Konu: Yorumlu Haberler  (Okunma sayısı 612330 defa)

okuls

 • Uzman Üye
 • *****
 • İleti: 3.285
 • Teşekkür 1312
  • Çevrimdışı
 • # 14 Ağu 2009 18:51:08
Eşlerinden ayrı kalan öğretmenler: Bekar yaşamak istemiyoruz
14 Ağustos 2009 12:11

Eşlerinden ayrı farklı illerde görev yapan evli öğretmenler, Kızılay Güvenpark'ta Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'ya seslerini duyurmak için eylem yaptı. Bakan Çubukçu'dan 'eş durumu il emri' isteyen öğretmenler eyleme çocuklarıyla birlikte katıldı.

Öğretmenler, 'Evli olduğumuz halde bekar yaşamak istemiyoruz.' pankartını taşırken, çocuklarları da 'Nimet anne beni babama kavuştur, eş durumu il emri istiyoruz.' pankartlarını taşıdı.

Eylem yapan grup adına açıklama yapan sözleşmeli öğretmen Tolga Cesur, 2008 yılında il emri uygulamasının kaldırılmasıyla evli öğretmenler arasında aile bütünlüğünün kalmadığını, çocukların annesiz ve babasız büyüdüğünü söyledi. İki hafta sonra yaz tatilinin bitmesiyle eşlerinden ayrılmak zorunda kalacaklarını belirten Cesur, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan, il emri uygulamasının geri getirilmesi isteğinde bulundu. Açıklama sonrası öğretmenler alkış tutarak eylemi sonlandırdı.

 Öğretmenler "boşanmak istemiyoruz" sloganı attı
- Sözleşmeli ve kadrolu bir grup öğretmen, 2008 yılı Aralık ayında yayımlanan özür grubu yer değiştirme kı lavuzuyla "İl Emrine Atanma Uygulaması"nın kaldırılması nedeniyle mağdur olduklarını belirterek, uygulamanın yeniden yürürlüğe girmesi istemiyle eylem yaptı.

Güvenpark yanındaki caddede toplanan öğretmenler, uygulamanın evli ve çocuklu meslektaşlarını çok zor durumda bıraktığını ifade ederek, "Eşlerimizle yaşamak istiyoruz", "Bizler öğretmenlik yapmak istiyoruz", "Öğretmenler boşanmak istemiyor" şeklinde slogan attı.

Daha sonra grup adına açıklama yapan 2.5 yıllık sözleşmeli öğretmen Tolga Cesur, yeni uygulamayla evli öğretmenlerin aile bütünlüğünün kalmadığını söyledi.

Boşanmalara kadar giden bir süreç yaşandığını belirten Cesur, şöyle konuştu:

"Çocuklar annesiz babasız büyümektedir. Eskiden aileden sorumlu Devlet Bakanı olan şimdiki Milli Eğitim Bakanımızın aile bütünlüğüne önem verdiğini bilerek bizleri, eşlerimizden ve çocuklarımızdan artık ayırmayacağınızı umuyoruz.

Örneğin bu özür grubu atama döneminde birçok sözleş meli öğretmenimizin tayini 'il emri' olmaması nedeniyle eşlerinin yanına çıkmadı. Şu anda kadrolu öğretmenlerin başvuruları devam etmekte ama yine 'İl Emri' uygulaması yok. Yaklaşık 2 hafta sonra yaz tatilimiz bitecek ve biz yine eşlerimizden ayrılacağız. Bakanlığımızın artık bu feryadımızı duymasını istiyoruz."

Bu arada, grupta bulunan ve 2 yaşındaki çocuklarıyla eyleme destek veren Ali ve Sultan Dervişoğlu çifti 1.5 yıldır uygulama nedeniyle zor durumda olduklarını söyledi.

Bitlis'te görev yaptığını ve sözleşmeli öğretmen olduğunu belirten Sultan Dervişoğlu, "3 yıllık evliyim. Eşim yaklaşık 1,5 yıldır Hatay'da görev yapıyor. Çocuğum babasından ayrı büyüyor ve babasını sadece tatillerde görebiliyor. Bizlerin sorunlarına çözüm bulunmasını, aile bütünlüğümüzü n korunmasını istiyoruz" diye konuştu.

Açıklamanın ardından bir süre slogan atan gruptakilerden 4 kişi, sorunlarını anlatabilmek ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'dan randevu talep etmek için Bakanlığa gitti.

ANADOLU AJANSI

yorum : EVLİLİK BÖYLE BİŞEY İSE...ben evlenmek istemiyorum...

beyay77

 • Uzman Üye
 • *****
 • İleti: 1.069
 • Teşekkür 666
  • Çevrimdışı
 • # 15 Ağu 2009 13:18:40
Bu çağda böyle dolandırıcılık
Kemal KARADAĞ / ÇORUM, (DHA)

ÇORUM'da Kayseri'den gelerek kendilerini Hızır ve İlyas Peygamber olarak tanıtıp, cennetten yer ayarladıklarını ileri süren 2 kişi, 5 kişiden 20 bin lira değerinde ziynet eşyası ve nakit para alarak kayıplara karıştı. Çorum polisinin takibi sonucu Hakan Özkan yakalanıp tutuklanırken, diğer zanlı Orhan Çelik kayıplara karıştı.

Olay geçen Perşembe günü ortaya çıktı. İddialara göre Kayseri'den gelen 33 yaşındaki Hakan Özkan ile 30 yaşındaki Orhan Çelik, Çorum'da camiye giden ve dini sohbetlere katılan insanları takip etti. Özkan ile Çelik yolda gördükleri kişilere kendilerini Hızır ve İlyas Peygamber olarak tanıttı. Cennetten yer verdiklerini, kendilerine verilecek paraların iki katı olarak geri döneceğini iddia eden sahte peygamberler, 5 kişiden yaklaşık 20 bin lira değerinde ziynet eşyası ve nakit para alarak kayıplara karıştı. Sahte peygamberleri bir daha göremeyen ve paralarını kaptıran vatandaşlar dolandırıldıklarını anlayıp polise başvurdu. Mağdur vatandaşların polise verdiği benzer ifadelerinde, "Kendilerini peygamber olarak tanıttılar. Birisi 'Ben Hızırım bana verdiğiniz para iki katına çıkar' dedi. Daha sonra bizden 10 kuruş istedi. Bunu bir tencerenin içine koyarak toprağa gömdürdü. Daha sonra da cennetten yer ayarlıyoruz. Bize paralarınızı verin daha da çoğalsın diyerek paralarımızı aldılar. Ancak daha sonra dolandırıldığımızı anladık" dedi.

SUÇUNU KABUT ETTİ TUTUKLANDI. DİĞER SAHTE PEYGAMBER KAÇTI

İl genelinde geniş çaplı bir soruşturma başlatan Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, dolandırılan kişilerin tespiti üzerine kendisini Hızır peygamber olarak tanıtan Hakan Özkan'ı Kayseri Emniyet Müdürlüğü ile yaptığı ortak operasyon sonucu Kayseri'de yakalayıp Çorum'a getirdi. İfadesinde suçlamaları kabul eden Özkan, "Kendimizi peygamber olarak tanıtıp vatandaşlardan para aldık" dedi. Zanlı dün akşam çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine konuldu. Olayda kendini İlyas peygamber olarak tanıtan Orhan Çelik'in yakalanması içinde geniş çaplı soruşturma sürüyor.

UMUDUM KPSS

 • Uzman Üye
 • *****
 • Sosyal Bilgiler
 • İleti: 280
 • Teşekkür 222
  • Çevrimdışı
 • # 17 Ağu 2009 19:44:38
Sadece şehit aileler,n,n mi benim de zoruma gidiyor hocamm....İçim sızlıyooo..
Bukadar mı ayaklar altına düştükkkkk :((((((

ceyhan43

 • Uzman Üye
 • *****
 • İleti: 1.098
 • Teşekkür 1057
  • Çevrimdışı
 • # 18 Ağu 2009 12:01:25
Üçüncü nesil (3G) teknolojisinin devreye girmesiyle birlikte, sadece cep telefonlarından değil, bilgisayara takılan ‘connect card’larla abonelerini internette ‘Vınn’latıp, uçurtmak için cazip kampanyaları devreye sokan GSM operatörleri, mobil internet bağlantı tarifelerini uygulamaya koydu. Ancak, 250 MB’ı 10 TL’den başlayan, 8 GB’ı 69 TL’ye ulaşan bu tarife paketlerinin limitli olması, kota aşımlarında kabarık fatura tehlikesini de beraberinde getirdi. TTnet, ADSL bağlantılarında her 1 GB için 9.2 TL’lik kota aşım tarifesi uygularken, bu Turkcell’in Vınn ve Vodafone’un ‘Connect USB Stick’inde 50 TL oluyor. TTnet ve Avea’nın birlikte geliştirdiği ‘uçan internet’te ise 1 GB’lık limit aşımının bedeli, 110 TL’ye kadar çıkıyor.

okuls

 • Uzman Üye
 • *****
 • İleti: 3.285
 • Teşekkür 1312
  • Çevrimdışı
 • # 18 Ağu 2009 14:08:26
Müzik indirene cep yakan ceza geliyor


Müzik ve sinema sektörünü büyük maddi kayıplara uğratarak üretimin düşmesine neden olan, ''internetten müzik ve film dosyası indirilmesine'' sıkı takip ve cezai yaptırım getirilecek.   

17 Ağustos 2009 11:10

Kültür ve Turizm Bakanlığının 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda yapacağı değişiklikle, internetten ''fikir hırsızlığına'' karşı uyarı, idari para ve hapis cezasına kadar uzanan yaptırım hedefleniyor.

Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, yapılması düşünülen yasal düzenlemeye ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilgi verirken, telif haklarının korunmasına ilişkin her türlü çalışmayı yaptıklarını ve son dönemde de çalışmalara hız verdiklerini söyledi.

''Denetim Komisyonu Başkan ve Üyelerine İkramiye Ödenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'' çıkardıklarını ifade eden Çelik, düzenleme çerçevesinde illerde görev yapan denetim komisyonu üyeleri ve emniyet görevlilerine belli bir miktarda para ödeneceğini kaydetti.

Çelik, daha önce böyle bir teşvik sisteminin bulunmadığını belirterek, ''Operasyonda ele geçirilen ürün sayısıyla ilgili belli bir oranda polis ve denetim komisyonu yetkililerine ikramiye verilecek. Bu da bizim açımızdan, 'fikir hırsızlığıyla' mücadelede en önemli dama taşlarından biridir'' dedi.

-''KORSAN'' YERİNE ''FİKİR HIRSIZLIĞI''-

''Korsan'' yerine ''fikir hırsızlığı'' ifadesini kullanmaya özen gösterdiklerine işaret eden Abdurrahman Çelik, ''Bundan sonra onların ismi hırsızdır. Çünkü nasıl ki bir hırsız herhangi bir ürünü bir yerden alıp satıyorsa, alan da suçlu, satan da suçludur'' diye konuştu.

Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve sektör temsilcilerinin katılımıyla 2 günlük bir çalışma yapıldığını kaydederek, toplantıda 5846 sayılı yasada yapılacak değişikliklerin ele alındığını, söz konusu değişiklikleri Ekim ayı sonuna yetiştirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

İnternet üzerinden özellikle son 3 yıldır müzik ve film indirilmesinin artarak en üst seviyeye çıktığın vurgulayan Çelik, ''işi ticarete dökenlerin'' yanında, özellikle gençlerin bilinçsiz olarak bu eylemi yaptıklarını kaydetti. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla bu tür müzik ve film dosyası kullanımında artış olduğunu dile getiren Çelik, müzik ve sinema sektöründe çok ciddi düzeyde maddi kayıpların olduğunu söyledi.

Abdurrahman Çelik, değişik ülkelerinde bu sorunun önüne geçilmesi için farklı yöntemlerin uygulandığını, ilgili yasa kapsamında bugüne kadar kullanıcılara herhangi bir sorumluluk getirilmediğini, sadece ''ticari amaçla'' bunları yayan ve satanlara ceza verildiğini anımsattı.

-''BİRÇOK ÜLKEDE REKOR CEZALAR GELDİ''-

Birçok ülkede bu suçu işleyenlere rekor cezalar geldiğine dikkati çeken Çelik, ''Bizde de önümüzdeki dönemde belki de en radikal değişiklik bu olacak. Kullanıcılara ilk defa bazı cezai yaptırımlar gelecek'' dedi.

Adalet Bakanlığı, Yargıtay ve ilgili meslek örgütleriyle bu uygulamanın ne şekilde yapılacağı konusunda görüşeceklerini ifade eden Çelik, yapılacak yasal düzenlemeyle ilgili şu bilgileri verdi:

''Hemen hemen diğer dünya ülkelerindekine yakın bir sistem olacak. Birkaç sefer uyarı, idari para cezası, ardından çok ısrarcı olunuyorsa hapis cezası verilebilir. Bunların hepsinin yapılma imkanı ve ihtimali var. Yine burada internet servis sağlayıcıların konumu, durumu çok önemli. Onlara da belli yaptırımlar getireceğiz. Servis sağlayıcılar, böylece bu bilgi paylaşımı konusunda daha dikkatli, hassas davranabilecek. Onlar üzerinden bazı mekanizmaları takip ettireceğiz. O takipler sonucunda bu kullanıcılarla ilgili yasal işlemi de yaptıracağız.

Eğer ilgili servis sağlayıcı kuralları yerine getirmiyorsa, ona cezai işlem uygulayacağız. Çünkü, bunun en önemli ayaklarından biri servis sağlayıcılar, arkasından da kullanıcılardır. Servis sağlayıcılara bugüne kadar herhangi bir cezai işlem uygulanmıyordu. Bundan sonraki süreçte ikisini de dikkatli bir süreç içine sokabilirsek tahmin ediyorum daha derli toplu olacaktır.''

ABD'de bu ceza mekanizması çalıştırıldıktan sonra ilk uyarıda yüzde 70 oranında başarı elde edildiğini belirten Çelik, ''Orada müzik ve film dosyası indirenlere uyarı e-postası gitti. Sonra vatandaş konuya duyarlılık gösterdi ve yüzde 70 oranında bıçak gibi kesildi'' diye konuştu.

Abdurrahman Çelik, kalan yüzde 30 oranındaki bölümle ilgili de yasal işlemler yapıldığını ifade ederek, ''İnternetten müzik indiren bir Amerikalı öğrenciye 675 bin dolar ceza kesildi. Bizde de buna dikkat edilmesi gerekiyor. Bu yapıyı işletirsek başarılı olacağımıza inanıyorum'' dedi.


ANADOLU AJANSI


OKULS'UN YORUMU: bi cd 7 milyon olursa bi oyun gümrükten de vergisiyle beraber 100 dolara mal oluyosa millet napsın mecburen korsan indircek...yakında blutoothla birbirimize şarkı göndermemize de yasak koyarlarsa hiç şaşırmam...

UMUDUM KPSS

 • Uzman Üye
 • *****
 • Sosyal Bilgiler
 • İleti: 280
 • Teşekkür 222
  • Çevrimdışı
 • # 18 Ağu 2009 17:58:40
İşte Başbakanın unutup gittiği o sözler:

2002 yılında İzmit mitingi

'Şu sisteme bakın hele, ülkede 72 bin öğretmen açığı var, sen sınavla öğretmen seçiyorsun (KPSS). Hangi akla hizmet ediyorsunuz? Bırak da öğretmenlerimiz okul seçsin, göreve başlasın, önüne niye engel koyuyorsun? Ama inşallah biz hükümetimizi kurduğumuzda bütün öğretmenlerimizi göreve başlatacağız ve öncelikli olarak eğitim sorununu çözeceğiz...'

***

Gaziantep'teki miting

'Yahu bir sürü bölüm öğretmenimiz boşta geziyor. Resim öğretmeni matematiğe, müzik öğretmeni beden dersine giriyor. Niye? Öğretmen ihtiyacı var. Ama bakın ki işe bunlar bir de sınavla öğretmen alıyor (Ecevit'e yükleniyor). O zaman niye okutuyorsun bu öğrencileri, yazık değil mi? Öğretmen almıyorum de, bu evlatlarım okumasın boşuna. Ama biz iktidar olunca inşallah boşta öğretmen adayı olmayacak...'

***

Aynı yıl İstanbul

'Birçok gencimiz, özellikle öğretmen adaylarımız işsiz kaldı. Ülkede eğitim çökmüş, köy okulları kapanmış merkezdeki okullar bile öğretmen diye can çekişiyorken, sen sınavla öğretmen seçmeye kalkıyorsun, bıraksana genç öğretmenlerimiz gitsin çalışsın. O kadar sene beklet, sonra al. O adamda artık heves kalır mı, öğretmenlik yapabilir mi? Ama inşallah biz iktidar olunca öğretmenler okulun bittiği gün hazırlıklarını yapacak ve ertesi gün görev aşkıyla okuluna gidecek. Hiç merak etmeyin...'

okuls

 • Uzman Üye
 • *****
 • İleti: 3.285
 • Teşekkür 1312
  • Çevrimdışı
 • # 19 Ağu 2009 08:02:09
Askere alım işlemleri artık internetten yapılacak

19 Ağustos 2009 07:10

Seferberlik ve asker alımlarıyla ilgili işlemlerin yarından itibaren internet üzerinden yapılabileceği bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliğinden yapılan yazılı açıklamada, ''bakanlığın merkez ve taşra teşkilatlarınca yürütülen faaliyetlerin modern bir bilgi sistem otomasyonu ile yerine getirilmesini sağlamak amacıyla hizmete sokulan MSB Bilgi Sistemi aracılığıyla, yarından itibaren seferberlik ve asker alma konularında e-devlet hizmetlerinin sunulmasına başlanacağı'' kaydedildi.

İşlemlerin '' [linkler sadece üyelerimize görünmektedir.] '' adresindeki Milli Savunma Bakanlığı bölümünden yapılabileceği belirtilen açıklamada, uygulamanın kurumlara ve vatandaşlara seferberlik işlemlerinde sağlayacağı imkan ve kolaylıklar şöyle sıralandı:

''Yedeklik yoklamalarını askerlik şubelerine gitmeden ve cezalı duruma düşmeden evleri ya da iş yerlerindeki bilgisayarlardan internet üzerinden ya da mobil imzalı olarak cep telefonlarından e-Devlet Kapısını kullanarak yapabilecekler. Sefer görev emirlerinin veya tatbikat görevlendirmesinin olup olmadığını, kendilerine veya firmalarına ait araç ve iş makinelerinde sefer görev emri olup olmadığını bulundukları yerden elektronik ortamda sorgulamak suretiyle öğrenebilecekler.''

-ASKER ALMA İŞLEMLERİ

Uygulamanın asker alma işlemlerinde sağlayacağı kolaylıklar ise şöyle:

''Yerli ve yabancı askerlik şubesi ayrımı ortadan kaldırılarak 'bütün Türkiye tek askerlik şubesi' prensibinden hareketle, elektronik ortamda ülkemizin her noktasına hizmet götürülmüş olacak. Bu kapsamda Askerlik Durum Belgesi alma dahil tüm askerlik işlemleri çok daha kısa sürede ve her yerden yaptırılabilecektir. Vatandaşlar artık sadece son yoklama ve askere sevkleri sırasında askerlik şubesine gelme ihtiyacı duyacaklardır. Üniversite öğrencilerinin erteleme işlemleri için askerlik şubelerine öğrenci belgesi göndermesi işlemi son bulmuştur. Yükümlü vatandaşlar elektronik ortamda gitmek istedikleri celp dönemi tercihini yapabileceklerdir. Bu sayede çiftçi, turizmci gibi mevsimsel olarak iş görenler, istedikleri dönemde silah altına alınabileceklerdir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın askerlik erteleme işlemleri ve dövizle askerlik başvuruları Dışişleri Bakanlığı üzerinden elektronik ortamda topluca alınabilecektir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız kişisel diğer başvurularını internet üzerinden e-posta ile yapabilecek, başvuru sonuçları aynı yöntemle kendilerine iletilebilecektir.''

ANADOLU AJANSI

OKULS'UN YORUMU: eh iyi oldu...nihayet milli savunma bakanlığı internet denilen şeyin farkına vardı.böylece biz erkekler de askerlik şubelerinden(benim sadece yedeklik yoklaması ile ilgim var ) yok sevkim geldi mi yok celp dönemim ne zaman vs vs gidip gelmekten ve askerlik şubelerindeki bazı memurların afra tafralarından da kurtulmuş olduk...hayırlı olsun tüm askerlerimize asker adaylarına ve askerlikle bağlantısı olan herkese...

okuls

 • Uzman Üye
 • *****
 • İleti: 3.285
 • Teşekkür 1312
  • Çevrimdışı
 • # 25 Ağu 2009 12:00:52
Her gün 1 milyon çocuk 1 bardak okul sütü içecek

25 Ağustos 2009 08:00

2009-2010 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde her gün 1 milyon çocuğa 200 mililitrelik süt dağıtılacak. Okul sütü projesinin devlet politikası olarak benimsenip kalıcı hale getirilmesi hedefleniyor

Süt üreticileri ve sanayicileriyle kamunun oluşturduğu Ulusal Süt Konseyi’nin, geçen hafta iki gün süren arama konferansından günde 1 milyon çocuğa ulaşması planlanan okul sütü projesi çıktı.

Ulusal Süt Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre, sektörün önde gelen üreticileri, sanayicileri, kamu, üniversite, finans kesiminin temsilcileri ve sektöre girdi sağlayan tedarikçilerin katılımı ile 2 gün süren bir Arama Konferansı gerçekleştirildi. Arama Konferansı’na katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, süt sektörü hakkında bilgi vererek, Türkiye’de geçen yıl itibariyle 12.3 milyon ton süt üretildiğini belirtti. Hayvan sayısında azalma olmasına rağmen, süt miktarında yüzde 50 artış olduğunu kaydeden Bakan Eker şunları söyledi:

“Toplam tarım destekleri içinde yüzde 4 civarında olan hayvancılık desteklerini yüzde 24’e çıkardık. Eskiden tarım diğer sektörlerin üvey evladı, hayvancılık da tarımın üvey evladıydı. Şimdi bu desteklerden yüzde 24 pay alır hale geldi.”

Dar gelirli öğrencilerin süt içmesi amacıyla okul sütü projesi üzerinde çalıştıklarını ifade eden Eker şöyle konuştu:

“Gıda yardım paketlerine süt de dahil edildi. Bizim çocukluğumuzda okullarda süt tozu dağıtılırdı. Okullarda süt dağıtımı ile ilgili Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışma halindeyiz. Yoksul bölgelerde süt dağıtımının mutlaka devlet eliyle yapılması gerekiyor. Süt Konseyi’nden bu konuda destek bekliyorum. Tüketilecek olan süt onların ürettiği süttür. Bu üretim ve tüketimi de artırır.”

3 bakanlık çalışacak

Okul sütü projesiyle ilgili olarak Milliyet’e bilgi veren Ulusal Süt Konseyi Genel Sekreteri Burcu Oğuz, 2009-2010 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde her gün 1 milyon çocuğa 200 mililitrelik süt dağıtılacağını söyledi. Daha önce de okullarda öğrencilere süt dağıtıldığını hatırlatan Oğuz, Ulusal Süt Konseyi’nin okul sütü projesinin devlet politikası olarak benimsenip bundan sonra kalıcı hale getirilmesini hedeflediğini anlattı. Konseyin, okul sütü projesi için üç bakanlıkla koordineli çalıştığını belirten Oğuz şu bilgileri verdi:

“Bunlar Milli Eğitim, Tarım ve Sağlık bakanlıkları. Milli Eğitim Bakanlığı okulları organize edecek ve oluşturduğu listeleri Ulusal Süt Konseyi’ne verecek. Sağlık Bakanlığı sütün dağıtıldığı okullarda çocukların sağlığına ilişkin ölçümlemeler yapacak ve reklam kampanyalarına destek olacak. Proje Tarım Bakanlığı’nın himayesinde gerçekleştirilecek.”

Toplam 16 milyon litre

Öğrencilere ikinci yarıyıl boyunca okulun açık olduğu her gün süt dağıtılacağını belirten Ulusal Süt Konseyi Genel Sekreteri Burcu Oğuz, bu sürenin yaklaşık 80 gün olduğu göz önüne alındığında dağıtılacak toplam süt miktarının 16 milyon litre olacağının hesaplandığını kaydetti. Süt firmalarının dağıtılacak olan sütü piyasa fiyatının çok altına devlete satacaklarını ifade eden Oğuz, “Paketlerin üzerinde ticari firma logosu bulunmayacak sadece Ulusal Süt Konseyi’nin logosu olacak” dedi.

Oğuz, amacı çocuklara süt içme alışkanlığını kazandırmak ve ailesinin geliri süt almaya imkân vermeyen çocuklara bu temel gıdayı ulaştırmak olan projenin kamuoyuna duyurulması için reklam kampanyası da düzenleneceğini sözlerine ekledi.

MİLLİYET

OKULS'UN YORUMU: inşallah bu sütlerin içinde zararlı maddeler yoktur..zamanında bize de bedava fındık dağıtıldığı günler vardı sonradan o fındıkların satılmayan zararlı fındıklar olduğunu öğrenmiştik...korkum şu ki bu sütlerin içinde de zararlı şeyler(mesela çindeki süt tozu gibi) olması...şahsen ben araştırılması incelenmesi taraftarıyım...

okuls

 • Uzman Üye
 • *****
 • İleti: 3.285
 • Teşekkür 1312
  • Çevrimdışı
 • # 25 Ağu 2009 13:18:36
Genel Müdür Açıklama yaptı

MEB Personel Genel Müdürü Necmettin Yalçın öğretmen atamaları, yönetici atamaları, İl ilçe hizmet bölgeleri hakkında önemli açıklamalar yaptı

Genel Müdür 24 TV'de önemli açıklamalar yaptı
4800 Kadro 11800 Sözleşme toplam 15800 öğretmen atanacak
8000 Okul öncesi
 31 ağustos 11 Eylül arasında başvurular alınacaktır
Kasımda 20 bın atama yapabilmeyi istiyoruz Maliyeye yazı yoladık
Yönetici Atamaları illere yazı gönderilecek...
Anadolu , Fen Liselerine öğretmen atamaları için önemli açıklamalar.

 videoyu izlemek isteyen arkadaşlar için ekliyorum bakınız:
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]

biraz amatörce olmuş ama idare edicez artık  ;)

şafakgergin

 • B Grubu
 • İleti: 924
 • Teşekkür 654
  • Çevrimdışı
 • # 26 Ağu 2009 23:22:05
 24/08/2009 MEB'dan  alıntılanmıştır  (meb gov tr haberler)
Okul Öncesi Dönemde Kaynaştırma Eğitimini Yaygınlaştırma Projesi
Okul öncesi dönemde özel eğitime ihtiyacı olan çocukların eğitimlerinin ücretsiz olarak sağlanması ve bu uygulamada görev alacak öğretmeler ile eğitim yöneticilerinin mesleki yeterliliklerinin artırılarak kaynaştırma yoluyla eğitim uygulamalarının yaygınlaştırılması amacıyla Bakanlığımızca bir proje hazırlanmıştır.


 
  [linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]


yorum:Konu  ile  ilgili  öğretmenlerin  bilgilendirilmesi  amaçlandığı  anlaşılıyor.Bu  konu  ile  ilgili yapılacak  çalışmanın  bazı  illerle  sınırlandırılarak  Türkiye  geneline  yaılmamasını  anlayamadım.Çünkü  malesef  çoğu  öğretmen  kardeşim  Kaynaştırma  Eğitimi  ile  ilgili  sağlıklı  bilgilere  sahip  değil..

Tam  açıklama  yapılmamış  kaynaştırma  eğitimi  okul  öncesinde  uygun  olmadığı  gibi  esas  tesbit  ara  sınıflarda  3.  ve  5. sınıflarla 8. sınıfta  yapılır.Okul  öncesinde  kaynaştırma  eğitimi  olmaz..

arzu ağyar

 • Uzman Üye
 • *****
 • İleti: 334
 • Teşekkür 399
  • Çevrimdışı
 • # 26 Ağu 2009 23:41:21
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
24/08/2009 MEB'dan  alıntılanmıştır  (meb gov tr haberler)
Okul Öncesi Dönemde Kaynaştırma Eğitimini Yaygınlaştırma Projesi
Okul öncesi dönemde özel eğitime ihtiyacı olan çocukların eğitimlerinin ücretsiz olarak sağlanması ve bu uygulamada görev alacak öğretmeler ile eğitim yöneticilerinin mesleki yeterliliklerinin artırılarak kaynaştırma yoluyla eğitim uygulamalarının yaygınlaştırılması amacıyla Bakanlığımızca bir proje hazırlanmıştır.


 
  [linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]


yorum:Konu  ile  ilgili  öğretmenlerin  bilgilendirilmesi  amaçlandığı  anlaşılıyor.Bu  konu  ile  ilgili yapılacak  çalışmanın  bazı  illerle  sınırlandırılarak  Türkiye  geneline  yaılmamasını  anlayamadım.Çünkü  malesef  çoğu  öğretmen  kardeşim  Kaynaştırma  Eğitimi  ile  ilgili  sağlıklı  bilgilere  sahip  değil..
Sayın hocam o kadar sıkıntılı bi durum ki kaynaştırma eğitimi almak zorunda alan bi öğrencinin sabit sınıfta eğitim görmesi.Keşke her okulda özel eğitim sınıfı olsa ve öğretmenler de bilgilendirilse.

şafakgergin

 • B Grubu
 • İleti: 924
 • Teşekkür 654
  • Çevrimdışı
 • # 27 Ağu 2009 12:35:06
admin@superyaa.com

  ÖKSÜREN  KÜLLÜK  tıklayın  çok güzel  sigara  ile  savaşmak  isteyenler  için  birebir  hediye..

okuls

 • Uzman Üye
 • *****
 • İleti: 3.285
 • Teşekkür 1312
  • Çevrimdışı
 • # 27 Ağu 2009 16:46:57
EPDK, akaryakıtta zammın önünü açtı

Enerji Piyasası Kurumu Tavan Fiyat fiyat uygulaması ile ilgili kararını verdi. EPDK akaryakıt fiyatlarını düzenleyen 'Tavan Fiyat' uygulamasını kaldırdı   

27 Ağustos 2009 16:06

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıtta tavan fiyat uygulaması sonucunda gelinen aşamada, kanunun öngördüğü ''en yakın erişilebilir serbest piyasa fiyatlarının oluşumu ile Türkiye piyasasındaki fiyat oluşumu''nun aynı seviyelerde gerçekleştiğine işaret ederek, uygulamaya yönelik iki aylık kanuni sürenin bugün sona erdiğini bildirdi.

EPDK'dan yapılan yazılı açıklamada, Kurum tarafından 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanunu hükümleri çerçevesinde ''petrol piyasasında faaliyet gösteren dağıtıcı lisansı sahiplerinin fiyat uygulamalarında, en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınmadığı'' anlaşıldığından 27 Haziran 2009 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Kanun ile belirlenen iki aylık süre için tavan fiyat uygulamasının başlatıldığı hatırlatıldı.

Bu süre zarfında akaryakıt satış fiyatlarındaki değişimlerin, esasen dünya petrol piyasalarında oluşan ürün fiyatları ile döviz kuru ve vergiler gibi unsurlardaki değişimlere göre belirlendiğine dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:

''Kurumumuz tarafından başlatılan tavan fiyat uygulaması ile de dağıtıcı ve bayi payları, litrede yaklaşık olarak 42 kuruştan 25 kuruşa indirim sağlanarak sınırlandırılmıştır.

Tavan fiyat uygulaması sonucunda, gelinen aşamada, kanunun öngördüğü en yakın erişilebilir serbest piyasa fiyatlarının oluşumu ile ülkemiz piyasasındaki fiyat oluşumu aynı seviyelerde gerçekleşmekte olup, uygulamaya yönelik iki aylık kanuni süre bugün sona ermiş bulunmaktadır.''

'FİYAT OLUŞUMLARI TİTİZLİKLE İZLENECEK'

Açıklamada, EPDK'nın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de kanuni sorumlulukları çerçevesinde tüketici haklarını korumaya devam edeceği, piyasada fiyat oluşumlarını titizlikle izleyeceği, rafineri, dağıtıcı ve bayi paylarının en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu ile uyumluluk göstermesi hususunu kararlılıkla yakından takip edeceği bildirildi.

ANADOLU AJANSI


okuls'un yorumu:
eh artık bundan sonra benzin 4 tl filan olur...araba sahipleri de arabalarını satarlar...iki güne kalmaz yine zam gelicektir...

okuls

 • Uzman Üye
 • *****
 • İleti: 3.285
 • Teşekkür 1312
  • Çevrimdışı
 • # 28 Ağu 2009 14:53:16
Tavan gitti akaryakıtçı fırsatı kaçırmadı

Tavan fiyat uygulamasının kaldırılmasını fırsat bilen akaryakıtçılar gün kaybetmedi. Benzin motorin ve kırsal motorine zam yapıldı. Zam sonrası yeni pompa fiyatları şöyle:   

28 Ağustos 2009 14:06
Son düzenlemeyle 3,28 liradan satılan 95 Oktan kurşunsuz benzin 3,30 liraya yükseldi. Motorin ise 2 kuruş zamla 2,69 liradan 2.71 liraya çıktı. Kırsal motorinin litre fiyatı ise 1 kuruş zamlanarak 2.56 liradan 2.57 liraya yükseldi.

İHA

OKULS'UN yorumu: daha dün demiştim ...bunlar bi saniye bile beklemezler anında JET ZAM yaparlar diye...allah bunların şerrinden bizleri korusun...

şafakgergin

 • B Grubu
 • İleti: 924
 • Teşekkür 654
  • Çevrimdışı
 • # 28 Ağu 2009 20:29:05
 

14-18 Eylül'de Okul Yok mu ?
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 103'üncü maddesinde "Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar" hükmü ile 222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu'nun 43. maddesinin (a) bendinde "Öğretmenler, yaz tatili içinde aralıksız iki ay izinlidirler. Ancak, bu iki aylık izin sürelerine dokunulmadan kalan tatil zamanlarında yönetmeliğinde saptanacak meslekle ilgili çalışmalara katılmakla yükümlüdürler." hükmü yer alır.

İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 98'inci maddesine göre öğretmenlerin 1 Eylülden itibaren derslerin başlangıcına kadar mesleki çalışma yapmaları gerektiği yer alsa da ek ders ödemelerine ilişkin Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın 6' ncı maddesindeki iki haftalık sınırlama nedeniyle İlköğretim Genel Müdürlüğü mesleki çalışmalara sınırlama getirmiş, 13 Ağustos 2009 tarihli, 13777 sayılı yazılarıyla mesleki çalışmaların 1-14 Eylül tarihleri arasında yapılacağını belirtilmiştir.
Bu durumda öğretmenler mesleki çalışmalar dışında kalan sürede (15-18 Eylül) bütün hafta çalışmak zorunda mıdırlar?
Bu sorunun cevabını bulmak için öncelikle öğretmenlerin haftalık kaç saat çalışmak zorunda olduklarını hatırlamak gerekir.
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun Çalışma saatleri başlıklı maddesinde Memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saat olarak belirlenmiş ancak "özel kanunlarla yahut bu kanuna veya özel kanunlara dayanılarak çıkarılacak tüzük ve yönetmeliklerle, kurumların ve hizmetlerin özellikleri dikkate alınmak suretiyle farklı çalışma süreleri tespit olunabilir." şeklinde bir istisna getirilmiştir. Buna göre Öğretmenlerin çalışma süreleri genel memurlar gibi 40 saat olarak değil 439 Sayılı Kanun'un hükümlerine göre belirlenir.
439 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Yüksek Ve Orta Dereceli Okullar Öğretmenleri İle İlkokul Öğretmenlerinin Haftalık Ders Saatleri İle Ek Ders Ücretleri Hakkında Kanun'un Ek 1'inci maddesine göre "Anaokullarında, anasınıflarında, yetiştirme yurtlarında, okuma yazma kurslarında, gezici köy kurslarında görevli öğretmenler ile ilköğretim kurumlarında görevli sınıf öğretmenleri aylıkları karşılığında haftada 18 saat, branş öğretmenleri 15 saat ders okutmakla yükümlüdürler."
Okulöncesi ve sınıf öğretmenlerinin aylık karşılığı haftada 18 saat, branş öğretmenlerinin ise 15 saat derse girme zorunluluğu aynı zamanda Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın 5'inci maddesi ile 2007/19 sayılı genelgede de belirtilmiştir.
2007/19 sayılı genelge ile öğretmenlerin aylık karşılığı çalışma saatleri haftalık olarak değerlendirilmeye, ek ders ödemeleri de haftalık olarak hesaplanmaya başlamıştır. Örneğin bir gün sevkli olan öğretmenin sadece o günkü ek dersi kesilmeyip o gün girmediği ders saatinin tamamı haftalık ders saatinden düşülmeye başlanmıştır.
Mesleki çalışmaların yapıldığı iki haftada öğretmenlerimiz aylık karşılığı görevlerini ve 15 saat ek ders görevi yapmış sayılmaktadırlar. Tamamında mesleki çalışma yapılamayacak 14-18 Eylül tarihleri için ise özel bir değerlendirme yapılması gerekmektedir. Bu haftada öğretmenlere sadece Pazartesi günü için ek ders ücreti ödenecek haftanın kalan günleri için ek ders ücreti ödenmeyecektir. Madem ek ders ücreti ödenmeyecektir o zaman bu hafta bütününde öğretmenlerin aylık karşılığı haftalık çalışma saatleri baz alınarak göreve gitmeleri gereklidir. Öğretmenlerin mesleki çalışma yaptıkları 14 Eylül Pazartesi günü 6 saat çalışmış oldukları kabul edildiğinde haftanın kalan süresinde sınıf ve okulöncesi öğretmenleri için 12, Branş öğretmenleri için 9 saat daha çalışma zorunluluğu kalmış olacaktır.
Bu değerlendirme ışığında Okulöncesi ve sınıf öğretmenlerinin Salı ve Çarşamba günü görev yapmaları durumunda Perşembe ve Cuma günü okula giderek görev yapmalarına gerek yoktur. Çünkü aylık karşılığında girmek zorunda oldukları ders süresine ilişkin çalışmayı tamamlamış olmaktadırlar. Branş öğretmenlerinin ise Salı günü 6 Çarşamba günü 3 saat okulda bulunmaları halinde kalan sürede görev yapmalarına gerek yoktur.
Bakanlığımızdan yazılı bir açıklama yapılarak okul yöneticileri ile öğretmenlerin bu konudaki tereddütlerinin giderilmesi yararlı olacaktır.
 
Doğan CEYLAN
Müfettişler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
 
Yorum:KURALCILIK  AKIL  DIŞILIKTIR

 

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK