabanlı eğitimle ilgili Türkiye'nin yaptıklarının dünya ülkeleriyle paylaşıldığını anlattı. 

Sınıf geçmenin nasıl olacağına yönelik açıklamalarının hatırlatılmasının ardından Selçuk, şunları kaydetti:

"Yönetmelik ve mevzuat gereği biz sınav yapmak, not vermek zorundayız. Okulların açık olması durumuna göre yapılmış yönetmelik var ve biz o yönetmeliğin gereğini yapmıyoruz. Sınav, ölçme değerlendirme yapmak, okullardaki faaliyetleri yürütmek gerekiyor ama koronavirüs nedeniyle bunları yapmıyoruz. Bizim mevzuat tedbiri almamız gerekiyor. Yönetmelikte olağanüstü şartlara uygun bir değişiklik yapmamız gerekiyor, zamanı şimdi geldi. Bir yönetmelik çıkacak, bu yönetmelik hukuken çıkmak zorunda."

 

CNN TÜRK

30 Nisan 2020 01:13 Okunma: 12587
Yorumlar:
dalambert
01 Mayıs 2020 22:11
8     1
Çok tatlı dilli,öğretmenin aleyhine çok güzel çalışıyor.
HAMZA97
01 Mayıs 2020 10:07
19     0
Çok sacma olmus okullar kapandi demek zor mu .Yazin dugun gibi toplu etkinlikler iptal edilmeli 3 hafta okulu ac.Viruse yayil demektir.Kimse göndermez .Ögretmene baski icin bazi mudurler eba kullanim sayilarini watsapp tan gönderip baski yapiyorlar.Eba yi kullanmayan kötü ögretmen olup secme durunu geri ögrenciler verip ögretmeni itibarsiztiriyorlar.
malis11
01 Mayıs 2020 08:34
3     0
Zor
Deniz_03
01 Mayıs 2020 00:10
10     1
Adliyeler bile 15 hazirana kadar kapalı,
Okulların açılması çok zor...
Nurgül54
30 Nisan 2020 20:47
8     0
evde hayat var
daywalker_01
30 Nisan 2020 19:56
6     1
Böyle taksitli erteleme gibi yapılırsa olacağı bu.e tabi velilerde bıktı cocuklarindan....ama bakanımızın böyle bir açıklama yapması tuhaf bana göre.ya hep olsun yada hiç olmasın....
RhEmek
30 Nisan 2020 17:22
9     8
Sağlık sektörünün başarısı veya başarısızlığı "18 yılın birikimi ile" olmadığı gibi bakanlık bileşenlerinin de özveri noktasında sınıfta kaldığını söylemek mümkün değildir.
yselimc
30 Nisan 2020 15:45
12     22
Gerçekten içinden çıkılmaz bir durum. Eğer vakanın 0 olması beklenirse, aşı bulunana kadar okullar açılmaz. Bugün sağlık sektörünün başarısı 18 yılın birikimi ile oldu. Maalesef Milli Eğitim sınıfta kaldı. Yıllarca o sistem bu sistem değiştirip dururken sınıflar kalabalıklaştı,okullarda temizlik baştan savma,depolar sınıfa dönüştürüldü.
seherr
30 Nisan 2020 14:27
18     2
Okullar açılırsa öğrenciler servislere nasıl binecek.Zaten zaman zaman iki kişilik koltuklara üç kişi oturduklarını biliyoruz.Fiziki mesafeyi nasıl ayarlayacak çocuklar.Sınıflar kalabalık mevcutları fazla olan okullarda bu nasıl olacak.Şimdiden ben düşünmeye başladım.
mahmut29
30 Nisan 2020 14:27
9     2
Bence Haziranda 2 Haftalığına Okul Açılmaz. Rabbim Hayırlısını Versin.
muallimmusa
30 Nisan 2020 14:23
18     0
Eylül den önce de okulların açılmaz gibime geliyor. Belki 8 lere ve lise son sınıflara açılır. Sınıfta 5-10 öğrenci olacak şekilde. Okulların tümüyle açılması 2. dalga getirebilir Allah korusun. Bunu bakanlarımız bizden daha iyi biliyordur. Belki ağustosta duruma göre açılır ama bence eylülden önce açılmaz.
Uzaktan eğitim de artık uzatılmamali. Gerekirse Haziran temmuz Ağustos yaz tatili ilan edilsin. Bize de ek ders verilmesin. Sürecin uzaması fayda vermez.
ekremerden
30 Nisan 2020 13:53
12     1
Bence de tatil moduna girilmesin ve izolasyon kuralları ihlal edilmesin diye parça parça tatil veriyorlar
şule27
30 Nisan 2020 13:29
38     1
Çocuklarını okula göndermek isteyen velilerim var. Ama tek düşünceleri çocuklarını evden uzaklaştırmak. Okul ne güzelmiş, kafamız dinleniyordu diyorlar. Sağlık onlar için rahatlıktan sonra geliyor.
yakamoz95
30 Nisan 2020 12:36
11     1
Önce sağlık..
gkhn38
30 Nisan 2020 12:33
15     1
o kadar öğrenciyi okula taşıyıp hijneyi sağlamak kolay mı. Sınıfı okulu temizlemekle kurtaracaklarını mı sanıyorlar. Hangi öğrenciye maske yetiştirecekler . Şehirleri geçtim köylerde bile karantinalar varken okul açmak risk değil de nedir. 1 vakaya okulları kapattınız sağlam karar ama 0 vaka olmadan da okulu açmak gerçekten de mantıksız olur. Okullar açılsın diye ısrar eden Abuzer kadayıfları kim anlam veremiyorum.
sahan+
30 Nisan 2020 12:32
13     1
bence eylül ayına kadar okul açılmayacak. bakanımız durumlar elverirse açabiliriz diyor. kesin değil. böyle söylemesinin bence iki nedeni var:
1. canlı ders, okul umudu, öğretmenlerin uzaktan eğitim süreci... gibi konuların diri tutulması.
2. hala çalıştığımız yerlerimizdeyiz. bir kısım memlekete gitti ama çoğunluk evde. nisanın basında ya da iki gün önce eylül e kadar okulu açmıyoruz derse büyük bir sirkülasyon olur. onun için bence zaman kazanıyorlar.
İMPARATOR1
30 Nisan 2020 12:07
16     1
Sosyal mesafeye uymayız, maske takmayız. Bırakın Haziran ayını Eylül de bile zor okulların açılması...
dalambert
30 Nisan 2020 11:47
24     4
Açın 1 Haziran'da sizde rahatlayın;herkes rahatlasın.Sayenizde ağız tadıyla alalım şu virüsü,sınıf mevcutlarından haberi yok,öğretmenin nasıl duracağı,öğrencilerin nasıl duracağı üzerine çalışmalar yapılıyormuş;yersen.
hagrid34
30 Nisan 2020 11:47
24     2
Sayın bakanın okul ortamından bihaber olduğunu bir daha anlamış olduk.
ufukbey
30 Nisan 2020 11:41
9     3
benim fikrim eylülde bile zor açılır bekleyip göreceğiz.
reeemat
30 Nisan 2020 11:38
15     1
Bakanımızıda anlayamıyorum. Okulların açılması sanki "hırsa" dönüşmüş. Kimse ya da dış güçler mi okulların açılmasını engelliyor. Sağlık sebebi ile ilgili bir durum. Beklenecek...
Yapılan konuşmalar öğretmenleri, velileri öğrencileri rahatsız etmemeli.
Mavide
30 Nisan 2020 11:37
4     1
Italya eylül diyor sebep olarak italyan ailesinin geniş olması gösteriliyor. Almanya vb erken açacak cunku aile yapıları çekirdek. Bu durumda biz ne yapmalıyız bilmem. Ama şehir bazında okullar farkli tarihlerde telafi yapabilir fakat yine de çocukları okullara getiren veli kalabalığı sürü bağışıklığını hızlandırabilir olan saglik çalışanları ve ailelerine olur. Eve bile gidemiyorlar.. onlara yazık.
Mavide
30 Nisan 2020 11:36
4     3
Italya eylül diyor sebep olarak italyan ailesinin geniş olması gösteriliyor. Almanya vb erken açacak cunku aile yapıları çekirdek. Bu durumda biz ne yapmalıyız bilmem. Ama şehir bazında okullar farkli tarihlerde telafi yapabilir fakat yine de çocukları okullara getiren veli kalabalığı sürü bağışıklığını hızlandırabilir olan saglik çalışanları ve ailelerine olur. Eve bile gidemiyorlar.. onlara yazık.
göbekligeneral
30 Nisan 2020 11:32
11     1
Ataöğretmenin dediğine katılıyorum.okullar açılsın diye yoğun talep varmış.ya bunu diyenler bu ülkede yaşamıyor,bilinçsiz ya da bakan halkın nabzını yokluyor.
basogretmen16
30 Nisan 2020 11:11
20     2
Hemen açılsın okullar zaten,canın ne önemi var.3 hafta okullar açık kalsın ki öğrencilerimiz uzaya roket fırlatsın o 3 hafta sonunda. Şu tür söylemler yüzünden millet eve girmiyor artık.
yücel Ali
30 Nisan 2020 10:10
36     1
Adliyeler ve icra daireleri 15 hazirana kadar kapalı iken hatta camiler kapalı iken durmadan okulların açılması konusunun ortaya atılması saçmalık.
laylaylom_
30 Nisan 2020 10:09
28     1
Özellikle küçük yaş grubu da kesssin sosyal mesafeyi ayarlayabilir. Aynı dondurmayı yalamayın, aynı şişeden su içmeyin diye diye dilimizde tüy bitiyor. Tenefüslerde de 200-300 öğrenciyi küçücük bahçeye bölüştürürüz artık. Herkese bir çember çizeriz tenefüste o çemberden çıkmazlar.
Unexpected
30 Nisan 2020 09:35
5     1
abov38 hocam. turk telekomdan uzak durun. baska alternatifiniz varsa
mrcmrt
30 Nisan 2020 07:25
3     8
Bence bakanlığın düşüncesi çocuklar tenefüsler de Sosyal mesafeyi gözetlerlerse hiçbirşey olmaz. Anladıgım bu
nez_50
30 Nisan 2020 05:02
32     1
1 Haziran'da eğitime başlayalım iyi güzel peki 40 öğrencimle sınıfta zor adım attığımız bir okulda nasıl eğitim vereceğiz bu konuda da açıklama yapılır sanırım. Okulumuz kalabalık bir okul ve malumunuz çocuklar küçük ve çoğu zaman wclerde oyun oynarlarken topluyoruz. Sürekli yerlerde sürünüyorlar. Bu çocukları virüsten korumamız imkansız şu durumda en son açılması gereken yerler okullar. Şahsen ben kendi çocuğumu okula götürmem bu süreçte. Böyle ay ay uzatmanında bir anlamı yok koskoca üniversiteler bu dönemi kapattı biz ay ay beklemedeyiz bu da geriyor insanları. Umarım hepimiz için en az hasarla atlatacağımız bir süreç olur.
abov38
30 Nisan 2020 03:24
8     6
2. sınıflara uzaktan eğitim gelecek diye korkuyorum. İnternet bağlantısı için başvuru yaptım. Hala 1 ay oldu ttelekom görevlileri gelecek. Komik kısmı telekom binası ile evimin mesafesi 4km.
Oguz3838
30 Nisan 2020 02:37
34     2
Eğer 1 Haziran itibariyle en az risk dahi kalsa okullar açılamaz.
Allah muhafaza...

''Yetkililerin okul ortamından haberi yok.''

''Karar mercileri verdikleri kararı ve bu kararın etkileyeceği kesimi tanımıyor.'' diyorduk ya...

Hepimizi haklı çıkarmak için gayret gösteriyorlar sanki.

Eğitim er ya da geç telafi edilir. Lakin 1 çocuk bu virüsü kaparsa ailesi, akrabaları, komşuları, arkadaşları tehlikeye düşer. Ve böyle böyle milyonlarca çocuk düşünün. Oyun değil bu ve hepimiz ilk defa böyle bir şeyle karşı karşıyayız. Bin düşünüp bir konuşmak lazım.
Deniz_33
30 Nisan 2020 01:53
44     2
Böylesi söylemler yüzünden çarşı pazar günlerdir bayram yeri gibi. Millet tehlike geçti sanıp rehavete kapılmış.. Allah sonumuzu hayretsin . Tek derdimiz Haziranda 3 hafta okulları açmak olmuş.
ataogretmen
30 Nisan 2020 01:39
45     2
Okullar açılsın diye on binlerce talep yapanlar kim acaba merak ettim. Çevresinde bu hastalığa yakalanmış birileri yok sanırım onların. Hep bu medyaya verilen virüsle savaşta biz süperiz mantığından etkileniyor insanlar. Bu mantık virüse karşı alınacak önlemlerde halkın gevşemesine neden oluyor. Bir gün önce karantina yapıp bir gün sonra okulların açılabileceğini düşünmek nasıl bir mantık.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK