Milli Eğitime Milli Takım Ruhu

Ülkemizde, milli maçlar gerçekten milli bir mesele olarak algılanır. Takımımızın başarısı için yediden yetmişe herkes gönül birliği içindedir. Başarılı olmak için herkes en iyi oynayan oyuncaların takımda yer almasını ister. Hiç kimse kötü de oynasa tuttuğum takımın bir oyuncusu milli takıma girsin diye düşünmez. Kimse kötü de oynasa benim adamım, akrabam takıma girsin diye uğraşmaz.

Maça çıkılınca millet tek yürek olur. Önemli olan başarılı olmaktır. Hatalı bir pas verdikmi herkes üzülür, gole yaklaşırken herkes heyecanlanır. Bir de gol atılınca 80 milyon o golü kendisi atmış gibi sevinir. Gol atanın dini, mezhebi, memleketi, siyasi düşüncesi önemsenmez. Çünkü o gol Türkiye için atılmıştır.

Milli maçlarda takımımız da ekip ruhuyla hareket eder. Canla başla mücadele edilir. Kimse illaki golü ben atayım diye maçı riske sokmaz. Gerektiğinde pas verir. Takım içinde de bu solcudur, bu alevidir, bu milliyetçidir, buna pas atmayayım gibi bir düşünce asla taşınmaz. Orada tek gerçek vardır. O da herkesin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğudur. O takımın 80 milyon vatandaşımızı temsil ettiğidir.Orada ayrı gayrı yoktur. Tek millet, tek yürek vardır.

Gelelim milli eğitime; Milli eğitim işleri, ülkemizin geleceği açısından önemli bir milli meseledir. Maalesef ülkemizde bir türlü amaçladığımız eğitim hedeflerine ulaşılamamaktadır. Son yıllarda defalarca Bakanlık bürokratları topluca görevden alınmış, yerlerine yeni atamalar yapılmış (takım değiştirilmiş) ancak sorun asla çözülememiştir. O zaman sorunu doğru teşhis etmek gereklidir.

Bu güne kadar milli takım oyuncularından herhangi birinin siyasi düşüncesi, memleketi veya meşrebinin gündeme geldiği görülmemiştir. İşte Milli Eğitimimizin ıslah edilememesinin temelinde yatan yegane sorun milli eğitime bu ruhla yaklaşılmamasıdır.

Milli eğitim işlerine de milli takım ruhuyla yaklaşırsak tüm sorunlar kendiliğinden çözülecektir. Kimliğiyle uğraşmadan, işini en iyi yapacak eğitimcileri yönetime getirirsek onların başarıları ülkemiz adına olacaktır. Yoksa bizim partiden olsun, bizim şehrimizden olsun, bizim akrabamız olsun, bizim sendikadan veya bizim dernekten olsun, arkadaşımız olsun mantığıyla yapılacak yönetici görevlendirmeleriyle hayırlı bir netice almak mümkün olmayacaktır. Olmadığı da defalarca görülmüştür.

Eğitimde başarı, takım oluşturmadaki hatanın kabullenilip, milli eğitime milli maç ruhuyla yaklaşılmasıyla ancak çözülecektir. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere devlet yetkililerinin, siyasilerin, STK’ların ve vatandaşların meseleye bu gözle bakmaları mühimdir.

Milli eğitim meselemiz, milli maçtan daha önemsiz değildir.

 

Doğan CEYLAN

29 Kasım 2019 22:52 Okunma: 4672
Yorumlar:
selek03
03 Aralık 2019 19:15
4     0
Milli Eğitimdeki takım ruhu dedikleri şey insanları ötekileştirerek sadece kendi sendika üyesini veya kendisi gibi düşünenleri bir yerlere getirip koltuk kapmaktan öteye gidemedi maalesef...
harovan
02 Aralık 2019 00:02
2     0
Yani diğer bir deyişle, altyapısı olmayan hevesle parlayan ve sönen bir başarı ruhu...
php_korsan
01 Aralık 2019 23:03
2     0
10 sene boyunca hepimiz domates yetiştirelim.Sadece 1 tane s400 füzesi alabiliyorsun.Alin size yüksek teknoloji ve bilginin gücü.Gunun birinde çocuklarımız ogretmediklerimiz için bizden nefret edecek.
İMPARATOR1
01 Aralık 2019 13:29
14     0
Milli takımdakiler milli ruh için oynamıyor. Para için oynuyorlar. Para verme bak koşuyorlar mı ? Öğretmene yoksulluk sınırı altında ücret ver sonra o ruhu bekle. Liyakatsiz yöneticiler,sınıf seçmeler gibi yüzlerce adaletsizlik olan bir yerde milli ruh beklemek ne kadar doğru. Öğretmenin milli ruhu vicdanıdır.
php_korsan
01 Aralık 2019 12:57
5     1
Benim kavga ettiğim, beni savcılığa veren okul müdürü şimdi merkezin en süper okuluna tekrar müdür oldu.Bizde takım ruhu, bir işi sonuna kadar bitirme işi bitmiş artık.
neo24
01 Aralık 2019 12:10
5     0
"Kimse kötü de oynasa benim adamım, akrabam takıma girsin diye uğraşmaz..."
Yöneticilerin yüzde 80 nini değiştirin o zaman
php_korsan
30 Kasım 2019 22:04
3     3
TV kanallarında her akşam gece 03lere kadar konuşulan konu nedir hep siyaset...Bizde 600 bin öğretmen adayı ve bir 600 bin de başka meslekten herkes öğretmen olmak istiyor.Finlandiya sadece psikoloji bölümüne geçen sene ülke çapında 3 öğrenci kabul etmiş.Biz kppsyi geçen herkesi Finlandiya master derecesi almislari bile 50 mülakattan geçirip öğretmen yapıyor.Ogretmen olanlara da her türlü yetkiyi ve doktor maaşını veriyor.Ulkede en prestijli meslek doktorluk değil öğretmenlik.
yunusogtem
30 Kasım 2019 19:16
1     0
''Eğitimde başarı, takım oluşturmadaki hatanın kabullenilip, milli eğitime milli maç ruhuyla yaklaşılmasıyla ancak çözülecektir. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere devlet yetkililerinin, siyasilerin, STK’ların ve vatandaşların meseleye bu gözle bakmaları mühimdir.''

çok haklı , Baştan aşağı uygulanması lazım , Liyakat şart
php_korsan
30 Kasım 2019 19:08
14     0
Şehrin birine 25 tane personel için acayip güzel müftülük binası inşa etmişler Allah razı olsun.20 trilyon harcanmış.Bu sene yine bütçeden en büyük pay diyanetin.
berkcan65
30 Kasım 2019 14:56
3     2
Her gelen ayrí bir ruhla geliyor ama gene buz güruhlaşıyoruz
php_korsan
30 Kasım 2019 12:20
8     1
Hindistan neden dünyada yazılımda birinci oluyor.Apple Microsoft neden Hint yazılımcılarıni ise alıyor?Cevap:Hindistan okul öncesi eğitimde oyun içinde önce matematiği öğretiyor.
php_korsan
30 Kasım 2019 12:08
7     1
1 tek hedef üzerine toplanan takım ruhu her şeyi başarır.Ornek: Formula yarışlarında pıt stop ekibi.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK