Bunları Biliyor Musunuz?

Çevrimdışı ilhami_60

• Bilge Meclis Üyesi
  • 5.226
  • 34.826
  • 1. Sınıf Öğretmeni
  • 5.226
  • 34.826
  • 1. Sınıf Öğretmeni
# 26 Nis 2024 12:39:06
BUNLARI BILIYOR MUYDUNUZ?

CAHİT SITKI

Küçükken yaramazlık yaptığı için babası tarafından pencereden aşağı sarkıtılmıştır. O günden sonra ölümden korkmuş ve eserlerinde hep "ölüm" temasını işlemiştir.

NAZIM HİKMET

Nazım Hikmet'in en değişik özelliği devamlı beyaz pantolon giymesiydi. İlham geldiğinde aklındaki sözleri hemen beyaz pantolonuna not alıyormuş. Tüm dünyanın tanıdığı bir şair olmak, böyle değişik özelliklere sahip olmaya bağlıdır belki de.
Bursa cezaevinde ıslak ıslak çok dayak yediği için onun en büyük korkusu su olmuştur.

ÖZDEMİR ASAF

"R" leri söyleyemeyen şair...
Bir gün matbaadan çıkıp Karaköy'e gitmek için bindiği taksinin şoförü sorar:
"Neğeye biğadeğ?" Utancından "Kağaköy" diyemez, "Eminönü" der. İner. Oradan Karaköy'e kadar yürür.

YAHYA KEMAL

Hiç evi olmamıştır. Ölene kadar otelde yaşamıştır. Nazım Hikmet'in annesine aşık olmuştur.

YAŞAR KEMAL

Yaşamı boyunca Türk edebiyatına sayısız eser bırakan usta kalem Yaşar Kemal çocukluğunda pek bir talihsiz olaylar yaşamış. Babası Van'dan göç ettiği sırada yanına aldığı Yusuf isimli bir çocuğu kendi çocukları ile birlikte büyütmüş. Yusuf'un camide namaz kılarken babasını kalbinden bıçaklayarak öldürülmesine tanık olan Büyük yazar 12 yaşına kadar kekeleyerek konuşmuş. Sağ gözündeki durum ise daha küçük yaşlarda eniştesinin kurban kesmesini izlerken bıçağın bir anda fırlamasi sonucu oluşmuştur.

CEMİL MERİÇ

En ünlü sözleri kitap okumak üzerine olan Cemil Meriç gözlerinde oluşan bir rahatsızlık nedeni ile yazıları okuyamayacak duruma gelmiştir. Gözleri göremez duruma geldiğinde ise yakınlarının yardımı ile yazmaya devam etmiş hatta en verimli eserlerini gözlerinin görmediği dönemlerde kaleme almıştır.

Çevrimdışı Harmoni

• Uzman Üye
  • 2.729
  • 18.544
  • 2.729
  • 18.544
# 30 Nis 2024 16:21:27
Bir zamanlar, kendir ve keten liflerinden çul, yular, ip, urgan, palamar, halat gibi şeyleri imal eden ‘Boytablık’ denilen bir sanat varmış. Bu esnafa, halk arasında ‘Mutaf’ denilirmiş.
Her esnaf arasında olabildiği gibi, mutaf esnafı içinde de, hileli malzeme ile çürük ip imal eden birisi varmış. Bu mutaf, malının bozukluğu ile bilinirmiş. Hatta bir lâkabı da ‘İpi Çürük Veli Usta’ imiş.
Veli Ustanın, gelişigüzel seçtiği malzemelerle yaptığı ip ve urganlar pek sağlam olmaz, olmadık yerde koparmış. Ama piyasaya göre biraz ucuz sattığı için de geçinir gidermiş.
Bir gün, Veli Ustanın kasabasında, bir evin bahçesindeki derince bir kuyuya koyun düşmüş. Koyunun sahibi kuyuya inmek için, ev sahibinden urgan istemiş. Ev sahibi bir urgan getirmiş ama koyunun sahibi ipi beğenmemiş, “Bu urgan, İpi Çürük Veli Ustanın malıdır. Onun ipi ile kuyuya inilmez.” demiş.
İpi getiren ev sahibi ise şakayla cevap vermiş:
“Haksızlık ediyorsun komşu.” demiş, “Veli Ustanın ipi ile kuyuya inilir, ama aynı iple çıkılır mı, çıkılmaz mı, orasını bilmem!..”
Daha sonra iki komşu sağlam bir iple kuyudan koyunu çıkarmışlar.Ondan sonra da bu kuyu işini anlatıp gülüşürlermiş.“Onun ipiyle kuyuya inilmez” deyiminin de buradan geldiği söylenir.

(Alıntı)

Çevrimdışı ilhami_60

• Bilge Meclis Üyesi
  • 5.226
  • 34.826
  • 1. Sınıf Öğretmeni
  • 5.226
  • 34.826
  • 1. Sınıf Öğretmeni
# 01 May 2024 08:12:49
DÜNYANIN EN KÜÇÜK İŞÇİ LİDERİ

Verdiği mücadele dünya çapında ses getirince, 1995 yılında 12 yaşında bir suikastle katledildi.

Pakistan’ın en yoksul bölgelerinden birisi olan Mudrike’de doğdu.
4 yaşına geldiğinde ise tüm akrabaları gibi 600 rupi yani yaklaşık 16 dolar karşılığında halı dokuma fabrikasında çalışmak üzere satıldı. Burada haftanın 7 günü 14 saat çalıştırıldı. 10 yaşına geldiğinde ise sadece 27 kiloydu.
Çocuk çalıştırmanın yasak olduğunu öğrendiğinde ise fabrikadan kaçan Iqbal Masih daha sonra polisler tarafından yakalanarak tekrar fabrikaya götürüldü.

Çevresinde kendisi gibi konuşmaya bile korkan 30 çocukla birlikte tutsak olarak 6 sene yaşadı. Çocukların hemen hepsine sadece hayatta kalmalarına yetecek kadar su ve yemek veriliyordu, tabii bunun da bir sebebi var: Onları mümkün olduğu sürece küçük tutabilmek… Çünkü en pahalı halıları ancak o küçücük parmaklar dokuyabiliyordu. Cezaların çok ağır olduğu bu kölelik sistemine Iqbal daha bebek sayılacak yaşta girmesine rağmen 6 yaşına bastığında isyan etmeye ve çocukların bakıcılarına kök söktürmeye başlamıştı bile. Kötü beslenme şartları ve iki büklüm saatlerce oturmanın sonunda Iqbal bir türlü gelişemedi. 10 yaşındayken hala 5 yaşında bir çocuğun kilosuna ve boyuna sahipti. Omurgası yamulmuştu ve ömrünün sonuna kadar böbrek sorunlarıyla mücadele edecekti.

bir gün kasabada Bonded Labor Liberation Front (BLLF) adlı aktivist bir grubun toplantısı olduğunu duydu, toplantıya gitmek üzere yeraltındaki köhne fabrikadan kaçtı. Orada Derneğin lideriyle konuşup yardımını isteyen Iqbal kısa sürede onu köle taciri patronlarının elinden kurtaracak gerekli evrakları hazırladı. Evraklarını fabrika sahibine bizzat elden verme konusunda ısrar etti çünkü orada arkadaşlarına seslenebilecekti: “Korkmayın. Her şeyi öğrendim. Benimle gelin. Sizler özgürsünüz.“ Fabrikaya geri dönüp evrakları adama verdiğinde patron öfkesinden kendini kaybetse de hiçbir şey yapamadı ve masih diğer çocukları da peşine takarak ilk gününde kendisiyle beraber 34 çocuğu özgürlüğüne kavuşturdu.

Küçük bedeni her alanda direndi.
Küçük bir bedene sahip olmasına rağmen büyük bir ruha sahip olan Iqbal Masih köle gibi davranılan ve küçük yaşlarına rağmen ağır şartlarda çalıştırılan çocukların hakları için büyük çaba gösterdi.
Iqbal direniş ve uyanışın simgesi oluyordu.
Konuşma yeteneği, cesareti ve azmi ile Pakistan’ı kuşkusuz etkileyen Iqbal Masih’in daha önce korktuğu mafya, kendisinden korkar bir duruma geldi.

İsviçre ve Amerika’da bir çok okulda konuşma yapan Iqbal farkında olmadan başka çocukların da hayatını değiştiriyordu.

Çocuk işçiliğine karşı verdiği mücadele dünya çapında duyulmaya ve ses getirmeye başlayınca 1995 yılında henüz 12 yaşında iken öldürüldü. Öldürüldüğünde henüz 12 yaşında olan Iqbal Masih’in bu ölümü örtbas edildi ve herkes susturuldu. Fakat Iqbal Masih öldürülmüş olsa bile onun izinden gidenlere büyük bir cesaret vermişti. Onun etkilediği ve mücadele ruhunu kazandırdığı çocuklardan birisi olan Craig Kielburger onun bıraktığı yerden mücadeleyi sürdürmeye devam etti. Free The Children derneğini kurdu ve 650’den fazla okul açtı.

“Şimdi işler değişti.
Eskiden ben patronlarımdan korkuyordum. Şimdi onlar benden korkuyor."

İqbal Masih

Tüm emekçi kardeşlerimizin bu günü kutlu olsun.

Çevrimdışı toplum-bilim

• Bilge Üye
  • 4.170
  • 53.369
  • 4.170
  • 53.369
# 03 May 2024 19:59:41
...

Çevrimdışı toplum-bilim

• Bilge Üye
  • 4.170
  • 53.369
  • 4.170
  • 53.369
# 06 May 2024 17:16:19
«- Bu karar senin için verildi. Biliyorsun değil mi, Deniz?.»

«- Evet, biliyorum..»

«- O halde, son sözün, son arzun nedir...»

«- Ben son sözümü sehpada söyleyeceğim. Yalnız, müsaade ederseniz, Yusuf'la Hüseyin'i son defa görmek isterim.»

Bu, galiba onun son arzusu idi ve hemen yerine getirilmek üzere emir verildikten üç dört dakika sonra, üç arkadaş karşı karşıya idiler. Başgardiyan odasındaki bu karşılaşmadan yararlanan üç mahkûm, tek kelime konuşmadan ve fakat zaman kaybetmeden birbirlerine sırayla sarılıp öpüştüler. Yüzlerinde birbirlerini son kez görmenin sessizliği vardı.

Yusuf'la Hüseyin'in tekrar odalarına alınmalarından sonra, birden hatırlamış gibi Savcıya dönen Deniz, babasına bir mektup yazmak istediğini söyledi.

Bu isteği de makûl karşılıyan Savcının emri ile odaya bir daktilo makinası getirildi ve onun babasına hitaben söyledikleri aynen yazıldı, aynen not edildi.

Bir zabıt kâtibinin daktiloyla tesbit ettiği, Deniz Gezmiş'in babasına son mektubu şöyleydi:

«Baba,

Mektup elinize geçmiş olduğu zaman, aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben ne kadar üzülmeyin, dersem, yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat, bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum.

İnsanlar doğar, büyür, yaşar, ölürler. Önemli olan, çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde fazla şeyler yapabilmektir. Bu nedenle ben, erken gitmeyi normal karşılıyorum... Ve kaldı ki, benden evvel giden arkadaşlarım, hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de, tereddüde düşmeyeceğimden şüphen olmasın.

Oğlun, ölüm karşısında âciz ve çâresiz kalmış değildir. O, bu yola bilerek girdi ve sonunun da bu olduğunu biliyordu. Seninle düşüncelerimiz ayrı ama, beni anlayacağını tahmin ediyorum... Sadece senin değil, Türkiye'de yaşıyan Kürt ve Türk halklarının da anlayacağına inanıyorum.

Cenazem için avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca, Savcı'ya da bildireceğim. Ankara'da 1969′da ölen arkadaşım Taylan Özgür'ün yanına gömülmek istiyorum. Onun için, cenazemi İstanbul'a götürmeğe kalkma. Annemi teselli etmek sana düşüyor. Kitaplarımı, küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun, bilim adamı olmasını istiyorum. Bilimle uğraşsın ve unutmasın ki, bilimle uğraşmak da, bir yerde insanlığa hizmettir.

Son anda, yaptıklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir. Seni, Annemi ve Ağabeyimi ve Kardeşimi, devrimciliğimin olanca ateşi ile kucaklarım.

Oğlun

Deniz Gezmiş.»

Merkez Cezaevi -Ankara.

6 Mayıs 1972

Alinti..

Çevrimdışı hacile

• Bilge Meclis Üyesi
  • 28.426
  • 224.504
  • 28.426
  • 224.504
# 12 May 2024 19:46:03
Duvarlarınıza çivi çakarken dikkat.
Duvarınıza çivi çakacağınız zaman işaretlediğiniz yerin üzerine çapraz bant yapıştırın. Çiviyi öyle çakın. Böylece duvarın alçısını çatlatmamış olacaksınız.
Dekoratif buz kalıplar elde etmek için.
Buz kalıplarınızı su ile doldurmadan önce bölmelere portakal, limon ve dilediğiniz meyve parçacıkları yerleştirirseniz dekoratif buzlar elde etmiş olursunuz.

Çevrimdışı toplum-bilim

• Bilge Üye
  • 4.170
  • 53.369
  • 4.170
  • 53.369
# 24 May 2024 18:43:33
Baba ve oğul konuşuyorlarmış. Babası oğluna sormuş, "Senin kaç tane dostun var?"

Oğlan cevap vermiş: "Ohooo yüzlerce..."

Babası oğluna açıklamış.

"Bak oğlum" demiş insanın bir sürü arkadaşı olabilir ama yüzlerce dostu olamaz. Dost dediğin diğer arkadaşlara benzemez. İnsanın hayatı boyunca ancak 1 ya da 2 tane dostu olabilir.

Oğlu "Saçma." demiş. "Benim bir sürü dostum var ve hepsi beni sever ve her zaman bana yardıma koşacaklarına eminim."

"Öyle mi?" demiş babası. "O zaman gel, seninle bir test yapalım."

Adam birkaç tane tavuk kesmis ve başka birkaç ıvır zıvırla birlikte bir çuvala doldurmuş. Çuvaldan kanlar akıyormuş. "Şimdi git" demiş "Bu çuvalı arkadaşlarına götür ve onlardan yardım iste. Çuvalı birlikte bir yerlere gömün."

Çocuk çıkmış yola, bir arkadaşının kapısını çalmış, arkadaşı elindeki kanlı çuvalı görünce çocuğun yüzüne kapıyı kapatmış, başka arkadaşları bir daha onlarla konuşmalarını görüşmemelerini rica etmişler, çünkü hepsi çuvalın içinde bir ceset olduğunu sanmış.

Oğlan yüzü allak bullak babasına dönmüş olanları anlatmış. Babası demiş; "İşte senin arkadaşlarının dostluğu bu kadar. Şimdi al bu çuvalı benim dostuma götür."

Oğlan tekrar sırtlamış çuvalı düşmüş yola. Babasının dostu kapıyı açıp oğlanı kan ter içinde, elinde kanlı bir çuvalla görür görmez etrafa şöyle bir bakmış ve hemen almış içeriye. "Sen Ahmet'in oğlusun değil mi?" demiş. "Evet" demiş çocuk.
"Ver elindekini" diyerek çuvalı almış. Arka bahçeye çıkarmış, arka bahçede bir çukur kazıp çuvalı gömmüş. Çocuğa su ikram etmiş. Bu arada yetmemiş, gömdüğü yer belli olmasın diye sarımsak ekmiş oraya.

Çocuk, "Ben artık gideyim" demiş. Adam da "Babana söyle sarımsak tarlasına gözüm gibi bakıyorum" demiş.

Çocuk gitmiş babasına durumu anlatmış, gerçekten senin dostun varmış benim ise sadece sıradan arkadaşlarım demiş. "Yooo bitmedi" demiş babası, "Şimdi tekrar git dostumun kapısını çal ve açar açmaz yüzüne okkalı bir tokat yapıştır."
Çocuk "Olur mu hiç öyle şey?" demiş.
"Olur olur, ancak o zaman anlayacaksın dostluğun ne demek olduğunu."

Çocuk çaresiz utana sıkıla tekrar düşmüş yola. Kapıyı çalmış. Babasının dostu kapıya çıkar çıkmaz da "Babamın size iletmek istediği bir şey var" demiş. "Nedir o?" demeye kalmadan çocuk okkalı bir tokat yapıştırmış babasının dostunun suratına. Üzülmüş bir yandan da nasıl vurdum diye.

Babasının dostu demiş ki, "Benim de babana iletmek istediğim bir şey var... Söyle o babana biz bir tokata satmayız koskoca sarımsak tarlasını" demiş!

İşte böyle. Çocuk o zaman anlamış dostluğun değerini ve babasının yüzlerce arkadaşın olacağına bir dostun olsun yeter derken ne demek istediğini...

Sen gülerken yanındakiler de güler ama ağlarken yalnız ağlarsın.
Onun için öyle bir ağaca yaslan ki asla yıkılmasın.

Öyle bir dost edin ki asla bırakmasın...

Çevrimdışı Harmoni

• Uzman Üye
  • 2.729
  • 18.544
  • 2.729
  • 18.544
# 24 May 2024 18:48:36
[linkler sadece üyelerimize görünmektedir.]
Baba ve oğul konuşuyorlarmış. Babası oğluna sormuş, "Senin kaç tane dostun var?"

Oğlan cevap vermiş: "Ohooo yüzlerce..."

Babası oğluna açıklamış.

"Bak oğlum" demiş insanın bir sürü arkadaşı olabilir ama yüzlerce dostu olamaz. Dost dediğin diğer arkadaşlara benzemez. İnsanın hayatı boyunca ancak 1 ya da 2 tane dostu olabilir.

Oğlu "Saçma." demiş. "Benim bir sürü dostum var ve hepsi beni sever ve her zaman bana yardıma koşacaklarına eminim."

"Öyle mi?" demiş babası. "O zaman gel, seninle bir test yapalım."

Adam birkaç tane tavuk kesmis ve başka birkaç ıvır zıvırla birlikte bir çuvala doldurmuş. Çuvaldan kanlar akıyormuş. "Şimdi git" demiş "Bu çuvalı arkadaşlarına götür ve onlardan yardım iste. Çuvalı birlikte bir yerlere gömün."

Çocuk çıkmış yola, bir arkadaşının kapısını çalmış, arkadaşı elindeki kanlı çuvalı görünce çocuğun yüzüne kapıyı kapatmış, başka arkadaşları bir daha onlarla konuşmalarını görüşmemelerini rica etmişler, çünkü hepsi çuvalın içinde bir ceset olduğunu sanmış.

Oğlan yüzü allak bullak babasına dönmüş olanları anlatmış. Babası demiş; "İşte senin arkadaşlarının dostluğu bu kadar. Şimdi al bu çuvalı benim dostuma götür."

Oğlan tekrar sırtlamış çuvalı düşmüş yola. Babasının dostu kapıyı açıp oğlanı kan ter içinde, elinde kanlı bir çuvalla görür görmez etrafa şöyle bir bakmış ve hemen almış içeriye. "Sen Ahmet'in oğlusun değil mi?" demiş. "Evet" demiş çocuk.
"Ver elindekini" diyerek çuvalı almış. Arka bahçeye çıkarmış, arka bahçede bir çukur kazıp çuvalı gömmüş. Çocuğa su ikram etmiş. Bu arada yetmemiş, gömdüğü yer belli olmasın diye sarımsak ekmiş oraya.

Çocuk, "Ben artık gideyim" demiş. Adam da "Babana söyle sarımsak tarlasına gözüm gibi bakıyorum" demiş.

Çocuk gitmiş babasına durumu anlatmış, gerçekten senin dostun varmış benim ise sadece sıradan arkadaşlarım demiş. "Yooo bitmedi" demiş babası, "Şimdi tekrar git dostumun kapısını çal ve açar açmaz yüzüne okkalı bir tokat yapıştır."
Çocuk "Olur mu hiç öyle şey?" demiş.
"Olur olur, ancak o zaman anlayacaksın dostluğun ne demek olduğunu."

Çocuk çaresiz utana sıkıla tekrar düşmüş yola. Kapıyı çalmış. Babasının dostu kapıya çıkar çıkmaz da "Babamın size iletmek istediği bir şey var" demiş. "Nedir o?" demeye kalmadan çocuk okkalı bir tokat yapıştırmış babasının dostunun suratına. Üzülmüş bir yandan da nasıl vurdum diye.

Babasının dostu demiş ki, "Benim de babana iletmek istediğim bir şey var... Söyle o babana biz bir tokata satmayız koskoca sarımsak tarlasını" demiş!

İşte böyle. Çocuk o zaman anlamış dostluğun değerini ve babasının yüzlerce arkadaşın olacağına bir dostun olsun yeter derken ne demek istediğini...

Sen gülerken yanındakiler de güler ama ağlarken yalnız ağlarsın.
Onun için öyle bir ağaca yaslan ki asla yıkılmasın.

Öyle bir dost edin ki asla bırakmasın...
"Biz bir tokata satmayız koskoca sarımsak tarlasını." 👏

Çevrimdışı Harmoni

• Uzman Üye
  • 2.729
  • 18.544
  • 2.729
  • 18.544
# 01 Haz 2024 22:26:55
Çocuğunuzu başkaları ile kıyas ederek motive etmeyin. Başkaları ile kıyas edilerek yetiştirilen çocukların yetişkinlikte yaşadıkları dört iç sıkıntısı;
Özenti, Kıskançlık, Haset ve Hırs...
•Ondakinden "bende de" olsun: ÖZENTİ
•Ondaki "benim" olsun: KISKANÇLIK
•Ondaki "yok" olsun: HASET
•Ondakinden "daha çok" bende olsun: HIRS

Adem Güneş

Çevrimdışı Sadecesirius

• Üye
  • *
  • 65
  • 170
  • 65
  • 170
# 04 Haz 2024 19:15:13
Biz sevdiklerimizden haber alamazsak çok üzer çok üzülürüz. 

Çevrimdışı Sadecesirius

• Üye
  • *
  • 65
  • 170
  • 65
  • 170
# 05 Haz 2024 02:25:31
Kıyamet saati hakkındaki bilgi yalnız Allah’ın katındadır; O, yağmuru yağdırmakta; rahimlerdekini bilmektedir. Hiç kimse yarın ne elde edeceğini bilemez; hiç kimse nerede öleceğini bilemez; ama Allah her şeyi bilir, her şeyden haberdardır. ( Lokman suresi 34. Ayet Tefsiri )

Çevrimdışı Harmoni

• Uzman Üye
  • 2.729
  • 18.544
  • 2.729
  • 18.544
# 05 Haz 2024 22:13:20
Multitasking, Türkçe adıyla çoklu görev, aynı anda çok şey yapmak için harika bir yol gibi görünüyor, ancak araştırmalar beynimizin birden fazla görevi yerine getirmede sandığımız kadar iyi olmadığını gösteriyor. Aslında, bazı araştırmalar çoklu görevlerin anlama, dikkat ve genel performansınızı azaltarak üretkenliğinizi gerçekten engelleyebileceğini öne sürüyor. Çoklu görevi bu kadar üretkenlik katili yapan nedir? Aynı anda birden fazla şeyi başarıyormuşsunuz gibi görünebilir, ancak gerçekte yaptığınız şey, dikkatinizi hızla değiştirmek ve bir şeyden diğerine odaklanmak. Bir görevden diğerine geçmek, dikkat dağıtıcı unsurların ayarlanmasını zorlaştırabilir ve sizi yavaşlatabilecek zihinsel engellere neden olabilir.

(Alıntı)

Çevrimdışı Harmoni

• Uzman Üye
  • 2.729
  • 18.544
  • 2.729
  • 18.544
# 06 Haz 2024 22:18:55
Amerikan Wired dergisi yalan söyleyen kişiyi tespit etmenin etkili yöntemlerini uzmanlara danışarak derledi.
“Yalan söyleyen kişi karşısındakinin gözünün içine bakamaz” tezini çürüten bu araştırmalar, birinin yalan söylediğini anlamanın en iyi yolunun o kişiden, “Hikâyeyi tersten anlatmasını istemek” olduğunu gösterdi. İngiliz Portsmouth Üniversitesi tarafından yapılan bir incelemede, yalan söyleyen kişiden, hikâyesini tersten anlatmasını istemenin, gerçeği anlama şansını yüzde 70 artırdığı görüldü. Araştırmayı yürüten Psikoloji Profesörü Aldert Vrij, kişinin yalan söylemesi durumunda uydurduğu hikâyeyi tersten anlatmakta zorlanacağını söyledi. Vrij bir diğer yöntemin ise kişiye olayın şemasını çizdirmek olduğunu açıkladı. Buna göre, hikâyeyi şema çizerek anlatabilen kişinin, doğru söylüyor olma ihtimalinin yüksek olduğu belirtildi.

Çevrimdışı Harmoni

• Uzman Üye
  • 2.729
  • 18.544
  • 2.729
  • 18.544
# 07 Haz 2024 19:31:42
Bugün sıfat olarak kullandığımız "maymun iştahı" maymunun  yakalanması için kurulan tuzaktan adını alıyor.
Maymunun iştahını bilen avcılar
ona tuzağı şöyle hazırlar:
Önce iyi bir hindistan cevizi bulunur. O
cevizin içi üstten iyice oyulur. Sonra içi oyulan hindistan cevizinin içine
maymunun seveceği bir yiyecek konulur.
Hindistan cevizi bir ağaca iple asılır.
Maymun hindistan cevizini görür merakla elini açılan Hindistan cevizi oyuğuna sokar. Hindistan cevizinin içinden yiyeceği almaya çalışan maymun elini oyuktan çıkaramaz çünkü eline yiyeceği almış ve avucu şişmiştir. Maymun, yiyeceği bıraksa elini çıkaracaktır ama maymunun doyumsuz iştahı bunu engeller.Yiyeceği almaya çalışırken avcılar gelip onu yakalar.

(Alıntı)

Çevrimdışı Harmoni

• Uzman Üye
  • 2.729
  • 18.544
  • 2.729
  • 18.544
# 08 Haz 2024 21:39:06
Astronot Tuva Cihangir Atasever’in içinde bulunduğu VSS Unity isimli araç, yörünge altında araştırma uçuşu gerçekleştirdi. Atasever, uçuşun yaklaşık 3 dakika süren serbest düşme fazında, mikro yer çekimi ortamında 7 bilimsel deney gerçekleştirdi.Atasever’in araştırmacı astronot olarak bulunduğu uzay uçuşunda mürettebatta, ABD’den iki, İtalya’dan da bir özel astronot yer aldı.Atasever, yaklaşık 3 dakikalık serbest düşme fazında, mikro yer çekimi ortamında 7 bilimsel deney gerçekleştirdi.

Egitimhane.Com ©2006-2023 KVKK