Üniversitelerde 'Online'a Dönüş

Hızlı bulaşma özelliği olan omicron varyantı, eğitim sisteminde geçen yıla dönüş alarmına yol açtı. Bazı üniversitelerde uygulamalı dersler hariç tüm derslerin online yapılması kararlaştırıldı. Pek çok üniversitede de bu yönde hazırlıklara başlandı.

Milliyet'ten Mine Özdemir Güneli'nin haberine göre; Koronavirüsün hızlı bulaşıcı etkiye sahip omicron varyantı nedeniyle dünyada vaka sayıları gittikçe artıyor. Birçok ülkede vaka artışının önüne geçebilmek için tedbirler daha da sıkılaştırıldı. Türkiye’de de bu ay omicron varyantının görüldüğünün açıklanmasının ardından özellikle üniversite öğrencileri, uzaktan eğitim taleplerini tekrar dile getirmeye başladılar.

Gerek öğrencilerin taleplerini dikkate alan gerekse de kampüste vaka sayılarında kayda değer bir artış gözlemlediğini açıklayan Koç Üniversitesi, 7 Ocak 2022’ye kadar Tıp ve Hukuk fakültelerinde uygulamalı dersler hariç diğer tüm derslerin online yapılmasını kararlaştırdı. Üniversite, iki haftalık çevrimiçi sürecin ardından 10-21 Ocak 2022 tarihleri arasında yapılacak final sınavlarının da online düzenleneceğini duyurdu.

Boğaziçi Üniversitesi de 4 Ocak 2022’ye kadar derslerin çevrimiçi işleneceğini, talep doğrultusunda etkinliklerin ileri bir tarihe erteleneceğini açıkladı.

KAMPANYA BAŞLATTILAR

Koç ve Boğaziçi üniversitelerinin online eğitim kararının ardından, finallerin yaklaşmasıyla kalabalık sınıf ortamında yüz yüze sınav olmaktan ve salgına yakalanmaktan endişe duyan birçok öğrenci, sosyal medya üzerinden üniversitelerine daha fazla önlem almaları konusunda taleplerini iletti. Örneğin hibrit eğitimin yapıldığı Hacettepe Üniversitesi’nde final sınavlarının yüz yüze olacağının açıklanmasıyla öğrenciler, “Hacettepe Hibrit Sınav İstiyor” etiketi açarak, online derslerin sınavlarının da online olmasını istediklerini ve sınavların nasıl yapılacağına hocaların karar vermesi gerektiğini dile getirdiler.

Maltepe Üniversitesi öğrencileri de finallerin online yapılması için change.org’da bir imza kampanyası başlattılar.

 

 • 5 6
 • 27 Aralık 2021 09:29 7.971
 • Sencer Melik
  29 Aralık 2021 13:24
  4 1
  Uzaktan eğitim olunca öğrenciler ve hocalar evlerine mi kapanacak?Hepsi kafelerde kahvelerde alışveriş merkezlerinde vs vs. olacak.Boşa alınmış bir karar.
 • kafu
  28 Aralık 2021 20:58
  5 2
  uzaktan eğitime geçen akademisyenleri ve öğrencileri kafelerde, barlarda, kahvelerde, sokaklarda, sinemalarda vb. göremezsiniz hepsi evine kapanır artık
 • metzel
  28 Aralık 2021 20:36
  2 7
  Bir an önce ana dersler hariç, diğer dersler online olarak yapılmaya başlanmalı. Yoksa çok geç olacak...
 • oddo42
  27 Aralık 2021 09:43
  17 9
  Umarım birleştirilmiş sınıflı okullarda öyle bir hata yapılmaz.
  Bizim için berbat bir durum oluyor. 4 sınıfın hangi birine ders yapacağız. Her gün 1 sınıf ders almadan tamamlıyordu. Diğerleri de 2'şer saat girebiliyordu. Tabii girebilenler...

  Uzaktan eğitim bizim ülke için eşitsizliği katlayan bir uygulama.
UYARI: Yayınlanan haberler, Egitimhane.Com'un görüşlerini yansıtmaz. Yazılan yorumlar, onaylanmış olsalar bile yazanın sorumluluğundadır.

Şu an 914 kişi ve 161 üye var.

Aktif üyeler için tıklayınız.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK