Milyonlarca Veli Soruyor! Okulda Korona Çıkarsa Ne Olacak?

Son dakika haberlerine göre, okulda pozitif vaka çıkması durumunda kurallara uyuluyorsa eğitim durmayacak. Birden fazla vakada sınıf eve gönderilecek. Öğretmende veya servisçide Kovid-19 tespit edilirse öğrenciler temaslı kabul edilecek. İşte bilmeniz gereken tüm detaylar...

Milyonlarca öğrenci ve velinin yanıtını merakla beklediği, “Okullarda Kovid-19 pozitif vaka çıkması durumunda ne olacak?” sorusuna Sağlık Bakanlığı açıklık getirdi.

Bakanlık, Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ne “Okullarda Kovid-19 pozitif vaka çıkması durumunda yapılması gereken uygulamalar” bölümünü eklendi.

Rehberde şu kurallar bulunuyor. Sınıfların en fazla 15 öğrenci ile sınırlı olmasına özen gösterilecek.

Okullarda Kovid-19’dan sorumlu olan kişi veya kişiler, öğrencilerin ve/veya öğretmenlerin okullarda bulunduğu tüm zaman dilimlerinde, okul içerisinde ve bahçesinde maskelerinin doğru takılıp takılmadığını kontrol edecek.

Görevli kişiler okuldaki herhangi bir olumsuz durumu okul idarecilerine ivedilikle iletecek. İl pandemi kurullarının aksi yönde kararı olmadığı sürece öğrencilerin okulda bulunduğu sürelerde maske takmaları sağlanacak.

Farklı uygulama 

Bir öğrencide Kovid-19 çıkmışsa, kurallara uygun şekilde maske kullanıldığı durumlarda öğrenci ve öğretmenler temaslı kabul edilecek ve okula devam edecekler.

Bu sınıftaki öğrenci ve öğretmenlerin, okul tarafından 14 gün boyunca en az iki ders saati arayla semptomları takip edilecek ve bunlar kayıt altına alınacak. Ayrıca, bu sınıftaki öğrencilerin teneffüs saatleri diğer sınıflardan farklılaştırılacak.

Aynı sınıfta öğrenciler ya da öğretmende olmak üzere ikinci pozitif vakanın görülmesi durumunda, sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilecek.

Okuldaki diğer öğretmenler ise temaslı kabul edilerek maske takmak koşuluyla okula devam edecekler. Öğretmenlerin 14 gün boyunca semptomları okul tarafından izlenecek.

İlk vakanın görüldüğü sınıfta öğretmenlerin kuralına uygun maske taktığı, öğrencilerin maske takmadığı ya da düzensiz taktığı durumlarda, sınfıtaki tüm öğrenciler yakın temaslı olarak kabul edilecek.

Öğretmenler ise temaslı kabul edilip maske ile çalışmaya devam edecekler. Öğretmenlerin ve öğrencilerin maske takmadığı ya da düzensiz taktığı durumlarda ise sınıfta yer alan tüm öğrenciler ile vaka çıkan sınıfta ders anlatan tüm öğretmenler yakın temaslı kabul edilecek.

Birden fazla vaka

Aynı sınıfta eş zamanlı (14 gün içerisinde) birden fazla vaka çıkması durumunda sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilecek. Bu öğrenciler eve gönderilecek ve 14 gün boyunca temaslı takibine alınacak.

Kovid-19’un ilk olarak bir öğretmende görülmesi durumunda, sadece öğretmenle ve öğrencilerin maske takmadığı ya da düzensiz taktığı durumlarda, öğretmenin eğitim verdiği tüm sınıflar ile tüm öğretmenler yakın temaslı kabul edilecek.

Diğer durumlarda öğrenci ve öğretmenler temaslı kabul edilecek ve 14 gün boyunca okul tarafından semptom takibi yapılarak okula devam edecekler.

Serviste Kovid çıkarsa ne olacak

Servislerde, öğrencilerden birinde Kovid-19 saptanması durumunda da yine maskeye bakılacak. Eğer servis şoförü/rehber personel, kurallarına şekilde maske kullanmış, öğrenciler maske takmamış ya da düzensiz takmışlarsa, öğrenciler yakın temaslı kabul edilecek ve bu servisteki öğrenciler eve gönderilerek.

14 gün boyunca temaslı takibine alınacak. Servis şoförü/rehber personel temaslı kabul edilip maske ile çalışmaya devam edecek. Semptomlar açısından kendilerini takip edecekler. Serviste öğrenci ve personel kuralına uygun maske takmışsa bu durumda öğrenciler temaslı kabul edilecek ve kuralına uygun maske takmak koşuluyla okula devam edecekler.

Okul öncesi, 1. 2. ve 3. sınıflarda kalem, silgi, açacak vb. malzeme alışverişinin sık olması nedeniyle tek bir pozitif vakanın çıkması durumunda tüm sınıf yakın temaslı kabul edilecek ve bu sınıftaki tüm öğrenciler eve gönderilecek.

Bu öğrenciler evde 14 gün boyunca temaslı takibine alınacak. Kreşlerde de öğretmen veya öğrencilerden birinin okula pozitif olduğu halde gelmesi durumunda, bu sınıftaki öğrencilerin hepsi yakın temaslı olarak kabul edilecek ve eve gönderilerek 14 gün boyunca takipleri yapılacak.

03 Ekim 2020 10:39 Okunma: 8080
Yorumlar:
laylaylom_
04 Ekim 2020 14:10
11     0
@D.Hoca7 hocam aynen öyle. Yeter ki evden gitsinler diye düşünüyorlar. Niye 2 gün, niye yarım gün soruları bitmiyor. 35 kişilik sınıfta ilk hafta 28 öğrencim geliyordu şimdi 32 oldu. Biri ameliyatlı bu sene göndermeyi düşünmüyor. Diğer ikisi de sonraki hafta gönderecek. Bence virüsten çekinen sadece biziz veliler artık bıktı nolursa olsun yeter ki gitsinler diyor. Hatta biri açık açık söyledi o kadar bıktım ki ne isterseniz almaya razıyım yeter ki 2-3 saat kafamı dinleyeyim.
D.Hoca7
04 Ekim 2020 11:15
14     0
Veliler sadece okulların bir an önce açılmasını, çocukları evden gönderip kafa dinlemek ve rahatça gezmek istiyor.
1. Sınıfım, 30 öğrencinin tamamı eksiksiz geliyor (sadece iletişim no ulaşılamayan 1 kişi var onun dışında sınıf full okulda)
Hatta mümkünse gün boyu okulda kalmasını istiyorlar veliler
Unexpected
03 Ekim 2020 19:12
11     1
Smyi hocam. Zenginlerden olen duymadigimiz gibi Fatih Terim 4 gunde iyilestigini acikladi. Onlar icin farkli tedavi var galiba.
m_aslan
03 Ekim 2020 18:14
4     0
Hiç de soran yok valla, ancak okul açılsa böyle olmuyor diyorlar. Hatta şu anda covid pozitif ilan velim diyor (!) .. Demek ki okul açılsa durumunu gözetmeyip gönderecek çocuğunu.
HLDD
03 Ekim 2020 15:25
12     0
A plani bir korona cikarsa
B plani iki korona cikarsa
alfabemizde 27 harf daha var
tarkan555
03 Ekim 2020 15:17
23     1
Milyonlarca velinin sordugu bir şey yok .Veli okul biran evvel acilsin cocuklar evden bir gitsin modunda .Veliler geneli hergun cocuklarin evde olmasindan bunalmiş .

Not ilkokul 1 kayitli 12 öğrencimiz oldu 11 geliyor 1 i grlmiyor o da ailecek koyde drğil .
Veliler aralarinda anlasmali gibi gelip ayni soruyu soruyorlar neden sadece sabah ders var öğleden sonra dersler ne zaman başlayacak diye tek tek soruyorlar
deeppurple
03 Ekim 2020 14:48
16     0
Vala benim gordugum velıler bana okullar ne zaman acılacak diye soruyor, hıc oku acılınca kovıd kaparsa nolur diye soran yok
hll-22
03 Ekim 2020 14:33
11     0
Pozitif çıkan biri 14 gün evinde karantinada bekliyorken milli eğitim öğretmenleri gözden çıkarmış galiba.Memurunu dışlayan sahip çıkmayan tek kurum.
php_korsan
03 Ekim 2020 14:30
12     0
Öğretmen eve giderse dedikodu çıkar yayılır okul boşalır bu yüzden öğretmen pozitif çıksa da ölç ateşini girsin dersine.Olacak bu
aretias28
03 Ekim 2020 14:27
5     0
Sonra Avrupa'dan turist istiyorlar..elin oğlu deli mi?
smyi
03 Ekim 2020 13:58
10     2
fakirler ve yaşlılar ölüyor zaten. onlarda ölsün bi zahmet. (zenginlerden ölen duymadım daha)
ümit üstel
03 Ekim 2020 12:58
5     1
sürü bağışıklığı diyosunuz da, sürü bağışıklığı dediğiniz şey için TR'de 50 milyon kişinin enfekte olması gerek. 50 milyon hastayı kaldıracak sağlık sistemi bu evrende yok... günde 250 bin kişi virüs kapsa 7 ay sonunda ulaşırsınız sürü bağışıklığına...
doganemin
03 Ekim 2020 12:09
5     9
@rentu öğretmenim, pozitif vakayla aynı ortamı paylaşmaya devam etmeyeceğiz. Genel bir yanlış anlaşılma var bu haberde ama sıkıntı, yine her zaman olduğu gibi yapılan açıklamanın net olmayışı, bizlerde değil.

"Pozitif çıkan öğrenci veya öğretmen okula devam etmeyecek. Karantinaya alınıp tedavisi yapılacak." Tersi bir durum gerçekten mantıksızlık zaten. Filyasyonda görevli kişiler boşuna uğraşıyor o zaman. Her yere girmek için HES kodu isterken, pozitif vakalı öğretmen veya öğrenci okula devam edecek şeklinde bir açıklama yapılmaz.

Bu kararlar, pozif vakanın görüldüğü kurumlardaki diğer öğretmen ve öğrenciler için yapılması gerekenlerle ilgili kurallar.
rentu
03 Ekim 2020 11:18
12     0
Bu yazının mantıklı bir açıklaması yapılmalıdır!Bir pozitif vakayla aynı ortamı paylaşmaya devam edin nasıl denilebilir?16 Mart'ta bir pozitif vakayla tüm okullar kapatılırken şimdi yapılan bu açıklama ne demek oluyor?
1y3k4
03 Ekim 2020 11:12
6     6
Velinin kendi seçimi çocuğu okula yollayıp yüzyüze eğitime katılmasını sağlamak veya uzaktan eğitime devam etmek. Ancak devletin dezavantajlı öğrencilerin eğitim hakkını korumak görevi olduğu için okullar isteyenlere açılacak.
turko_
03 Ekim 2020 11:11
7     0
Saçmalık!
auset35
03 Ekim 2020 10:57
11     0
Hangi bilimsel verilere, araştırmalara göre bu sonuçlara varılıyor acaba.. Bir veli olarak bu bakış açısını çok baştan savma buluyorum ve güvenmiyorum. Bir öğretmen olarak da kendimi kobay gibi hissediyorum.
mondschein
03 Ekim 2020 10:51
12     0
Bu şartlarda tüm sınıflar açılsın sürü bağışıklığı oluşsun o zaman. Şehiriçi otobüste bile HES kodu başlamışken okulda pozitif vaka ile okula devam. Peki kaç veli okula göndermeye devam eder kendi sınıfında çıkarsa, bırakın sınıfı okulda vaka olduğu duyulsun çoğu kimse göndermez. Bence yine tepki ölçüyorlar. Tepki gelmezse devam eder uygulama. Tepki gelirse yine düşüncede kalır.
denis1
03 Ekim 2020 10:47
5     1
Daha yeni mi soruyor?
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.
Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK